1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kış geldiğinde petek havası nasıl alınır, bir tesisatçı çağırmalı mıyım gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak için petek altlarının mı yoksa petek üstlerinin mi soğuk olup olmadığını kontrol edin. Peteklerin altı ısınmıyor ise petekler kirlenmiştir eğer petekler hava yaptığında alt kısımları ısınır üst kısımları ılık kalır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda petek havası almanız gerekecektir.
Aksi halde ısınma sorununuzu çözümleyemez, yakıt sarfiyatınızın arttığına tanık olabilirsiniz. Kalorifer peteğinin havasını almak için evde bulunan düz tornavida ile hava alma purjorünü saat yönünün tersine yavaşça çevirin.

Evde Petek Havası Nasıl Alınır?

Evde petek havası almak için düz bir tornavida ihtiyacınız olacak. Peteğin üst yan kısmındaki hava alma yerine tornavidayı oturtarak saat istikametinin tersine doğru biraz çevirmeniz yeterli olacak. Petekte hava varsa önce hava çıkacak, ardından su damlacıkları gelecektir. Su damlacıkları gelmeye başladığında tornavidayı saat istikametine doğru çevirerek hava alma yerini kapatabilirsiniz.

Petek Havası Nasıl Alınır? | Uzmanlar Tesisat

Petek Havası Nasıl Alınır? | Uzmanlar Tesisat

Bu işlemi yaparken lütfen tornavidayı yavaşça çevirin ki eğer petekte hava yok ise su aniden çıkış yapıp etrafı batırmasın. Petek içindeki su kirli ve paslı olduğu için temizlenmesi de zor olur. Önce hava çıkar ise zaten soru yok hava bitip su gelmeye başlayınca hava bittiğinden hava alma yerini kapatabilirsiniz. Peteklerden düzenli hava alma işini yapıyorsanız artık sıradan kolay bir iş halini alacaktır. Alüminyum kalorifer peteği hava alma işi de bu yöntemle olmaktadır. Birde hava aldıktan sonra su eksileceğinden kombiden su seviyesini kontrol edip eksilen suyu doldurun.

Petek havası almak için kombi açık mı olmalıdır?

Petek havası almak için kombiyi kapatmanız gerekmiyor. Kombi açıkken de petek havasını alabilirsiniz. Ancak petek havası aldıktan sonra kalorifer tesisatındaki su eksilebileceğinden, kombi su basıncına bakarak eksilen suyu tamamlamanız gerekebilir. Tüm işlemleri tamamladığınızda peteklerin üst kısımları da altı gibi eşit şekilde ısınmaya başlayacaktır. Yoksa kombi kapalıyken de peteklerden hava alınabilir bunun herhangi bir sakıncası yoktur. Umarım petek havası nasıl alınır konusunda size bir fikir vermişizdir ve sizde bu işlemi artık yapabilirsiniz