1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteğinin havasını alma işleminde genelde profesyonel yardım almanıza gerek kalmaz. Peteğin alt kısmı ısınıyor, peteğin üst kısmı ılık kalıyorsa gecikmeden kalorifer peteğinin havasını alma işleminin yapılması gerekecektir. Kalorifer peteğinin havasını alma  işini kalorifer peteği temizleme işini yapan yapar. Peteklerde olan havayı almak için olması gerekenler genelde evde bulunabilen şeylerdir. Kalorifer peteklerin içindeki havayı boşalttığınızda sıcak su dolaşımının önündeki engeli kaldırmış olursunuz.

Evde kalorifer peteğinin havasını alma işi nasıl yapılır?

Kalorifer peteğin havası alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini her fırsatta ifade ediyoruz. Şimdi hava alma işlemi için ne gerekli ve nasıl petek havası alınır burada sıralamış olalım.

  • Düz tornavida veya hava alma aparatı, bir bez ve bir kap hazır olmalıdır.
  • Alüminyum petekten hava alma yeri ile havlupan hava alma yeri farklı olsa da bu işlemler her iki petek cinsi içinde uygulanmaktadır.
  • Havlıpan petek hava alma yeri havlupan petek üstün alüminyum petek hava alma yeri, panel petek hava alma yeri petek üst yan tarafındadır.
  • Kalorifer peteğinin üst yan kısmında yer alan hava alma yerini kendi aparatı ya da düz bir tornavida ile biraz gevşettiğinizde peteğin havası dışarıya çıkacaktır.
  • Bu hazırlık yapıldıktan sonra düz tornavidayı hava alma yerine yerleştirip saat yönünün tersine yavaşça çevirin.
  • Hava tamamen çıktığında su gelmeye başlayacaktır. Biraz su çıktıktan sonra hava alma işlemini bitirebilirsiniz.
  • İşiniz bittiğinde hava alma yerini düz tornavida ile saat yönünde sıkarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
Kalorifer peteğinin havasını alma | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer peteğinin havasını alma | Uzmanlar Tesisat

Petekler hava yaptığında ısınma sorunu yaşanması kaçınılmazdır. Evde kalorifer peteğinin havası nasıl alınır, bunu merak edenler için detaylı bir açıklama yapmak istedik. Kalorifer peteğinin havasını alarak, petek havası alma işi sonrası petek ısınma performansı artacaktır.

Diğer taraftan kalorifer peteği otomatik hava alma purjorü takılan petekte hava olma olasılığı da düşüktür.

Kalorifer peteğinin havasını almak için kombi açık mı olmalıdır?

Kalorifer peteğinin havasını almak için kombi kapatılmasına gerek duyulmaz. Kombi çalışıyorken de petek havasını rahatlıkla alabilirsiniz. İşlem sonunda tesisatın suyu eksilirse bunu tamamlamanız yeterli olacaktır. Bunu kombi su basıncından anlayabilirsiniz. Normalde 1,5 bar olması gereken su basıncı düşmüş ise eksik suyun tamamlanması gerekir.

Kaloriferin havasını almak için kombiyi kapattığınızda kombi digital ekran ise su basıncını takip etme şansınız ortadan kalkar. Bu durumda fazla su doldurduğunuzda da kombi altından otomatik su boşalacak ve etraf batacaktır. Kalorifer peteğinin havasını alma işi her ne kadar kolay olsa dikkat edilmesi gereken noktalar elbette vardır.