1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklere ilk su doldurmak işi kombi altından mavi veya kırmızı vanadan ilk su doldurma yapılır. Peteklere ilk su basma yaparken fazla su doldurduğunuzda veya eksik su doldurduğunuzda kombi çalışmaz.

Kalorifer tesisatınızın ilk kurulumunda peteklere test amaçlı su verilmesi gerekecektir. Peteklere ilk su nasıl verilir, bu konuda kurulumu yapan uzmanlar hem tesisatın kontrolünü yapmak hem de kalorifer tesisatınızı kullanıma hazır hale getirebilmek için sizlere yardımcı olacaktır.

Evde peteklere ilk su doldurmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

Peteklere su basma işi kalorifer petek tesisatı yapıldığında tesisatı test amaçlı yapılmalıdır. Kalorifer peteği su doldurma işini yapabilmek kombiye su nasıl doldurulur sorusunun cevabı yönünde olmalıdır. Tesisata su verme işini eğer siz yapacaksanız ne kadar su verilmesi gerektiğini ve nereden su doldurulması gerektiğini de aynı şekilde bilmelisiniz.

Peteklere ilk Su Doldurmak | Uzmanlar Tesisat

Peteklere ilk Su Doldurmak | Uzmanlar Tesisat

  • Peteklere ilk suyu vermek için kombinin altında bulunan musluğunu saat yönünün tersine çevirerek açmanız gerekir.
  • Kombi altında bulunan su doldurma vanası kombi markasına göre değişkenlik gösterir.
  • Kimi zaman kombi su doldurma vanası mavi kimiz zaman siyah kimi zaman da anahtar şeklinde olur.
  • Kombi su doldurma vanasını tespit ettikten sonra vanayı yavaşça çevirip su seviyesini de kontrol etmelisiniz.
  • Kombi açık olur ise ekrandan su basıncını kontrol ederek fazla su doldurmanın önüne geçersiniz.(1,5-2 bar)
  • Suyun yeteri kadar verilmesi durumunda su basıncı 1,5 barı gösterir. Bu basıncın altı suyu az verdiğinizi, üzeri ise suyu fazla verdiğinizi gösterir.
  • Peteklere fazla su verdiğinizde(3 bar üstü genelde) kombi normal basınca ininceye kadar fazla suyu boşaltacaktır.
  • Suyu eksik verdiğinizde ise kombi arıza verecektir. Bu dengeyi doğru ayarlamanız gerekecektir.

Peteklere su basmak içi tesisatçı mı çağrılmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kombiye su doldurma işi için tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur. Kombiye su basma işini yapabilmek için aşağıda yine tekrar etmiş olalım.

Peteklere su basmak gerekiyorsa kombinin altında bulunan musluğu saat yönünün tersine çevirmeniz ve kontrollü şekilde peteklere su vermeniz yeterli olacaktır. Kombinin su basınç göstergesi normal seviyesine geldiğinde musluğu kapatabilirsiniz. Kalorifer tesisatını sorunsuz kullanabilmeniz için peteklere su vermeniz gerekir. Kalorifer tesisatını ilk kullandığınızda ve tesisatta su eksildiğinde suyu mutlaka tamamlamalısınız. Evde kombiye ilk su basma işini elbette rahatlıkla yapabilirsiniz. Peteklere ilk Su Doldurmak işi gördüğünüz gibi çok zor olan yapılamayacak bir iş değildir.