Tesisatçı 554 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi ısıtma Kalorifer Sistemi ortak kullanımın söz konusu olduğu bir istem olup daire sayısı fazla olan yerlerde genelde bu sistem kullanılır. Merkezi ısıtma problemi olduğunda nasıl müdahale edilir ya da bütün sistem kapatılır mı merak edilen sorulardandır. Merkezi ısıtma nasıl çalışır üzerinden bu soruya cevap verilebilir. Sonuçta sistem tek merkeze bağlı çalıştığı için arıza demek sistemin kapatılması anlamına geleceği için cevap nettir. Merkezi ısıtma kalorifer sistemi kombili sistemde olduğu gibi bireysel olmadığı için arıza da ortaktır. Belli kuralları olan ve bu kurallara göre çalışan bir sistemdir.

Merkezi ısıtma Kalorifer Sistemi ile İlgili Sorulan Bir Kaç Soruya Yanıt Arayalım

  • Neden ara ara radyatör petek buz gibi oluyor?

Merkezi sistemde peteklere termostatik vana takılması mecburieyeti olduğundan peteklerde termostatik vana olduğu gerçeği ile soruya cevap verelim. Termostatik vana ortam ısısını yakaladığı an yani istenilen sıcaklıkta kalacak ve bu sıcaklık üstüne çıkmayacaktır. Tam da bu noktadan sonra petek soğumaya başlayacak ve sizde bu anda kontrol ettiğinizde petek soğuk olacaktır. Bunun dışında tıkalı olan peteklerde de aynı sorun oluşabilir.

  • Termostatik vana 2 de iken neden peteğim çok sıcak oluyor?

Ortamın sıcaklığı  derece altına düştüyse peteği ısıtmak için devreye girer ve sıcak su debisini artırır. Buna bağlı petek o anda çok ısınabilir.

  • Neden peteklerimi tamamen kapatamıyorum?

Enerji verimliği kanununa göre takılması zorunlu olan TSE 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanıldığı için petekler tamamen kapatılamaz.

  • Peteklerde tık tık sesi ve su sesi geliyor nedeni nedir?

Kazanda  su bittiğinde su ilave edilir ve bu durumda sistemde suyun akış hızına göre basınç değişiklikleri olabilir. Bu duruma bağlı tıklama sesleri oluşabilir.

  • Peteklerde tık tık sesi ve su sesi için ne yapılabilir?

Balans vanası ve invertör frekans panosu taktırılarak soruna çözüm sunulabilir.

Balans vanası, hattaki su basıncını ayaralar ve ses oluşumunun önüne geçebilir.

Frekans invertör panosu, pompanın hattaki basınca göre çalışmasını sağlar

Merkezi ısıtma Kalorifer Sistemi nedir?

Tek merkezden üretilen sıcak suyun bu merkeze bağlı dairelere dağıtılarak hem kullanım suyu sıcak su ihtiyacının hem de ısınma ihtiyacının karşılandığı sitemdir. Bu sistemde ortak kullanım söz konusu olup bir arıza olması durumunda hizmet kesintisi sizlere duyurularak o zaman dilimi içerisinde sistem kapatılır. Kış geldiğinde kombili sistemde olduğu gibi istediğiniz zaman açabileceğiniz bir sistem değildir. Yönetimin aldığı tarih ne ise o tarihe merkezi sistem aktif edilir ve ısınma ihtiyacınız karşılanır. Merkezi sistemin bakımı ana merkezden yapılır ve kalorifer petek temizliği de yine aynı şekilde ana merkezden yapılır.

Merkezi ısıtma Kalorifer Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma Kalorifer Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi sistem büyük bloklu sitelerde tercih edilen bir sistem olup sonradan kombili sisteme geçişin büyük maliyetler getirdiği için neredeyse kombili sisteme geçişin imkansız olduğu sistemdir. Merkezi sistem yönetmeliği bu sistemin kuruluş aşamasında da kullanım aşamasında da uyulması gereken yönetmeliktir. Diğer taraftan, merkezi sistem ilgili sıkça sorulan sorular arasında merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor ise ne yapmalıyım. Yönetim ile görüşerek merkezden bütün kalorifer peteklerin temizliğini ve ana hat bakımını yaptırılmalıdır.

Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır?

Merkezi kalorifer sistemi, kazan dairesindeki kazanın yakılması ile aktif olur. Kazan yakıldığında sistemde olan suyu ısıtarak dairelere sıcak su ve kalorifer suyunu sıcak bir şekilde gönderir. Kazan dairesinde çapları büyük boruların yani ana hatların yardımı ile sıcak su taşınır. Kazan dairesinden katlara sıcak büyük ve güçlü pompalar ile gönderilir. Soğuyan su kazan dairesine döner ısınır tekrar katlara basılır. Sistem bu şekilde sürekli aktif çalışarak kesintisiz sıcak su yani kullanım suyu ve petek suyunu üretir. Merkezi ısıtma nasıl çalışır kombi mi merkezi ısıtma mı sorularına artık sizde cevap verebilirsiniz.

“Merkezi ısıtma Kalorifer Sistemi” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: