Tesisatçı 1179 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem ne zaman kapatılır sorusu çok sorulduğu için konuyla ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazıyı yazma gereği duyduk. Merkezi ısıtma sistemi ortak kullanım esasına dayalı olan ve kazan dairesinden hem ısınma hem de sıcak su temini gerçekleşir. Ortak kullanım esasına bağlı olan bu sistem de istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Sosyal ağlarda da rastlıyoruz insanlar bu konuda dertli ve çözülmesi gereken çok sorun var. Merkezi sistem ne zaman kapanır, kalorifer ne zaman kapatılır ve aşağıdaki başlıklar çokça sorulmaktadır. Bu başlıkları tek tek cevaplayalım.

  • Merkezi sistemi ısıtma tesisatı ne zaman kapanır?
  • Merkezi sistem peteklerinin ısı ayarı tek noktadan yapılır mı?
  • Merkezi sistemde kalorifer petek vanaları neden kapatamıyoruz?
  • Termostatik vana nedir ?
  • Termostatik vana nasıl kullanılır?
  • Termostatik vana montajı nasıl yapılmalıdır gibi gibi bir çok başlık sorulmaktadır.
Merkezi Sistem Ne Zaman Kapatılır | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Ne Zaman Kapatılır | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Ne Zaman Kapatılır

Merkezi sistemle ilgili sorulan bu soru için kanunlaşmış, yasal olarak kalorifer ne zaman yanar, ne zaman kapanır gibi bir şey olmamakla beraber genelde 15 Nisan gibi kapatılır. İşin aslı merkezi sistemin bulunduğu yere kapama zamanı da değişebilir. Örnek verecek olursak Erzurum’da havalar geç ısındığı için burada dış ortam sıcaklığı 15 derecenin üstüne çıkması geç olabilir. Sıcaklık 15 derecenin altında kaldığı için merkezi sistemi kapama işi burada 15 Nisan tarihinden sonra yani geç olacaktır. Diğer taraftan İzmir’de sıcaklar erken geldiği için dış ortam sıcaklığı 15 derecenin üstüne çıktığı için merkezi sistem 15 Nisan veya daha önce kapatılabilir.

Merkezi sistemde dış hava sensörünün algıladığı sıcaklık burada baz alınarak gereksiz tartışmaların önüne geçilebilir. Burada yönetim alacağı kararı keyfi değil bu bağlamada alarak soru işaretlerine yer bırakmaz. Merkezi sistemi kapama tarihi olarak net bir tarih verilmemiş olup binanın bulunduğu il binanın durumu ve benzer faktörler ile buna karar verilir. Merkezi sistem ne zaman kapatılır sorusunun maalesef cevabı bir çok etkene bağlıdır.

Merkezi sistem peteklerin ısı ayarı tek noktadan yapılır mı?

Merkezi sistemde petek vanalarından kontrol yapılabildiği gibi eğer kollektör var ise buradan kontrol yapılabilir. Kollektör dolabı genelde daire girişinde bir dolabın içerisinde ya da dire dışında dolap içerisinde olur. Mavi ve kırmızı başlıklı vanalar bulunur ve bunların adedi de dairenin büyüklüğüne göre değişir. Buralardan vanalar kısılarak petek ısı ayarları yapılabilir. Ya da peteklerde bir arıza olduğunda su sızması gibi bir durum olduğunda kollektörden ilgili peteğe giden hat kapatılarak diğer peteklerin çalışmasına engel olmadan sorun giderilir. Aslına bakılır ise bu büyük bir avantajdır ve bu avantajı kullanmak için önce bilmek gereklidir.

Merkezi sistemde kalorifer petek vanaları neden kapatamıyoruz?

Merkezi sistem ne zaman kapatılır başlıklı yazımızda kalorifer peteklerinin kapanmaması hususuna da yer verme gereği duyduk. Merkezi sistemde ortam sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemeli kaidesi gereğince termostatik vana taktırılır. Termostatik vana kullanımı gereği tamamen kapatılması mümkün değildir.

Yönetmelik Madde 5

(2) Isıtma ve sıhhî sıcak su tüketimlerini ölçmek için mahaller ölçüm ekipmanları ile donatılır. Bağımsız bölüm kullanıcıları bu maksatla yapılacak iş ve işlemlere izin vermek mecburiyetindedir. Arıza ve bakım halleri hariç olmak üzere bağımsız bölüm kullanıcıları ölçüm ekipmanlarına müdahale edemez.

(5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanılır.

(6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

Merkezi Sistem Isıtma | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Isıtma | Uzmanlar Tesisat

Termostatik vana nedir ?

Termostatik vana, peteklere gelen sıcak suyun debisini vananın ayarlandığı sıcaklığa gelince kısan veya ayarlandığı değer altına düşünce de vanayı açan bir sistemdir. Termostatik vana ortam sıcaklığını baz alarak sıcak su debisini kısar veya açar.

Termostatik vana nasıl kullanılır?

Termostatik vana ön tarafındaki sıcaklık ölçücü sayesinde ortam sıcaklığını ölçerek görevini yerine getirir. Eğer termostatik vananın önünü koltuk ile perde ile kapatırsanız sıcaklığı yüksek ölçecek ve devreye girmeyecektir. Bu durumda petekler soğuk kalacak ve ortam ısınmayacaktır.

Termostatik vana montajı nasıl yapılmalıdır?

Termostatik vana yere paralel montajı yapılmalıdır. Eğer termostatik vana dik olacak şekilde montajı yapılır ise sıcaklığı algılayacak mekanizma düzgün çalışmaz. Bu durumda aşağıdan yukarı doğru yükselen sıcaklık vana kafasındaki aralıklardan geçemeyeceği için sıcaklık tam hissedilemeyecektir. Bu durumda da ortam sıcaklığı net algılanamadığı için de termostatik vana sağlıklı çalışmayacaktır.

Merkezi sistemi kullanan ya da kullanmak zorunda kalan insanlar bu sistemin sebep olduğu arızaları sorunları için bir çözüm bulmaya çalışmaktadır.  Merkezi sistem kullanılan sitelerde, binalarda yönetim ile maalesef her sorun çözüme kavuşmamaktadır. Kimi zaman yönetim gelen sorunlara tam yönelip çözmemekte kimi zaman yönetim doğru da söylese daire malikleri bunu anlamamaktadır. İş böyle olunca her kes kendince bir çözüm yolu tutmuş gidiyor. Biz de burada merkezi sistemle ilgili cevap bekleyen hususları yazarak sizlere yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Merkezi sistem ne zaman kapatılır başlıklı yazımı faydalı bulduysanız lütfen yazıyı beğenerek bizlere destek olun.

Benzer Gönderiler: