1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem bakımı, kazan dairesi kalorifer boruları bakımı, merkezi sistem filtre temizliği, kazan dairesi pompaların bakımı ve daire içi kalorifer petek temizliğini içeren bir hizmettir. Merkezi ısıtma sistemlerinde kazan dairesindeki pompaların kirlenmeye dayalı arıza vermesi olası bir durumdur. Merkezi sistem kazan bakımı yapılırken merkezi sistem petek temizliği ile de ısınma performansını artıran ana unsurların bakımları yapılmış olur. Merkezi sistem kalorifer bakımı, merkezi ısıtma sistemlerinde periyodik olarak yapılmalıdır.

Her tesisatçı merkezi sistem bakımını ve merkezi sistem kalorifer temizliği ve bakımı yapamaz. Bu açıdan bu hususu bir kenara not edip daha önce bu işi yapmış, kazan dairesinden anlayan tesisatçı çağırın. Zira kazan dairesindeki kurulumu bilmeyen inanın bu temizliği de yapamaz.

Merkezi ısıtma sistemlerinde, yanlış bir müdahalesi büyük sorunların kapısını aralayabilir. Merkezi ısıtma sistem bakımı, merkezi sistem kazan bakımı, merkezi sistem filtre temizliği ve merkezi sistem temizlik ve bakımı  uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Merkezi Sistem Bakımı Neden Yapılır?

Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor ise merkezi ısıtma sisteminin bakımı ve merkezi sistem petek temizliği kazan dairesinden yapılmalıdır. Merkezi sistem temizlik ve bakım servisi yapacağı temizliği gerekli kılan bütün nedenleri iyi bilmekte ve çözüm için yapılması gerekenlere de hakim olmalıdır.

 • Ortak kullanımın söz konusu olduğu sitelerde kazan dairesi kurulumu yapılır ve bütün daire sakinleri merkeze bağlı ısınır. Merkezi sistem kalorifer temizliği ve bakımı ve merkezi sistem  petek temizliği bütün dairelerin ısınması açısından önem arz eder.
 • Merkezi kazan dairesinde sürekli arıza vermeye başlayan pompalar görevlinin ısınamıyoruz şikayetleri ile karşı karşıya kalmasına neden olur.
 • Daire sakinleri kış ortasında soğukta kalmak istemeyeceği için kazan dairesinden yapılması gereken bakım ve temizliğin yapılmasını gerekli kılar.
 • Birey olarak sizin bakım yaptırmanız bir işe yaramaz çünkü, ana hat vanası kapatılıp daire içi petek temizliği yapıldıktan sonra vana tekrar açılır. Vana açılıp ana hatta yeniden bağlandığınızda ana hatta bulunan çamurlu su sizin daire içi peteklere dolacaktır.
 • Siz dairenizde ısınma sorunu olduğunu ve ısınamadığınızı söylediğinizde tesisatçı tek bir dairenin temizliği ile sorunun çözülmeyeceğini en baştan ifade etmelidir.
 • Merkezi sistemde bakım yönetimin aldığı kararla kazan dairesinden yapılacak profesyonel uygulama ile yapılır ise ısınma performansı artırılabilir.

Merkezi sistemde, ortak kullanımın söz konusu olduğunu hepimiz bilmekteyken merkezi sistem bakımı veya merkezi kalorifer petek temizliğinde yanlış bilgileri bizi yormaktadır. Ortak kullanımın olduğu yerde ortak temizlik yapılmalıdır. Yani kazan dairesinden bütün daireleri kapsayacak şekilde merkezi temizlik yapılması gereklidir.  bilmeyiz.

Merkezi Sistem Bakımı ve Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu uygulamayı yapacak firma bu işleri daha önce yapmış hatta merkezi sistem kurulumu yapmış firma olmalıdır.

 • Uygulamanın kapsamı, ana kolonların bakımı, filtre bakımı, pompaların çalışıp çalışmadığının kontrolü ve ilaçla bütün tesisatın temizliği şeklindedir.
 • Uygulamaya merkezi sistemde bulunan kirli, çamurlu ve paslı suyun boşaltılması ile başlanır.
 • Sistemde olan bütün kirli su boşaltıldıktan sonra filtre bakımları yapılır.
 • Filtre bakımları yapılıp yerlerine takıldıktan sonra sistem temizliğini sağlayacak ilaç konur. Sisteme su doldurulur ve çalıştırılır. Sistemde yapılan temizliğe bu şekilde başlanmış olunur.
 • Daire sakinlerinin evde olması gerekli olmayıp bütün uygulama kazan dairesinden yani merkezden yapılır.
 • Sonrası için kazan dairesi görevlisinin yapması gerekenler anlatılır. Belli bir süre sonra tekrar gelinir ve yapılması gerekenler yapılıp işlem sonlandırılır.
 • İşlem sonlandırıldıktan sonra önceden sürekli ısınma sorunu ile ilgili şikayeti olan dairelerde oluşan olumlu değişiklikler gözlemlenir. Sorunu devam edenler var ise dairelere çıkılıp daireden yapılması gerekenler yapılır.

Bunun dışında, merkezi sistem petek nasıl açılır, merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor, kalorifer kazanı su boşaltma gibi sorularınıza da yanıt bulmak için bizi arayın.

Merkezi Sistem Bakımı | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Bakımı | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Bakımı ve Merkezi Sistem Petek Temizliği Fiyatları

Merkezi sistem bakımı ve Kalorifer petek temizliği fiyatları sitenin büyüklüğüne göre yani kaç blok ve kaça daire olduğuna birde dairede kaç petek olduğuna göre belirlenir. Bu bilgiler ışığında fiyat belirlenerek site yönetimine yazılı teklif sunulur. Bireysel yapılan petek temizliği fiyatları ile toplu sitelerde yapılan petek temizliği fiyatları farklılık gösterir. Bu tarz yerlerde yapılan temizlik fiyatları daha uygun olmaktadır.  Daire başı fiyatlama kolon bakımı, filtre bakımı, pompa bakımı ve dairelerdeki peteklerin bakımını içerir. Sitenin büyüklüğüne göre fiyatlar değişse de 200 TL den başlayan fiyatlarla uygulama yapılır.

Merkezi ısıtma sisteminde, kazan dairesi ve kalorifer boruları temizlenir, ana kolanlar ve filtreler temizlenir. merkezi sistem kalorifer bakımı uzman ustalarca yapılmalıdır. Merkezi sistem kalorifer petek bakımı yapan firmamızdan bu hizmet için fiyat alın. Merkezi sistem kalorifer yanmıyor ise merkezi sistem bakımı ve kalorifer sistemi temizleme işini uygun fiyatlarla yapıyoruz. Zaten, merkezi ısıtma sistem bakımı hizmeti sunan, merkezi sistem kalorifer temizliği, merkezi sistem petek temizliği, merkezi ısıtma bakımı yapan firma bu işi yapmalıdır.

Merkezi sistem bakımı için mutlaka bu işi iyi bilen uzman kişileri çağırın. Merkezi ısıtma sisteminin bakımı ve merkezi ısıtma sistemi temizliği bu konuda tecrübeli olan uzman tesisatçılar tarafından yapılmalıdır. Uzmanlar Tesisat, merkezi tesisat bakımı, merkezi sistem kazan bakımı ve merkezi sistem filtre temizliği yapan tecrübeli İstanbul firmasıdır.