Tesisatçı 858 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi kullanımının artmasıyla Oda termostatı ne işe yarar sorusu merak edilen konular arasına girmiştir. Buna bağlı merek edilen başlıklarda, ortam sıcaklığı, oda termostatı faturayı düşürme, oda termostatı fiyatı ve oda termostatı nereye konmalı gibi başlıklar oluşturur.

Kombi ile birlikte kullanılan oda termostatı tesisatın içindeki suyun ayarladığınız derecede ısınmasını sağlar. Dolayısıyla peteklerde evinizi bu şekilde ısıtır. Oda termostatı zararları var mıdır veya oda termostatı kaç dereceye ayarlanmalı ya da  oda termostatı nasıl bağlanır? Oda termostatı nereye konmalı, oda termostatı nedir gibi vb. sorular için yazımızın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Termostatik vana ve oda termostatı arasında görevleri açısından benzerlik vardır. Ancak termostatik vana bir peteğin ısı dengesini ayarlarken oda termostatı ortamın ısı derecesinin olması gereken düzeyi kombiye iletir.

Oda Termostatı Neden Kullanılmalı?

Kışın kombinizi ayarladığınız derecede suyun ısınmasını sağlamak için oda termostatı kullanılmalıdır. Oda termostatı ne işe yarar, neden kullanılmalı gibi sorularınıza yanıt alabilmek için isterseniz bir uzmana da danışabilirsiniz. Normalde oda termostatı olmadığında kombi ayarladığınız derecede yine ısıtır. Ancak sıcak su peteklerde dolaşırken bu ısısını koruyamaz. Oda termostatı kullanıldığında oda sıcaklığı ayarladığınız zaman süresince sabit tutulur. Bu aynı zamanda yakıt tasarrufu da yapmanızı sağlar. Bu durum oda termostatının faydaları arasında gösterilebilir.

Oda termostatı ne işe yarar | Uzmanlar Tesisat

Oda termostatı ne işe yarar | Uzmanlar Tesisat

Oda termostatı ne işe yarar ve oda termostatı nasıl kullanılır?

Kombi markasına, yoğuşmalı olup olmasına göre değişkenlik gösteren bir durum olup, genel kabul gören yoğuşmalı kombilerdeki sıcaklık 55-60 derece arasıdır. Bazı kombi kullanım kılavuzlarında tesisat suyu çıkış sıcaklığının en az 65 derece olması vurgulanmaktadır.

Kombi yoğuşmalı değilde klasik ise bu durumda 60-65 derece arası ayarlanabilir. Bu anlamda farklı bilgilere rastlamak mümkün olsa da kullanıcı tecrübesi bu ısı değerlerine yakındır

Kombi çalışma sisteminde sadece ısıtılan suyun sıcaklığı dikkate alınır. Bunun dışında oda sıcaklıklarını algılaması mümkün değildir. Kombi üzerinden ayarladığınız sıcaklık değeri üzerinden tesisattaki suyu ısıtır. Odaların sıcaklığının da aynı olmasını isterseniz oda termostatı kullanmalısınız. Oda Termostatı Ne işe Yarar, diye merak edenler mutlaka bunu denemelidir. Hem daha iyi ısınacaklar hem de yakıt tasarrufu sağlamış olacaklar.

Oda termostatı nasıl bağlanır?

Kablolu Oda Termostatı Montajı

  • Oda termostatı montajı için elektrikçiden yardım almanız gerekecektir. Termostat marka modeline göre bağlantı farklılıkları ortaya çıkabilmektedir. Kablolu veya kablosuz oda termostatı ayrımına göre montaj değişkenlik gösterir.
  • Kablolu oda termostatı montajında ile önce montajın yapılacağı alan seçilmelidir. Yani oda termostatı nereye konmalı buna karar verilmelidir.
  • Seçilecek alan genelde en yoğun zaman geçiriline ya da ulaşımı en kolay yer olur.
  • Genelde oda, salon gibi vaktin en çok geçirildiği  mekanlara konulur.
  • Güneş ışığından uzak, kalorifer tesisatından uzak yerden 1,5-2 metre yükseklikte monte edilmesi termostatın daha hassas çalışmasında etkilidir.

-Kablosuz Oda Termostatı Montajı

Kablosuz oda termostatı montajı için iki parça bulunmaktadır. Bu parçalardan biri iç mekanın ısı değerini kombiye ileten, diğeri de kombiye bağlı gelen sinyali değerlendiren parçadır. Ayarlanan sıcaklık değerine göre kombiye sinyal göndererek ya ısıyı kesmesini yada çalışmasını sağlar. Frekans gönderen bu parçanın kombiye bağlantı yapılması şeklinde olacaktır. Oda termostatı olmadan kombi kullanımı elbette mümkündür. Ancak oda termostatı büyük kolaylıklar sağlar. Oda termostatı mı termostaki vana mı, deseniz ikisinin de farklı görevleri olduğunu hatırlatmak isterim.

Oda termostatı ne işe yarar başlıklı bu yazımızı faydalı olduysa lütfen beğenin veya yorum yapın.

Benzer Gönderiler: