1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Pimaş içi yıkama, atık su borularının yoğun yağlanma ve kirlenmeye maruz kalması sonucu yapılan gider bakımıdır. Gider yıkama, yüksek basınçlı pimaş yıkama makinesi ile pimaş gider tesisatının yıkanmasıdır. Pimaş gider borusunun yıkama işleminin yüksek basınçlı makine ile olduğunu en baştan bilmeliyiz. Gider borularında oluşan aşırı yağlanma ve kirlenme sonucu suyun az gitmeye başlaması ile pimaş içi yıkama gerekli olur.

Pimaş boru iç çapı daraldığı için su akışkanlığı çok düşük seviyelere iner.  Pimaş içi yıkama yaptığımız boru yüzeylerinde oluşan yumuşak esnek kirli tabaka temizlenir. Gider borusu içerisinde zamanla oluşan bu yumuşak esnek kirli tabaka, tıkanıklık açıldıktan sonra da bir araya gelir. Bu yumuşak yapı, tekrar bir araya gelerek tıkanıklığa neden olur. Bu açıdan tıkalı gider açtıktan sonra kamera ile bakarız. Eğer bu gibi bir durumvar ise basınçlı pimaş yıkama yaparız.

Tıkanıklık açma robotunun yayı kaba pislikleri rögara gönderir. Ancak bu yumuşak yağlı tabaka esnek yapısı nedeni ile boru yüzeyinde kalır. Tesisatçı firmamız bu esnek ve yağlı tabakanın pimaş temizleme makinesi ile tamamen temizlenebileceğini iyi bilir. Tıkanmış pimaş borusu önce robotlu makine ile açarız. Sonra da pimaş içi yıkama makinesi giderleri temizleriz. Boru içi daraldığında su debisi düşer ve su az gider. Bu durumun önüne geçmek için pimaş bakımlarını yaparız ve yıkanan pimaş içleri temizlenmiş olur.

Yani pimaş yıkama veya pimaş temizleme öncesi tıkanan pimaş borularının kırmadan açılması gerekir. Yeni geliştirilmiş olan yöntemler pimaş açma konusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Etrafı kırmadan tıkalı pimaş boruları kırmadan robotla açıyoruz. Tesisatçınızdan kırmadan pimaş açma ustası göndermesini isteyebilirsiniz. Ustalarımız tıkalı kanalizasyon borularını cihazla açtıktan sonra kamera ile görüntüleme yapar. Sonrasında, boruların içini basınçlı pimaş yıkama makinesi ile yıkayarak bütün atıkların temizlenmesini de sağlar.

Pimaş İçi Yıkama Basınçlı Makine ile Gider Borusu Temizleme

Pimaş yıkama yapılmadan önce buna karar vermek gerekir. Yani her tıkanıklık olan yerde pimaş yıkamayı kafanıza göre yapamazsınız. Önce kamera ile pimaş içi görüntüleme yapıp sonra pimaş yıkama yapılıp yapılmayacağına karar verirsiniz.

Pimaş içi Yıkama | Uzmanlar Tesisat

Pimaş içi Yıkama | Uzmanlar Tesisat

Peki pimaş yıkama nasıl yapılır buna da adım adım bakalım.

 • Basınçlı pimaş içi temizleme işi için elbette profesyonel pimaş içi yıkama makinesi gereklidir.
 • Pimaş içi yıkama makinesinin yüksek basınca dayanıklı ince hortumu pimaş giderine göndeririz.
 • Sonrasında uygun basınçta cihazı çalıştırılarak yavaş yavaş hortumun giderde ilerlemesi sağlarız.
 • Hortum yavaş yavaş yıkama yaparak ilerletip ve bütün boru iç yüzeyini yıkarız.
 • Pimaş yıkama makinesinin ucundaki nozul dediğimiz parça sayesinde 360 derece boru içini yıkarız.
 • Yıkanması gereken pimaş uzunluğu bilindiği için bu uzunlukta pimaş hattı yıkanır.
 • En son kamerai le tekrar pimaş içini görüntüler ve öncesi sonrası karşılaştırılabiliriz.

Pimaş içi yıkama pimaş gider borusu temizleme neden yapılır?

 • Pimaş içlerinde oluşan kirli bir tabak kamera ile görüntülendiyse bu durum sürekli tıkanıklığı tetikleyen bir durumdur.
 • Pimaş iç yüzeyylerine yapışan bu esnek ve kirli yağlanmış tabakanın boru iç çapını daralttığı net görülür.
 • Pimaş borusundan akan kirli su yavaş gitmeye başlar ve aşırı su döküldüğünde ise lavaboda klozette su birikmeye başlar.
 • Ani su geri tepme sorunları olmaya başlar ve kötü kokular oluşmaya başlar.

 Bu hizmetleri alabileceğiniz tesisatçılar müşteri memnuniyetine önem veren, çalışmalarını özenle yapan firmalardır. Gerek işçilikte, gerekse kullanılan cihazlarda müşterilerin sorunlarını çözmeye odaklanırlar. En iyi hizmetle tıkalı gider boruları açılır. Pimaş açma ustası önce tıkanıklığın yerini tespit eder, ardından cihazla tıkanıklığı açar.

Pimaş Açma Nasıl Yapılır?

Tıkalı kanalizasyon, tıkanmış pimaş boruları evde kötü kokulara neden olur. Atık su gider borularının kullanılamaması nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşanır. Bunlara son vermek, tıkanıklığı açmak için pimaş açma ustası çağırmalısınız. Pimaş gider boruları cihazla herhangi bir yeri kırmadan usta tarafından açılır. Tıkanmaya neden olan yabancı cisim, atıklar cihaz yardımıyla çıkarılır.

Peki pimaş açma nasıl yapılır buna madde madde bakalım.

 • Tıkanmış pimaş borusuna asla sert cisimlerle müdahale ederek açmaya çalışmayın. Çünkü pimaş boru zarar görür ise dert bir iken iki olacak ve tadilat yapma zorunluluğu ortaya çıkacaktır.
 • Tıkanmış pimaş borusu mutlaka robotlu makineler ile kırmadan dökmeden açılmalıdır.
 • Tıkanıklık açma ustası makinenin uzun ve esnek yayı boru çapına göre makineye takar.
 • Makineyi çalıştırıp makinenin yayını pimaş borusunu gönderir.
 • Yay tıkanıklığın olduğu yere kadar ilerler ve tıkanıklığın olduğu yere geldiğinde yay ilerlemesi yavaşlar.
 • Eğer tıkanıklık nedeni olan şey sert bir cisim ise rögara doğru iterek tıkanıklığı çözer.
 • Eğer tıkanıklık nedeni olan şey bez tarzı bir şey ise pimaş açma yayına sarılarak tesisat dışına çıkartılır.
 • Gerek görüldüğünde de tıkanıklık açıldıktan sonra kamera ile pimaş içi görüntüleme yapılır.
 • Kamerada alınan görüntüye bağlı olarak pimaş içi yıkama yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Tesisatınızdaki her türlü tıkanıklık sorununda tecrübeli bir ustadan destek almayı ihmal etmeyin. Kanalizasyon açma ustası çağırın, kırmadan tıkanmış borular açılsın. Atık su boru yıkama pimaş temizleme, pimaş tıkanması tıkanık pimaş açma ve pimaş içi temizleme işi profesyonel makineler ile yapılır ise sonuç alınır.