Tesisatçı 470 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi Sistem Kazan Dairesi denince akla ortak kullanım ve adil paylaşılamayan faturalar mı gelir. Yoksa yüksek derecede ısınarak düşük fatura ödemek mi gelir. Merkezi ısıtma sisteminde artık faturalarda adil paylaşımı sağlayacak kalorimetreler var. Bu açıdan artık kim ne kadar yakar ise o kadar öder durumu geçerlidir. Önceden kazan dairesi merkezi sistem ile ısınanların büyük bir sorunu olan faturalandırma artık çözülmüştür. Buna rağmen adaletsizlikler oluyor ise yönetim ile bu durumu konuşmalısınız. Merkezi ısıtma sistemlerinde, merkezi sistem ısıtma tesisatları periyodik olarak ilaçlı temizlenmelidir.

Merkezi sistem kazanlarda, doğalgaz kazan dairesi görevlisi kazan dairesinde yapılması gerekenleri yapmalı ve aralıklarla kazan dairesindeki kontrollerini yapmalıdır.  Apartman kazan dairesi, kalorifer kazan dairesi için görevlendirilen kişi kazan dairesindeki göstergelerden yapacağı kontroller sonrası bir arıza var ise bunu gidermelidir. Kazan dairesi nedir bilmeyen kişiler görevlendirilmemelidir.  Doğalgaz kazan dairesi yönetmeliği iyi bilinmeli ve kazan ne zaman yakılmalı ne zaman kapatılmalı bunlara da hakim olmalıdır.

Merkezi Sistem Kazan Dairesi Bakımı

Ortak kullanımın olduğu merkezi ısıtma sistemi bakımı periyodik olarak yapıldığı takdirde bunu hem ısınma anlamında hem de faturada fark edilir derecede görebilirsiniz. Kazan dairesi bakımı yapılmasının nedeni ısınma üzerinde olumsuz etkiye sahip tıkanıklığı ve kirliliği ortadan kaldırmaktır.

Merkezi Sistem Kazan Dairesi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Kazan Dairesi | Uzmanlar Tesisat

Merkez sistem kazan dairesi doğalgaz ısı sistemleri aktif  halde çalışırken bakımı yapılmayan cihazların arızası olup olmadığı bilinmez. Merkezi sistem kalorifer kazanları yanma odasında metal kısmında biriken korozyona bağlı toz birikintileri katman halini aldığında ısınmada sorunlar başlar. Katman halindeki bu kısım ateşin metal kısım ile temasını zorlaştırır. Bu durumda metal kısım geç ısınacak ve katlara gönderilecek su da geç ısınacak ve geç gönderilecektir. Bu zaman diliminde fazla yakıt tüketimi ortaya çıkacak ve faturalar daha kabarık gelecektir. Periyodik kazan dairesi bakımları ile bu olumsuz tablo oluşmayacaktır. Diğer taraftan kazan dairesi yönetmeliği de iyi bilinmeli kazan dairesi kontrolleri iyi yapılmalıdır.

Kalorifer Kazan Dairesi Kalorifer Petek Bakımı

Merkezi sistem kalorifer petek bakımları kazan dairesinden yani merkezden yapılmalıdır. Bireysel sistemde olduğu gibi daire sahibi ben sadece kendi dairemi temizletmek istiyorum diyemez. Kaldı ki, daire sahibi sadece kendi dairesini temizletse de verim alamaz beklediği ısınma gerçekleşmez. Çünkü, ana hatta bağlı olan daire temizlenirken ana hat vanası kapatılarak daire temizliği yapılır. Sonrada ana hatta bağlı vana açıldığında diğer dairelerde oluşan pislikler ve ana kolonda olan pislikler temizlenmiş daire tesisatına dolar. Bu açıdan ortak kullanım olan yerde bireysel hareket etmek zordur. Yıllık bakımlar merkezi kazan dairesinden ilaçlı yapılarak bütün dairelerdeki kalorifer petekleri temizlenir. Ana kolon boruları temizlenir, kazan dairesinde pompa bakımları ve filtre temizliği yapılır. Olması gereken de bu şekilde yapılan temizliktir. “Merkezi Sistem Kazan Dairesi” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: