Petek Temizliği 7466 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerin yarısı ısınmıyor ise öncelikli husus petek üst tarafı mı alt tarafı mı ısınmıyor bunu netleştirmek gereklidir. Bu sorunun cevabına göre peteklerin ısıtmama nedeni belirlenir ve çözüm için yapılması gerekene karar verilir.

  • Kombiye yakın petekler ısınıyor ama uzak petekler ısınmıyor ya da bazı petekler ısınmıyor nedeni; periyodik petek temizliği yapılmadığında tesisat içindeki su katılaşır çamurlaşır. Bu duruma bağlı petek kanalları tıkanır ve birde kombide uzaklık eklenince uzak petekler ısınmaz.
  • Peteklerin alt tarafları ısınmıyor; bu durumda yine tıkanan petek kanallarına sıcak suyun girememesi neden olur.
  • Petekler iyi ısınmıyor veya havası alındığı halde ısınmayan petek içinde yine tıkanmış ve kirlenmiş tesisat ve peteklerden bahsedilebilir. Havası alınan peteğin yarısı ısınmıyor ise kirli olduğu aşikardır.
  • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmaz ise hangi burada üst taraf ısınmıyor ise hava vardır, alt taraf ısınmıyor ise de kirlilik vardır diyebiliriz.

Peteklerin yarısı ısınıyor yarısı ısınmıyor, kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor, peteklerde sorun yok ne yaptıysan ısınmadı. Peteğin üstü sıcak altı soğuk ise yani altı ısınmayan petek genelde tıkalı kanalları olan peteklerde olur.

Peteklerin altı neden ısınmaz, peteklerin altı soğuk üstü sıcak, kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor ve peteklerin sol sağ yarısı ısınmıyor. Bu sorunları çok duymaktayız ve çözümün petek temizliği olduğunu da ifade ediyoruz. Yine benzer peteklerin bazılarının alt kısmı ısınmıyor, peteklerde sorun olmadığı halde alt soğuk ve kombi petekleri ısıtmıyor. Bu sroular her sene kış geldiğinde sorulmakta ve sorulmaya da devem edecektir.

Peteklerin Yarısı ısınmıyor ve Peteklerin Alt Tarafları Isınmıyor

Peteklerin bazıları ısınmıyor, peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz, peteğin sol tarafı ısınmıyor, peteklerin Yarısı Isınmıyor diye soran merak edenler bunun peteklerin kirlenmesi yüzünden olduğunu bilmelidir. Bunun sebebi zamanla petekte biriken çamurun, atıkların peteklerin altı kısmında toplanması ve sıcak su sirkülasyonuna engel olmasıdır. Özellikle petek alat tarafı soğukken üst taraf sıcak ise bu durumda petek tıkanıklığından bahsedilebilir.

Bu bilgiler ışığında petek alt tarafı soğuk ise peteklerin ısınmama nedeni büyük olasılıkla kirlenmedir. Peteklerin Yarısı ısınmıyor diye soranlar bunun kirlenmenin bir sonucu olduğunu tahmin edebilirler. Peteğin dibinde biriken çamur gibi atıklar nedeniyle alt kısım ısınmaz. Bunu gidermenin tek yolu petek temizliği yaptırmaktır. Düzenli olarak petekler temizletilir ise bu tür ısınma sorunu yaşanmaz. Peteklerin yarıdan yukarısı ısınmıyorsa bunun sebebi kirlenmeden ziyade petekte hava olmasına bağlıdır.

Peteklerin Yarısı ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Peteklerin Yarısı ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Peteklerin Yarısı ısınmıyor, peteklerin bu kısmı nasıl ısınır diye sorarsanız petekleri temizletmenizi söyleyebiliriz. Peteklerin alt kısmında biriken çamur tabakası temizlenmedikten sonra petekte yeniden ısınma olmaz. Petek temizliği yapan bir tesisatçı çağırarak cihazla ilaçlı temizlik yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunu ihmal ederseniz yakıt gideriniz arttığı gibi kombi de zorlanacağı için arıza yapabilir.

Kombiden gelen sıcak su girişi üstten olup bu sıcak su petek alt tarafına da inerek bütün kanallarda dolaşmak sureti ile peteklerin ısınması sağlanır. Peteklerin kanallarında sıcak suyun dolaşmasına bir mani yok ise bu durum sağlıklı gerçekleşir. Yok eğer üstten giren sıcak su alt kanalların tıkalı olmasına dayalı alt kanallarda dolaşamadığında alt taraflar soğuk kalacaktır. Sizde peteğe elinizi değdirdiğinizde peteğin yarısı sıcak yarısı soğuk olduğunu göreceksiniz.

Petekler İyi Isınmıyor Ne Yapmamız Lazım?

Bazı petek alt kısmı soğuk ısınmıyor ya da petekler yarıdan aşağı soğuk kalorifer peteği altları buz gibi sorunlar petek temizliğini gerekli, kılar. Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmamız lazım, petek bir sıcak bir soğuk ve petekler geç ısınıyor. Bunlar tek çözüm yolu ile ortadan kalkacak sorunlardır. Peteklerin yarısı ısınmıyor ben ne yapabilirim diye düşünmek yerine bahse konu kirli tabakayı ve tıkanıklığı temizleyen tesisatçı servislerden yardım alın.

Cihaz ve ilaçla yapılan profesyonel temizleme ile şikayet konusu olan peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk şikayetine çözüm olacaktır. Petek reglaj ayarı yani petek havasını almanız kısmi çözüm olacağından yardım almanız gerekli olacaktır. Petekler temizlendikten sonra da kombi filtre temizliği de yapılarak cihazın sağlıklı çalışması da sağlanmış olur.

Benzer Gönderiler: