1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Lavabo sifonu nasıl takılır sorusu genelde lavabo hortumu tıkandığında ya da su sızdırdığında gündeme gelir. Lavabo borusu tıkandığı zaman ya da herhangi bir sebeple su akıtmaya başladığı zaman mutfak ve lavabo sifonu  değişimi gerekebilir. Böyle bir durumda eskimiş ya da arızalı olan mutfak lavabo altı borusu takmak için önce lavabo borusunun yerinden çıkarılması gerekir.

Mutfak lavabo altı borusu veya lavabo borusunu düz tornavida ile rahatlıkla sökebilirsiniz. Eğer lavabo sifonu üzerindeki vida paslanmış ise bu defa paslanmış lavabo vidası nasıl çıkarılır sorusu ortaya çıkar. Pas sökücü sıkıldığında vida tornavida ile daha kolay sökülür. Basmalı lavabo sifonu takma nasıl takılır ve lavabo gideri nasıl takılır sorularının cevapları aynı yöntemde saklıdır.

Lavabo Sifonu Nasıl Takılır veya Lavabo Gider Borusu Nasıl Takılır?

Lavabo Sifonu Nasıl Takılır | Uzmanlar Tesisat

Lavabo Sifonu Nasıl Takılır | Uzmanlar Tesisat

Lavabo borusu nasıl takılır diye merak edenler eski lavabo borusunu sökerken yaptıklarına dikkat etmelidir. Çünkü lavabo borusunu takarken bu yaptıklarını yapacaklar. Söktüğünüz parçaların yerine yenisini takacaksınız. Genellikle lavabo borusu modelleri birbirine benzerdir. Ama yeni aldığınız boru daha farklı olursa, bunun hakkında aldığınız yerden de bilgi alabilirsiniz.

  • Eski lavabo borusunu başarılı bir şekilde söktükten sonra yeni boruyu yerine takmaya başlayabilirsiniz.
  • Önce borunun contasını yerine yerleştirmelisiniz. Contayı dikkatli bir şekilde yerleştirmeniz sonradan su sızıntılarına da engel olacaktır. Siyah conta yerleştirildikten sonra üst taraftan vidayı alt bağlantıya göre ayarlayıp vidayı sıkmaya başlayın
  • Vidayı sıkarken alt taraftaki parça üzerine koyduğunuz contanın eğik olmamasına veya düşmemesine dikkat edin.
  • Vidayı sıktıkça alt parça ile bağlantı sağlıklı olmaz ise zaten üstten vidanın girdiği delikli metal parça yerine oturmayacaktır.
  • Eğer bir aksilik yok ise vidayı tam sıktığınızda tam yerine oturacak ve yanlarında da boşluk kalmayacaktır.
  • Sifon gider borusunu taktıktan sonra sifonu gider borusuna bağladığınız yere de adaptör conta takılmalıdır.
  • Adaptör conta ile gidere bağlanan sifon kolay kolay geri çıkmaz ve su sızıntısı da olmaz. Bu şekilde su akıntılarını önlemiş olursunuz.

Lavabo borusunu yerine monte ettikten sonra, lavaboyu yeniden kullanabilirsiniz. İlk kullanımda bağlantı yerlerini de su akıntısı var mı diye kontrol etmenizde yarar vardır. Lavabo gideri nasıl takılır iyi anlaşılmaz ise  mutfak lavabo gideri su akıtıyor durumu ortaya çıkar. Lavabo sifonu nasıl takılır sorusunun cevabı uygulama içinde kolay oduğu aşikardır.

Basmalı Lavabo Sifonu

Basmalı Lavabo Sifonu | Uzmanlar Tesisat

Basmalı Lavabo Sifonu | Uzmanlar Tesisat

Koku önleyici özelliğe sahip daha estetik atık su gider borusu diye tanımlasak yanlış olmaz. Basmalı sifon üzerine elinizle bastırdığınızda aşağı doğu iner ve kapanır. Musluktan su aksa da gidere gitmez açtığınızda su akışı sağlanır. Gider borularından koku geldiğinde bu sifon tipinde lavabo giderini kapatabilirsiniz. Bu sayede hoş olmayan kötü kokuyu da önlemiş olursunuz. Lavabo sifonu nasıl takılır hususu evde çözülebilecek kolay bir işlem olup tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur.