Tesisatçı 413 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi mi Merkezi ısıtma Sistemi mi sorusuna verilecek cevap belki de beklentilere göre değişir. Kimisi benim evim ısınsın merkezi ısıtma sistemi aylık fatura ne kadar geleceği önemli değil derken kimisi de ben zaten çok sıcağı sevmem o yüzden merkezi sistem olun istemem. Kombili sistemde olduğu gibi istediğim zaman sistemi kapatıp açmak isterim, yani sistemin kullanımı bende olmalıdır der. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir bunun elbette sonu yoktur.

Kombi mi merkezi  ısıtma sistemi mi?

Merkezi sistem; kazan dairesinin olduğu bütün ısıtma ve sıcak su ihtiyacının buradan karşılandığı yani tek merkezden elde edildiği bir sistemdir. Merkezden çıkan borular ile buraya bağlı bütün bloklara ve bloklardaki dairelere sıcak su ihtiyacı ve ısınma ihtiyacı tek merkezden dağıtılır. Merkezi sistemde bakımlarda bu merkezden yapılır tamirlerde bu merkezden yapılır.

  • Ortak kullanıma bağlı bir durum söz konusu olup yakıt tüketimini belirlemek için de pay ölçerler konulmak durumunda kalınır. Pay ölçerler ile adil faturalandırma amaçlanmakta olup bazen buralarda da karışıklıklar görülür. Yönetime bu fatura benim olamaz ben zaten evde durmuyorum ya da benim faturam daha önceki yerde bunun yarısı kadar geliyordu. Bu ve benzeri itirazlar olmakta ve yönetim bu soruna her zaman çözüm arayışı içerisinde olmaktadır. Bu nokta da kombili sistem mi, merkezi sistem mi denirse elbette kişi kombili sistemi seçecektir.
Kombi mi Merkezi ısıtma Sistemi mi | Uzmanlar Tesisat

Kombi mi Merkezi ısıtma Sistemi mi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma mı kombi mi soruna cevap verirken aslında her şıkta olan olumlu olumsuz yanları tam karşılaştırmak gereklidir.

  • Diğer taraftan kesintisiz sıcak su, yüksek derece de ısınma şansı ve bütün dairelerde peteklerin açık olma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk ile yapıda ısı kaybı olmadığı için aslında hem iyi ısınıp hem de yakıt tüketimine göre daha az ödeme şansı da olabilir.
  • Kombili sistemde bir daire kombiyi açmadığı zaman siz o dairenin üstünde otuyorsanız taban çok soğuk olmakta ve evi ısıtma daha maliyetli olabilmektedir. Bu açıdan Doğalgazda kombi mi merkezi sistem mi sorusunun yanıtı da cevap bulur.

 Kombi yerine merkezi ısıtma sistemi kullanımı seçimi zaten daire alırken aslında seçilmiş olur.

Merkezi sistem kalorifer  sistemleri dezavantajları nelerdir?

Merkezi sistemin avantajlarının yanında elbette dezavantajları da vardır. Bizlerde bu sistemin aksayan ya da olumsuz yanlarını burada paylaşacağız.

  • Merkezi ısıtma sisteminde sistemi açma kapama yani kumanda sizin elinizde değildir. Merkezi sistem hangi tarihler arası yakılır hangi tarihte kapatılır durumu da ayrı muammadır.
  • Merkezi sistemde bir maliyet çıktığında sizle ilgili olsun olmasın bu maliyete katlanmak zorunda olmak da olumsuz bir yönüdür.
  • Merkezi ısıtma sisteminde ana merkezde bir arıza olur ise merkeze bağlı bütün dairelerde ısınma ve sıcak su kesintisi olur.
  • Merkezi sistemde bireysel olarak dairenin kalorifer peteklerini temizletemezsiniz. (Temizletseniz de faydası olmaz)
  • Merkezi kazan sisteminde merkezi sistem kalorifer yönetmeliği gereği petekleri kapatamazsınız.

Merkezi sistem ile ısınma kombi ile ısınmadan daha karlı diyorsanız ya da tam tersi seçimi ona göre yapacaksınız. Merkezi sistem mi bireysel sel sistem mi, kişisel beklentiler belirleyici olacaktır.

“Kombi mi Merkezi ısıtma Sistemi mi” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: