1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Pimaş yıkama nedir sorusu çokça sorulmakta ve merak edilmektedir.  Pimaş içi yıkama, sürekli yoğun yağlanmaya maruz kalan gider tesisatında oluşan yumuşak elastik yapının pimaş yıkama makinesi ile yıkanmasıdır. Diğer taraftan da, borulardaki kireçlenme ve pürüzlü atık tutucu yapının pimaş yıkama makinesi ile yüksek basınçla temizlenmesidir. Yağ birikintilerini, kireç birikintilerini , yüksek basınca sahip tazyikli su ile pimaş içini tamamen yıkayıp temizleriz. Pimaş yıkama makinesinin hortum uzunluğu boru hat uzunluğu kadardır. Makinenin döner başlıklı tazyikli su püskürtmesiyle boru iç çeper yıkamasını yaparız. Aşırı yağlanmaya maruz kalan pimaş gider tesisatını periyodik olarak yıkatırsanız ani sorunların yaşanma riski asgariye iner.

Neden Pimaş Yıkama ve Gider Borusu Temizleme Yaparız?

Yağlanmış gider borusu yıkatmak istediğinizde, pimaş yıkamayı yüksek basınçlı makine ile yaparız. Pimaş içi yıkama yaptığımızda 120 bar basınçlı makine ile yaparız. Yüksek basınçla, katmanlaşmış yağ tabakasını tam olarak temizleriz. Pimaş içi yıkama, pimaş gider borusu yıkama işinin yüksek basınçlı cihazla yapılması gerektiğini her tesisatçı iyi bilir. Pimaş açma, nasıl tıkanıklık açma robotu olmadan mümkün değilse; pimaş yıkama için de pimaş yıkama cihazı gereklidir.

Gider yıkama makinesi ile pimaş borusu yıkama yapmamızın ana nedeni, yağlanmanın önüne geçmektir. Tıkanıklığın önüne geçmek ve uzun zaman sorunsuz pimaş  gider borusunu kullanmak pimaş içi yıkatmadan geçer. Neden pimaş yıkama yapıyoruz ve neden pimaş içi yıkama gerekli olur liste halinde sizlere sunalım.

Pimaş Yıkama | Uzmanlar Tesisat

   • Gider tesisatında sık sık tıkanma olduğunda ve bu yağlanmaya bağlı ortaya çıkıyor ise pimaş gider yıkama yapılmalıdır.
   • Pimaş tesisatı yapıldıktan sonra uzun süre kullanılmadıysa ve içerisinde kirlilik oluştu ise pimaş gider yıkama gereklidir.
   • Pimaş tesisatı çok eski ise buradada kir tabakaları oluşacaktır. Hatta boru çapında daralma olacak ve sık sık tıkanma yaşanacaktır. Bu durumda da önce tıkanıklık açılıp sonrada gider yıkama yapılması gereklidir.
   • Mutfakta yağ aşırı kullanıldığından ve yoğun bir şekilde yemek artıkları gidere atıldığından tıkanmalar sıklaşacaktır. Mutfak giderinde yağlar olsun, yemek artıkları olsun giderde kalıcı kirlenmeye neden olur. Zaman geçtikçe boru çeperinde oluşan yağ tabakası suyun gitmesini de engellemektedir. Özellikle bu tarz yerlerde mutfağın bir an duraksaması ciddi zararları ortaya çıkarır. Bu açıdan periyodik gider yıkama yaptırılırsa, büyük fayda sağlar.
   • Ansızın ortaya çıkabilecek tıkanıklıkların önüne geçmek için kurumsal mutfak işletmecileri periyodik gider yıkama yaptırmalıdır.

Pimaş Yıkama ve Pimaş Gider Borusu Temizleme Nasıl Yapılır?

 Pimaş lavabo gider temizleme, tuvalet gideri temizleme işi basınçlı gider temizleme makinesi ile yapılır. Yine, yağlanmış yumuşak kirli tabaka yıkama işi yüksek basınçlı pimaş yıkama makinesi ile yapılır. Gider borusu temizleme, atık gider borusu yıkama yapmak basınçlı cihazla mümkündür. Pimaş yıkayarak tıkalı pimaş açma ve pimaş boru temizleme için öncelikli husus bellidir. Yukarıda da dikkat çektiğimiz gibi bu işi için en temel şey pimaş temizleme cihazıdır. Şimdi de sırası ile pimaş yıkamayı nasıl yaparız, uygulama sırasına göre yazalım.

 • Pimaş içi yıkama yapabilmek için öncelikli husus pimaş gider yıkama cihazının olması gerektiğidir.
 • Pimaş gider yıkama cihazı olmadan gider yıkama yaptım demek eksik kalacaktır.
 • Pimaş gider yıkama temizleme yapmadan önce tıkanıklık cihazı ile tıkanıklık oluşturan kaba pislikleri rögara göndeririz.
 • Bunu yaptıktan sonra pimaş yıkama hortumunu gidere salarız. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra cihazı çalıştırırız.
 • Burada önemli olan cihazın başında olan ustanın bu işi daha önce yapmış tecrübeli olmasıdır.
 • Cihazla yıkama yaparken hem gidere salınan yıkama aparatının giderde sağlıklı ilerlemesini hem de basıncı kontrol ederiz. Yıkama hortumu giderde ilerlemediğinde buna müdahale ederiz.
 • Gider yıkama bittikten sonra eğer gerekli görürsek  kimyasal da kullanırız.

Burada şunu ifade etmiş olalım, tıkanıklık açma cihazı ayrı, boru yıkama cihazı da ayrıdır. Pimaş yıkama yapılırken her iki cihazda hazır bulundurulmalıdır. Cihazların olmasının yanında uygulamayı yapacak tesisatçı nereden müdahale edileceğini bilmelidir. Hangi aşamada tıkanıklık açma cihazı, hangi aşamada pimaş yıkama cihazını kullanacağını iyi bilmelidir. Gider borusu pimaş içi yıkama da uzun yıllar tecrübemiz ile hizmet sunuyoruz.

Basınçlı gider borusu yıkama ve pimaş yıkama fiyatları gayet uygun olup bu hizmeti alarak pimaş gider borularını sorunsuz kullanırsınız.

Pimaş Yıkama | Uzmanlar Tesisat

Pimaş Yıkama | Uzmanlar Tesisat

Pimaş Yıkama ve Gider Borusu Temizleme Nerelerde Gerekli olur?

 • Otellerde, pimaş içi yıkama gereklidir .

 Otellerde mutfak yoğun olarak çalıştığı için hem aşırı yemek artıkları atılır hem de aşırı kullanılır. Yağ giderlere gittiği için de aşırı yağlanma ve tıkanma olacağı için gider yıkama gerekli olur.

 • Restoranlarda, pimaş içi yıkama gereklidir.

Restoranlarda, mutfak vazgeçilmez olan bir yer olup aşırı yağ ve yemek tüketilir. Tüketim oranında atıklar olup gider yıkama periyodik olarak yaptırılmalıdır.

 • Hastanelerde, pimaş içi yıkama gereklidir.

 Özellikle A sınıfı ve B sınıfı hastanelerde hacim büyük olduğu için mutfakta ki yoğunlukta fazladır. Bu açıdan bu tarz yerlerde de periyodik pimaş bakımı yaptırılmalıdır.

 • Yatılı okullarda pimaş içi yıkama gereklidir.

Mutfak yoğun olarak işletilmekte ve yağlanma bu oranda artmaktadır. Burada da yıkama gider temizleme hizmeti mağduriyetlerin yaşanmaması adına alınmalıdır.

Vidanjör ile Pimaş Yıkama Kanalizasyon Temizleme

Uzun metrajlı ve büyük çaplı kanal boruları atık su gider borularını yıkama temizleme işi elbette büyük çaplı basınç yapabilen donanımlı bir sistemle yapılmalıdır. Otel yeni ise hizmete başlamadan önce ana hat giderlerinde biriken inşaat kalıntıları ve kum gibi bir çok yabancı atıklar olabiliyor. Otel hizmete başlamadan önce kanalizasyon giderleri vidanjör ile pimaş yıkama yapılır ise sonradan olumsuzluklar yaşanmaz. Otellerde kanalizasyon giderlerinin bakımının periyodik bakımı da bu açıdan yapılmalıdır. Gerek mutfak yağ birikintilerinin temizlenmesi gerek tuvalet giderlerinin temizlenmesi sağlıklı hizmet için gereklidir. Vidanjör ile uzun metrajlı kanalizasyon gider borularını tam olarak temizliyoruz. Vidanjör pimaş yıkama hizmeti ile yoğunlaşan çamur katmanı ve yoğun yağ katmanlarını temizliyoruz. Bu sayede atık su gider pimaş boru iç daralması olmaz. Giderdeki atık su rögara hızlıca gitmesini sağlayarak, koku oluşumunun da önüne geçeriz.

Gider Borusu Pimaş içi Yıkatmanın  Faydaları

 • Atık su borusu da dediğimiz gider borusunun içinde atıklar zamanla katı bir hal alır. Yada yağlar boru yüzeylerinde yapışkan bir tabaka oluşturur. Eğer pimaş içi yıkama yaptırırsanız bahse konu bu kirli ve sağlıksız yapılır ortadan kalkar.
 • Tıkanan gider borularının tıkanıklık açma robotu ile açılması önemlidir. Giderde yeniden tıkanıklık yaşanmaması için etkili bir uygulamadır. Tıkanıklık robotu ile tıkanıklık açılmış olsa da boru yüzeylerinde olan kirli tabaka yerinde durmaktadır.
 • Pimaş gider borusu yıkama ile atık su borularından gelen koku asgariye indirilir.
 • Atık su gider boruları içerisinde oluşan bakteriler ve diğer canlı organizmalar ortadan kaldırılarak hijyen sağlanır.
 • Pis su borularında pimaş yıkama sonrası kimyasal uygulama ile de dezenfekte edilir.
 • Özellikle mutfak gider boruları için pimaş yıkama yapılması sağlık açısından da önem arz eder.

Sonuçta tıkanıklık aniden ortaya çıkan bir durum değildir. Gider boruları uzun yıllar bakım yapılmadan kullanıldığı için giderde tıkanıklık oluşur. Pimaş tıkanıklıklarına çözümün gider yıkama olduğunu her daim görmekteyiz. Atık su gider borusu yıkama yaparak, ani tıkanıklık yaşanmasının ve mağduriyetlerinde önüne geçiyoruz.

Robotla tıkanıklık açıldıktan sonra kamera ile görüntüleme de yapıyoruz. Kamera ile pimaş içlerinin ne kadar temiz olduğuna sizlerde şahit olun. Uzmanlar Tesisat pimaş yıkama servisi uygun fiyat ve garantili hizmeti ile yanınızdadır.

Tazyikli Pimaş Yıkama Yapılmadığında Neler Olur?

Sürekli kullanılan atık su gider pimaş boru içlerinde zamanla kirlenme olur. Biriken atıklar sebebi ile boru iç genişliği daralır ve artık gider de sürekli tıkanmalar başlar. Klozete atılan küçük bir tuvalet kağıdı bile iyice daralan boru içinde bir yere takılır. Burada oluşan dar bölgeden öyle olur ki suyun geçişi bile zorlaşır. Siz de her seferinde robotlu tıkanıklık açma servisi çağırıp ciddi paralar ödersiniz. Oysa yüksek basınçlı pimaş yıkama makinesi ile pimaş gider bakımı yaptırmış olsanız sorun kalmaz. Gider borularının içlerindeki kireç ve atıklar tamamen temizlenmiş olsa tıkanıklık sorunu da yaşamazsınız.