Petek Temizliği 16081 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Evdeki peteklerin bazıları ısınmıyor ise bunun sebeplerini sorgulamanız gerekir. Peteklerin bazılarının alt kısmı ısınmıyor, peteklerin sağ sol yarısı ısınmıyor ya da kalorifer petekleri ısınmıyor gibi bir çok sorun bizlere sorulmaktadır. Peteklerdeki ısınma sorunu, kombi kaynaklı olabileceği gibi peteklerde hava olmasından ya da peteklerin kirlenmiş olmasından kaynaklanabilir.

Bunun tespit edilmesi halinde sorununuz çözümlenecektir. Havası alındığı halde ısınmayan petek için petek kanallarının tıkandığınız söylemek zor olmasa gerek. Doğalgaz petek temizliği petek temizleme cihazı ve petek temizleme ilacı ile yapıldığı takdirde ısınmayan petekler ısınacaktır. Peteklerin bazıları ısınmıyorsa, peteklerin bazılarının alt kısmı ısınmıyor ya da  kalorifer peteği ısınmıyor ise kombi bakımı yaptırın. Kombi bakımı tamam ise petek temizliğini iyi bir tesisatçıya yaptırın.

Kalorifer petekleri neden ısınmaz?

Peteklerin bazıları ısıtmıyorsa, en son petek hiç ısınmıyor veya kalorifer petekleri ısınmıyor ise temelde bakım ve temizlik gereklidir. Yine benzer şikayetler olan, eteklerin altı soğuk, en uzak petek hiç ısıtmıyor, petek buz gibi durumlarda da petek kanallarının tıkanmasına bağlıdır.

Kombi sirkülasyon pompası arızası petek ve radyatör sorunları içerisinde karşılaşılan sorunlar arasında  petek kirliliği gösterilebilir. Peteklerden bir tanesi veya birkaç tanesi az ısınıyor, en sondaki petek iyi ısıtmıyor gibi durumlar kirlenen peteklerde sıcak suyun sirkülasyon yapmaması kaynaklıdır.

  • Peteklerin ısınması kombi ve kalorifer tesisatı dışında peteklerin sıcak su sirkülasyonunu sağlıklı olarak yapmasına bağlıdır. Suyun sirkülasyonu bir şekilde engellenirse evdeki peteklerin bazıları ısınmıyor diye yakınmaya başlarsınız.
  • Petek kanallarının çamurdan ve atık maddelerden tıkanması halinde kombinin ısıttığı su kombiye en yakın olan peteğe, bu petekten de diğerlerine doğru yayılır. Ancak peteklerin kanallarında biriken çamur ve tortular varsa sıcak su uzaktaki peteklere yeterince ulaşamaz. Bu yüzden peteklerde ısınma sorunu olur.
  • Petek vanalarını açtığınızı zannedersiniz ancak petek vana göbeği bozuk olduğu için vana aslında kapalıdır. Vanayı çevirdiğinizde döner ancak boşa döndüğü için peteğe sıcak su gitmez.
  • Petek kombiden çok uzak ise ve kalorifer tesisatında normalin üstünde ara malzeme kullanıldıysa bu durumda da petek ısıtmaz.
  • Kombi arızalı ise ateşleme yaptığı halde petekler ısınmadan ısıyı kesiyor ise petekler ısınmaz.
  • Petekler çok eski ise ve hiç temizlik yaptırılmadıysa bu durumda da sıcak su petek kanalları daraldığı için az olacaktır. Sıcak su debisi düştüğünde de petekler istenilen düzeyde ısıtmayacaktır.
Evdeki peteklerin bazıları ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Evdeki peteklerin bazıları ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Evdeki kalorifer petekleri ısınmadığında nasıl bir yol izlenmelidir? 

Peteklerin biri ısınmıyor, kalorifer petekleri neden ısınmaz, kombi petekleri ısıtmıyor, petek temizlendi ama ısınmıyor, son petek neden ısınmaz?

  • Evdeki peteklerin bazılarının ısınmadığını görüyorsanız kirlenmiş peteklerin ve kalorifer tesisatının mutlaka temizletilmesi gerekir. Petek temizliği sonrasında kanalların tıkanmasına neden olan çamur ve diğer tortular tamamen temizlendiği için sıcak su hızlı bir şekilde tesisatta sirkülasyon yapacağından ısınma sorununuz ortadan kalkacaktır.
  • Kombi kaynaklı bir sorun tespit edilir ise bu sorun ortadan kaldırılınca da petekler eskisi gibi ısınacaktır.
  • Kalorifer tesisatında bir sorun var ise bu durum ortadan kaldırılarak ısınma sağlanır.

Burada öncelikli husus peteklerin bazıları ısınır iken bazıları neden ısınmadığı hususudur. Eğer arızanın kaynağı doğru tespit edilir ise çözümde de o kadar isabetli sonuç alınacaktır. Bunun için uman tesisatçı servis çağırmak ilk adım açısından en önemli husus olacaktır. Petekler buz gibi, peteklerin alt tarafları ısınmıyor, merkezi sistem peteklerin bazıları ısınmıyor ya da  evde battaniye ile oturmak zorunda mıyız? Bu sorunlar için ilaçlı cihazlı profesyonel çözüme ulaşmak çok kolay.

Evdeki peteklerin bazıları ısınmıyor ise çözüm yolunu sırası ile anlatmaya çalıştık, umarım faydalı olabilmişizdir.

Benzer Gönderiler: