Su Kaçağı 11837 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Lavabomun altından su geliyor ise suyun nereden geldiğini dikkatlice bakarak kendi başınıza görebilmeniz olası değildir.  Bu sorun ortamın kirlenmesine neden olduğu gibi ortam hijyenini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle lavabonun altından gelen suyun kesilmesi gerekir. Lavabonun altından su gelmesi, lavabo altında sıcak soğuk su boruları eskimiş ise olabilir. Ya da mutfak lavabo gideri su akıtıyor ise lavabo altından su damlıyor olacaktır. Lavabonun altından taşan su neden gelir ki, gider tıkandığında lavabodan su gelir ya da bulaşık makine giderinden su gelmesi şeklinde olur.

Mutfak tezgahı altından su çıkıyor ise lavabo altında yer alan sıcak su soğuk su hortumu yıpranır ise su sızıntısı oluşabilir. Damlatan lavabo gideri nasıl onarılır için hem arızanın kaynağını bilinmeli hem de tamiratı nasıl yapacağını iyi bilinmelidir.

Neden Lavabomun Altından Su Geliyor?

Lavabo altından su geliyor ise öncelikle lavabo sifonunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Lavabo sifonunun çatlak olması, bağlantı yerinden oynaması, bağlantı yerindeki contanın işlevini yapamaması gibi nedenlerden dolayı sifon su sızdırmaya başlayabilir. Eğer lavabo sifonu işlevini görüyor ise musluk ve bataryayı kontrol etmelisiniz. Bataryanın eskimesi, iyi sıkılmamış olması, özellikle aç kapa musluklarda kartuş arızasının olması lavabo altından su gelmesine neden olabilir. Sorunu belirlerseniz çözümünü de bulabilirsiniz.

Lavabo altından su geliyor ise bunun nedenini de belirlediyseniz bir tesisatçı çağırarak yardım alabilirsiniz.  Sorun lavabo sifonu ise hemen sifonu değiştirebilir ve sızıntıyı kesebilirsiniz. Batarya kaynaklı su sızıntılarında ise bağlantı yerleri onarılır, gerekirse batarya bozu ise yenisi ile değiştirilir.

Lavabomun Altından Su Geliyor | Uzmanlar Tesisat

Lavabomun Altından Su Geliyor | Uzmanlar Tesisat

  • Lavabo altı su kaçaklarında sifon delinmiş ise sifon değiştirildiğinde sorun giderilir.
  • Lavabo altından su sızması durumunda sifondan değil ise lavaboya gelen temiz su tesisatı borusunda sızma olabilir.
  • Temiz su tesisatında da su sızıntısı yok ise pis su borularının kontrol edilmesi gereklidir.
  • Lavabo altından su sızması durumu cihazlarla kontrol edilmesi gerektiğinde bunu ihmal etmemeli geciktirmemelidir.
  • Lavabo altından su sızması durumunda lavabonun yanları slikonlanmamış ise buralardan su sızarak lavabo altından çıkar.
  • Lavabonun orta bölümünde bulunan sifon bağlantı yerinden su sızdırabilir. Bunun için yapılması gereken sökülüp yeniden bağlanması gereklidir.

Lavabonun Altından Su Gelmesi Durumuna Tamiri Nasıl Yapılır?

Lavabodan su sızması ile ortaya çıkan görüntü kirliliği ve sonrasında pis su kokusu rahatsız edici duruma geldiğinde geç kalmış olursunuz. Geç kalmadan su kaçağı olan yerdeki arıza net bulunmalı ve tamiratı da kısa sürede yapılmalıdır. Lavabomun altından su geliyor tamiri nasıl yapılır sorunun cevabı önce tespit yap sonra tamiratı yap. Su sızıntısı olduğunda bu ister lavabo altından olsun ister başka yerden olsun cihazla tespit yapan tesisatçı çağırmanız çözümde en önemli adımdır.

Gider borusundan su gelmesi durumunda giderde tıkanıklık olup olmadığına bakılmalıdır. Bulaşık makinesi giderinden su gelmesi durumunda da tıkanıklık söz konusu olabilir. Lavabo altı su gideri, lavabo gideri borusu contası, mutfak dolabının altından su gelmesi gibi durumlarda hem gidere bakılmalı hem de temiz su tesisatı kontrol edilmelidir. Su tesisatında meydana gelen arızalar olsun lavabo altından su kaçırıyor olsun lavabodan geri tepen su olsun tesisatçı çağırmak en kısa çözüm olur.

Lavabodan su geri geliyor ne yapmalıyım diyen kişi söylenen ya da tavsiye edilen şeyi yapabilir ise çözüm olur. Aksi takdirde ne yapılacağını bilmek onu eyleme dökmeden çoğu zaman çözümü getirmez. Lavabomun altından su geliyor ise yapılması gerekeni hem bilmek hem de uygulayabilmek gerekir.

Benzer Gönderiler: