1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteğin havası nasıl alınır, bu soru çok sorulan hep merak edilen bir sorudur. Kalorifer peteğinin havasını alma, petekler hava yaptı ise nasıl anlarım, kombi petek temizleme yapıldıktan sonra peteklerin havası nasıl alınır? Peteklerde oluşan havayı almak için başlangıç noktası, petek havası alınırken öncelikle petek hava yapmış mı yapmamış mı bunu anlamak gerekir. Petekte hava yok ise peteğin içinden hava yerine su akacaktır. Kalorifer petekleri hava yaptığında, peteklerin havası nasıl alınmalıdır. Fakat petek havası nasıl alınacak ve petekte hava olup olmadığı nasıl anlaşılır soruları öncelikle cevap bulmalıdır.

Bu soruların cevabı oldukça kolay olup, petek havasını evde sizde kolaylıkla alabilirsiniz. Evde ucu düz tornavida var ise petek üzerinde bulunan hava alma yerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Petek havasını alması için bir tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur.

Peteklerin havası neden alınır, peteklerin havası alınırken kombi çalışır mı ve kalorifer peteğin havasını alırken nelere dikkat edilir gibi bir çok sorunun cevabı merak edilir. Peteklerin havası nasıl alınır, petek havası alınırken kombi açık mı olmalı diye de merak ediyorsanız kombi açık kapalı fark etmez diyebilirim. Ancak kombiden hava almanız aşamasında hava bitip su gelince tesisatta su eksilmesi olur. Bunu kontrol etmek için zaten kombiyi açmanız gerekecektir.

Kalorifer Peteğin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer peteklerini kış gelip de yaktığımızda peteklerde ısıtma sorunu ortaya çıkar. Yıllık bakımları yapılması gereken peteklerin bu bakımları ertelenir ise peteklerden istediğiniz ısıyı almanız zorlaşacaktır. Kış geldiğinde kombiyi çalıştırıp peteklerin ısısını kontrol ettiğinizde eğer petek altları soğuk ise temizlik yapılması gereklidir. Yok eğer peteklerin altları sıcak üst tarafları ılık ise peteklerde hava olma olasılığı yüksektir.

Peteklerde oluşan havayı aldığınızda petek üst tarafı da istediğiniz şekilde ısınacaktır. Peki petek havasını ben nasıl alacağım? Kalorifer peteğinin havasını alma, kalorifer radyatör havasını alma, petek havası alınırken kombi açık mı olmalı, peteklerin havası neden alınır? Kombi petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra oluşan hava, sıcak suyun petek ve tesisattaki dolaşımını engellediği için petek havası alınır. Kalorifer petek havası nasıl alınır sorusu için sırası ile madde madde durumu ele alalım.

  • Petek havasını almak için ucu düz bir tornavida, su gelme ihtimaline karşın bir kap ve petekten çıkacak damlacıkları silmek için bir bez hazır etmeniz gereklidir.
  • Bunlar hazırlandıktan sonra, peteğin üst yan tarafında bulunan hava alma yerinde tornavidayı yerleştirin.
  • Tornavidayı buraya yerleştirdikten sonra sola doğru yavaşça çevirin. Petekte hava var ise önce hava gelecek ve hava bitince de su gelmeye başlayacaktır. Petekten su gelmeye başladığında çok az su akmasına izin verin ve ters yönde çevirerek kapatın.
  • Bütün peteklerde aynı işlemi yaptıktan sonra peteklerin havasını almış oluyorsunuz.
  • Peteklerden hava alırken birazda su aktığı için kombide su eksilmesi olabileceğinden kombiye de eksik su kadar su doldurun.
  • Kombiye eksilen suyu doldurduktan sonra kombiyi çalıştırıp ısı farkı olup olmadığına bakın. Peteklerde biriken hava alındıktan sonra mutlaka ısı farkı olacak ve ısınma sorununuz çözülmüş olacaktır.

Peteğin havası nasıl alınır durumunu yukarıda net bir şekilde sıraladık. Sizde petekten hava alma işini artık kolayca yapabilirsiniz. Böylece, eski peteklerin havası alınırken nelere dikkat etmeli veya petek havası alınırken nelere dikkat etmeli soruları cevap bulmuş diyebiliriz.

Peteğin Havası Nasıl Alınır | Uzmanlar Tesisat

Peteğin Havası Nasıl Alınır | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteğin Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalıdır?

Alüminyum petekten hava alma işi ya da havludan havası alma, petek havası alınırken hangi vana kapatılır gibi sorularınız için uzman tesisatçılardan bilgi alın. Peteklerin havası alınırken kombi açık olması veya kombinin kapalı olması fark etmediğinden istediğiniz gibi hava alma işlemini yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey peteklerden hava alırken su gelebileceği için kombi suyu eksilir. Eksilen kombi suyunu tamamlayarak ekrandan su basıncını kontrol etmek için kombiyi çalıştırmanız gerekli olacaktır.  Havası alındığı halde ısınmayan petek için petek temizleme servisinden yardım almalısınız. Peteğin havası nasıl alınır bunu artık iyi bilmektesiniz fakat buna rağmen sorun yaşarsanız Uzmanlar Tesisatı arayın.