Tesisatçı 561 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Basınç düşürücü ne işe yarar sorusu ile bu yazımıza başlamış olalım. Suyun tesisata yüksek basınçla gelmesi çeşitli sorunlara neden olabilir. Basınç düşürücü, şebekeden gelen  yüksek basınçlı suyun basıncını düşürerek tesisata girişini sağlayan tesisat malzemesidir. Su basınç düşürücü malzeme basınç düşürücü çeşitleri, basınç düşürücü vanalar, manometreli basınç düşürücü ve manometreli olmayan basınç düşürücüler vardır.  Marka olarak E.C.A. basınç düşürücü gibi bilinen markaları da bulabilirsiniz.

Her tesisat için su basıncını düşürmek için takılacak bu malzeme tavsiye edilmektedir. Bu malzeme tesisata gelen suyun basıncını azaltacağı için, tesisatın basınçlı sudan zarar görmesi söz konusu olmaz. Su basınç düşürücü, su basınç regülatörü diye de bilinen bu cihaz şebeke suyunda ki ani basınç artışları için gereklidir. Su basınç regülatörü, basınç düşürücü modelleri markaları piyasada oldukça fazladır.

Basınç Düşürücü Nerelere Takılmalıdır?

Apartmanlarda da katlara göre suyun basıncı farklı olur.  Suyun basıncı alt katlarda yüksek olurken, üst katlara çıkıldıkça sudaki basınç azalmaya başlar. Bu yüzden su basınç regülatörü apartmanlarda her kat için kullanılmalıdır. Böylece ana binaya gelen su katlara girişte normal basınçta olur.

Basınç Düşürücü | Uzmanlar Tesisat

Basınç Düşürücü | Uzmanlar Tesisat

Tesisata giren suyun yüksek basınçlı olması başta su boruları olmak üzere, tesisatın her yerine zarar verebilir. Bu nedenle su basınç regülatörü takılması en doğru yaklaşımdır. Suyun böyle basınçla tesisata girmesi su kaçaklarının oluşmasına bile yol açabilir. Su basıncını düşürmek için takılan tesisatlarda manometre cihazı da kullanılır. Bu cihaz sayesinde tesisata giriş yapan suyun basıncını ölçmek mümkün olur.

Manometreli su basınç regülatörü üzerinde bulunan siyah tapanın yerine takılır. Tesisata basıncı düşürecek cihaz taktırarak evinizdeki çamaşır makinesi gibi cihazlarınızı da korursunuz. Ayarlanabilir basınç düşürücüler ile su basınç değeri de ayarlanabilir. Su basınç regülatörü diye de adlandırılan su basınç regülatörü ihtiyacı şebekeden gelen suyun ayarsız basınçlarda gelmesi ile ortaya çıkan mağduriyetler ile bu cihazı taktırma gereği duyulur.

  • Basınç düşüren bu cihaz ana bina girişine de takılabilir daire girişine de takılabilir.
  • Daire girişine takılması kontrol edilebilirlik ve ayarlanabilirlik açısından önemlidir.
  • Ana girişe takılan basınç düşüren regülatör kat çıkışlarında basınç üst katlara daha düşük gideceği için çok sağlıklı sonuçlar alınmayabilir.
  • Her dairenin girişine takılır ise her daire için ayarlanabilir bir basınç olmuş olur.
Su Basınç Regülatörü | Uzmanlar Tesisat

Su Basınç Regülatörü | Uzmanlar Tesisat

Su Basınç Düşürücü Montajı Nasıl Yapılır?

Su basınç regülatörü montajını evde vatandaşın kendi yapması için bu işten anlamalı ve gerekli malzemeleri de olmalıdır. Su tesisatı vanaları, pistonlu basınç düşürücü malzemelerinin kaliteli olması önemlidir.

  • Montaj yapılırken regülatörün üzerindeki ok işaretinin yönüne dikkat ederek takın.
  • Sayaçtan hemen sonra takılması gereken su basınç ragülatörü montajı yapılırken anahtarla aşırı sıkmayın çatlayabilir.
  • Anahtar yerlerinden tutun malzemenin gövdesinden anahtarla tutup sıkmaya çalışmayın.
  • Gerekli keten ve macunu montajı yapmadan önce basınç düşürücü malzemeye sürün ve anahtarla sıkarken dikkat edin dişli bitince sıkmayı bırakın.
  • Montajı yapılan bu cihaz filtreli alınır ise daha isabetli olur.

Basınç düşürücü fiyatları ve modelleri için cebinizden çok para da çıkmaz. Evdeki, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi ve diğer malzemelerin zarar görmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Benzer Gönderiler: