Tesisatçı 2175 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Genellikle demir su borularında yaşanan paslanma durumunda paslı su borusu temizleme için en uygun yöntemin kullanılması gerekir. Paslanan su borusundan akan su paslı olacağından sağlık açısından ciddi risk oluşturur. Eski binalarda eski tesisat boruları demir olduğu için su borusu paslandığında şebeke suyu paslı akar yani musluklardan paslı su akar.

Şebekeden gelen suyun paslı akması, musluktan akan paslı su, su tesisatında oluşan pas korozyon kaynaklı olabilir. Paslı suyun sebebi ne olursa olsun  borular paslanır ise paslı su tesisatı temizleme mümkün olmadığı için değişimi elzemdir. Çünkü, paslı demir boru temizliği yapılsa bile sürekli korozyona bağlı pas oluşacaktır.

Demir borulardan gelen paslı su, su tesisat borusundan gelen kahverengi su temizliği için boru temizliği için filtreleri temizlemek yetmez. Muslukların filtrelerini temizleme bu anlamda sorunu çözmez. Eğer sorun filtre kaynaklı ise bu durumda sorun çözülür.

Paslı Su Borusu Nasıl Temizlenir | Paslı Su Borusu Temizleme

Paslı su borusu temizleme işlemi aslında çok önemlidir. Ancak paslanmış su borularını tamamen temizleyebilecek bir yöntem bulunmamaktadır. Paslı borudan akan suyun kullanılması da çok sakıncalıdır. Bu nedenle paslı boruyu temizlemekten ziyade değiştirmek daha doğrudur. Bu sebebe dayalı demir boru tesisat borularını değiştirecek bir tesisatçı çağırmalısınız.

Paslı su borusu temizleme için bir servise danışılmasında yarar vardır. Çünkü demir su borularında görülen paslanma sanıldığı gibi kimyasallarla temizlenemez. Bu tür paslı su borusunun temizlenmesi halinde de yeniden paslanma sorunu yaşanabilir. Bu yüzden temizlikten ziyade paslı su borusunun yenisi ile değiştirilmesi daha sağlıklıdır. Her ne kadar demir su borularının kullanımı azalsa da hala tesisatında demir boru olan kişiler bulunmaktadır. Tavsiyemiz bu riske girmeden boruları plastik olanlar ile değiştirmenizdir.

Paslı Su Borusu Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Paslı Su Borusu Temizleme | Uzmanlar Tesisat

  • Paslanma genelde eski tip demir borularda olan korozyon dediğimiz şekilde ortaya çıkar ki, böylesi bir durumda borudan pası söküp atmak imkansızdır.
  • Sonuçta içme suyu, kullanım suyundan bahsettiğimizden dolayı da boruları temizlemek amacı ile kimyasal ilaç kullanılması zaten söz konusu değildir. Kullanım su tesisatı borularına kimyasal dökmek tehlikeli ve sağlık açısından da kapatılamaz yaralar açabilir.
  • Demir borularda paslanma başladıysa borular deforme olmaya başlamış olup ne kadar temizlerseniz temizleyin, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın paslanmanın önüne geçemezsiniz. İddialı oldu ama reel olan durum tamda budur.
  • Demir boru paslanmaya başladıktan sonra su sızıntıları da baş gösterebileceği için hem pas sorunu için hem de tesisatta oluşabilecek sızıntının önüne geçmek adına tesisatın değiştirilmesi kesin ve kalıcı çözüm olacaktır.

Demir Borulardan Gelen Paslı Su Borusu Temizleme Bilinmesi Gerekenler

Eskimiş borunun temizliği mümkün olmayıp borular paslanır ve çürür ise tekrar bakımla sağlıklı kullanılamaz. Su borusu temizleme işi demir su borusu için çok sonuç verici olmaz. Musluktan paslı su akıyor, kahverengi su akan musluk kendinde bir paslanma yok ise tesisatta paslanma vardır.

  • Paslanan eski tip tesisat temizleme uygulaması ya kimyasal ilaç kullanılarak yapılır ki bu yanlış olup önerilen çözüm asla değildir.
  • İkinci çözüm ve doğru olan çözüm, hava ve su ile basınç yaparak tesisatta yoğun olan paslı suyun nedeni ana tabaka temizlenir.
  • Yine belirtmiş olalım, paslanan borular kesinlikle değiştirilmelidir bunun dışında yapılan uygulamalar ya tehlikeli ya da çözümden uzaktır. Paslı Su Borusu Temizleme yazımızda olabildiğince hassas davranarak bu durumun nasıl çözülmesi gerektiği üzerinde durduk.
  • Paslı su içmek sağlık açısından risklidir. Kombiden paslı su gelmesi ayrı bir durum olup bu ısınma sistemi ile ilgilidir ki, kullanım suyu ile ilgili değildir. Musluk pası temizleme eğer filtrede paslanma var ise çözüm olur yoksa boru paslanmış ise çözüm olmaz.

Paslı su borusu temizleme yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğen butonuna basın.

Benzer Gönderiler: