Tesisatçı 483 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem fatura hesaplama, merkezi ısıtma sistemi aylık fatura adil paylaşım için kalorimetreler ile sağlanır. Ortak kullanımın olduğu bir yerde kimin ne kadar yakıt tükettiği ya da ne kadar enerji tükettiği cihazlar ile belirlenebilir. Kişi var evde durmaz kişi var evden çıkmaz, kişi var aşırı sıcağı sever kişi var soğuğu sever. Her tip insanın olduğu sitelerde eskiden olduğu gibi m2 ya da arsa payına bölünerek faturalandırmak ne kadar da yanlıştır. Oysa artık bu kargaşa kalkmış kalorimetre zorunlu hale gelmiştir.

Bu sayede kim ne kadar yaktı ise o kadar ödeyeceğini bilir ve ona göre ayarlamasını yapar. Teknolojinin sunduğu bu imkan sayesinde gereksiz enerji tüketiminin önüne de geçilmiş olunur.  Merkezi sistem doğalgaz faturası tüketim miktarına göre çıkarılmış olur.

Kalorimetre ile Merkezi Sistem Fatura Hesaplama

Kalorimetre 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile zorunlu hale gelmiş ve yanlış ve haksız faturalandırma dönemi de bitmiştir. Yukarıda da değindiğimiz üzere eskiden evin m2 sine göre ya da sizin tapudaki arsa payına göre size fatura çıkarılırdır. Yani toplam tüketim miktarı dairelere bu şekilde pay edilir ve fatura çıkarılırdı. Bu durumda evde olmayan ya da sadece akşam eve gelip sabah evden çıkan ile tüm gün evde kalan kişi arasında bir ayrım yapılmazdı.

Merkezi Sistem Fatura Hesaplama | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Fatura Hesaplama | Uzmanlar Tesisat

Söylemek istediğim sürekli kalorifer peteklerini açan sıcak suyu kullanan ile sadece akşamları evde olup bunları kullanan aynıydı. Bir dairede aşırı tüketim varken diğerinde tüketim sınırlı iken faturalandırma da buna bakılmazdı. Bu da daire sakinlerini mutsuz eder ve sürekli tartışmalar ve huzursuzluklar çıkardı. Oysa kalorimetre ile adaletsizlik sona ermiş enerji tasarrufu da sağlanmıştır. Merkezi sistemde fatura hesaplama yada kalorimetre merkezi sistem fatura hesaplama adaletli faturalandırmanın temel taşıdır.

Merkezi Sistem Avantaj ve Dezavantajları

Bir sitemin avantajları daha ağır basmadıkça o sistemin kullanılması elbette mantıklı olmayacaktır.

Merkezi ısıtma sisteminde avantajları ve dezavantajlarına bir bakalım.

Merkezi sistem avantajları;

  • Merkezi sistemde kalorifer peteklerini 15 derecenin altına düşürmek yasak olduğu için dairelerde ısı kaybı olmaz. Her dairede petekler yandığı için ortamın ısınması için çok enerji hacanmayacağı için faturalarda düşük gelecektir.
  • Sürekli sıcak su alma imkanınız olup siz banyo yaparken lavaboda sıcak suyun açılması sıcak su derecesinin düşmesine neden olmaz.
  • Yüksek derecede kalorifer petekleri evi ısıtır, kışı sıcak geçirirsiniz.

Merkezi sistem Dezavantajları;

  • Merkezi sistem kazan dairesinde bir sorun olduğunda bu arızanın giderilmesi aşamasında bütün dairelerde hizmet kesintisi olur.
  • Merkezi sisteme bağlı bir dairede sorun olduğunda suyun boşaltılması gerektiğinde yine de sizi ilgilendirmeyen bir durumdur. Fakat bu durumda da hizmet kesintisi olur.

“Merkezi Sistem Fatura Hesaplama” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: