Tesisatçı 1039 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Donmuş Plastik  Su Borusu Nasıl Açılır sorusuna doğru çözüm bulunmaz ise tesisat kullanımı açısından büyük bir olumsuzluk oluşturur. Bu yüzden donan su borusu açılmalıdır. Buz tutan plastik boru, donmuş plastik boru ya da donan su borusu açma işi için profesyonel cihaz kullanımı şimdilik yoktur.

Sıcak su ile donan su borusu açma işi, buz tutmuş donmuş demir boru  için de geçerlidir. Donan su borularının açılması, buz tutan boru açma işi ile ilgili daha çok şu başlıklarda sorular gelmektedir.

  • Donmuş su borusu açma için teknolojik bir cihaz var mıdır? Şu an için donan su borularını açmada kullanabileceğimiz bir cihaz yoktur.
  • Donan su borusu hemen açılır mı? Bu soru için tek yanıt beklemek elbette zordur. Donan su borusunun uzunluğu, nerede olduğu yani yüzeyde mi zemin altında mı gibi etkenleri bilmek gereklidir.
  • Donmuş plastik boru yarılır mı? Evet donan plastik su borusu yarılır.
  • Donmaz su borusu var mıdır? Soğuğa dayanıklılık bir yere kadar olup bu anlamda kesin çözüm şu borudur demek doğru olamayacaktır.
  • Su boruları kaç derecede donar? Su tesisat boruları +4 derecenin altında donmaya başlar.

Donmuş plastik su borusu tamiri içinde su tesisatçınızı arayıp yardım almanızda fayda vardır.

Donmuş su tesisatı nasıl çözülür, bunun için ilk akla gelen sıcak suyla donmayı çözmek olur. Ancak bu yöntem daha çok dış alanda bulunan su boruları için kullanışlıdır. Donmuş borulara dökülen sıcak su donmayı çözecektir.

Bu çözüm önerisi duvarların içinde kalan donmuş borular için pek faydalı olmaz. Bunlar için başka yöntemler kullanılmalıdır. Bu yöntemler tesisatta kullanılan boruların türüne göre de değişir.

Donmuş Plastik Su Borusu Nasıl Açılır ve Donmuş Su Borusu Açma Yöntemleri

Temiz su borusu, su tesisatı borusu, donmuş su borusu açma yöntemleri nelerdir ve  donan su borusu nasıl açılır? Her ne kadar plastik borular tesisatlarda daha fazla kullanılsa da, hala demir boru kullanılan tesisatlarda vardır. Dolayısıyla donan boru açma yöntemlerinde donmuş demir boru açma yöntemi de olmalıdır.

Donmuş Plastik Su Borusu Nasıl Açılır | Uzmanlar Tesisat

Donmuş Plastik Su Borusu Nasıl Açılır | Uzmanlar Tesisat

Düdüklü Tencere ile donan su borusu nasıl açılır?

Bunlar için donmayı açan bir öneri düdüklü tenceredir. Düdüklü tencerede buharın çıktığı ucuna takılan hortum, su sayacının bağlantılarından donan su borusu tesisata bağlanır. Tesisat içine verilen basınçlı buhar donmuş demir boruyu kısa zamanda çözecektir. Bu yöntem kullanılırken düdüklü tencere ile ortaya çıkabilecek tehlikeler yol açacak durumlar da kontrol edilmelidir. Kullanılan hortumun sıcaklığa dayanıklı olmalıdır.

Tüpe Bağlanan Pürmüz ile Donmuş Demir Boru Açma:

Donmuş demir boru içindeki buzlar bir süre sonra erimeye başlayacak ve tesisat tıkanıklığı ortadan kalkacaktır.

Su borusu Sıcak Su Dökme:

Sıcak su donana plastik boruya dökülebilir tabii borular dışarda ise, aksi takdirde bu yöntem işe yaramaz.

Kurutma Makinesi ile Boruları Isıtma:

Dışarıda kalan temiz su borusu, plastik boru, kurutma makinesi ile ısıtılarak donmuş su borusu açılmaya çalışılır. Bu yöntem çoğu zaman işe yarar ancak uygulama alanı kısıtlıdır. Çünkü boruların belli kısmı dışarda olsa da büyük bir kısmı zemin altında kalır. Bu durumda da kurutma makinesi işe yaramaz.

Donan Su Borusu Neden Çatlar?

Su borusu içerisinde donan su genleşerek hacim kazanır ve borunun mukavemetini aştığı nokta da boru çatlar. Borunun çatlaması demek tesisatta su kaçağı olması demektir.

Donmuş Plastik Su Borusu Nasıl Açılır için bilinçsizce yapılacak uygulamalar her zaman başınızı ağrıtacak ve çözümden öte sorunu artıracaktır.

Donmuş su tesisatı nasıl çözülür, su boruları kaç derecede donar yazımızda bulamadığınız bir şey var ise bu ve benzeri bilgileri  bilimsel yazılarda daha detay bulabilirsiniz.

Benzer Gönderiler: