Tesisatçı 451 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem temizliği düzenli yapılır ise kış ortasında ısınmayan peteklerle ilgili merkezi sistem kalorifer yanmıyor şikayeti de oluşmaz. Merkezi sistem petek ısınmıyor şikayeti ile bu dairede petek temizliği yapılması sonuç getirmez.

Merkezi sistem petek temizleme, merkezi ısıtma sistemlerinde tesisat temizleme veya merkezi sistem kalorifer temizliği için bu işi bilen kazan dairesini bilen ustaya ulaşmak önemlidir. Merkezi sistem ısıtma tesisatlarında, merkezi sistem kazan bakımı, merkezi sistemde petek temizliği nasıl yapılır sorusuna cevaben dairelere girilmeden bu işin yapıldığını söyleyebiliriz. Merkezi ısıtma sistemi temizliği yapılırken sadece  merkezi sistem petek suyu boşaltma ile bu işin olmayacağını da en baştan iletelim.

Merkezi Sistem Temizliği Merkezi ısıtma tesisat temizleme

Merkezi ısıtma sistemi temizliği, merkezi sistem kalorifer temizliği ve bakımı sistemin uzun ömürlü olması ve sağlıklı çalışması için gereklidir. Merkezi sistem ortak kullanımın olduğu bir sistem olduğu içinde bakımı arızası da ortak yaptırılır. Sizin bu sistem ile ısınıyor olmanız demek yüksek ısıda düşük fatura ödemeniz anlamına gelir. Bu avantajı devam ettirmek de merkezi sistem temizliği ve merkezi kazan bakımı ile olur. Merkezi kazan sisteminin bakımı ayrı bir iş merkezi sistem petek temizliği ayrı bir iştir.

Merkezi sistem petek temizliği, ana merkeze bağlı bütün dairelerdeki peteklerin temizliğinin ve ana kolon borularının bakımı demektir. Bu temizlik ile ana boruların içinde dolaşan çamurlu paslı su tem olarak temizlenir. Dairelerdeki petek içlerinde oluşan kirli çamurlu tabakanın temizlenmesi ve sıcak su sirkülasyonunun rahatça sağlanması demektir. Merkezi sistem temizliği yapılırken dairelerde yapılacak şey sorun olduğunda sorunu gidermek olur. Yoksa merkezi sistem petek temizliği ilaçlı yapılır ve bütün uygulama kazan dairesinden yapılır.

Merkezi Sistem Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sitemde Daire Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemi temizleme kimyasalı ile merkezi ısıtma sistemlerinde petek tesisat temizleme işi profesyonel tesisatçılar ile yapılır. Kat kalorifer merkezi sistem bakımı, merkezi sistem ısıtma tesisat temizliği tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bir nokta da merkezi sistem filtre temizliği ile merkezi sistem petek ısınmıyor sorusu olumlu yanıt bulur.

Merkezi sistemde petek temizliği yapılır mı sorusu çok sorulmaktadır. Merkezi sistem ile ısınıyorsanız şunu bilmelisiniz. Sadece sizin daire petek temizliği yaptırmanız ısınmanız için yeterli olmayacaktır. Merkezi sistem petek havası alma ile elde ettiğiniz sonu ile dairede yaptıracağınız petek temizliği sonuç açısından çok farklı olmayacaktır.

Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği kazan dairesinden yani ana merkezden tüm dairelerin ve ana boruların temizliği şeklinde olur. Merkezi sistem kalorifer petek temizliği ana merkezden yapılan ve ana merkeze bağlı dairelerdeki petekler ve ana borular tamamen temizlenir. Eğer sadece tek daire petekleri temizletilir ise işlem bitince ana vana açılacak ve diğer dairelerdeki ve ana borulardaki pislik temizlenen daire peteklerine dolacaktır.

Merkezi sistem bakimi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi sistem bakimi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Kazan Bakımı

Kazan bakımı ile merkezi sistem petek temizliğinin ayrı şeyler olduğunun yukarıda vurguladık. Kazan bakımı demek kazan içinin açılıp yanma odası ve benzeri kazana ait parçaların elden geçirilmesi demektir. Kazanın içinde korozyona benzer  oluşan ve ateşle kazanın temas etmesini engelleyen bir tabaka oluşur. İşte bu tabaka nedeni ile su geç ısınır ve bu süreçte yakıt daha fazla harcanır. Bahse konu bu kirlilik tamamen temizlenerek metal kısım ile ateşin teması direkt olur su da çok daha çabuk ısınır. Kazan bakımı yaptırmak demek hızlı ısınmak demek, sorunsuz daha hesaplı ısınmak demektir. “Merkezi sistem temizliği” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: