Petek Temizliği 10139 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde hava sorunu varsa Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı? Bu merak edilen bir konudur. Çünkü peteklerde hava sorunu varsa hem peteklerde ısınma problemi yaşanır hem de peteklerden ses gelebilir. Kombi havası alınırken, kombiyi kapatmadan peteklerin havasını alma yapılabilir. Kombi açıkken petek havası alma da yapılabilir yani  kombi çalışırken petek havası alınır ifadesi de doğrudur.

 

Kombi çalışırken petek havası alınır mı, petek havası nasıl alınır ve kalorifer peteğinin havasını alırken nelere dikkat etmeli bu noktalar önemlidir. Petek havası nasıl alınır, kalorifer peteği havası alınırken nelere dikkat etmeli bu yazımızda üzerinde durmaya çalışacağız. Panel peteğin havasını alma veya döküm petek havasını alma fark etmez ikisinde de aynı uygulama yapılır. Evde rahatlıkla petek havası alma anahtarı ile hava alma işlemini yapabilirsiniz.

Petek havası alınırken kombi açık mı olmalı?  Peteklerin havası neden alınır?

 • Peteklerin üst kısmı ısınmıyorsa bu petek havası olduğu anlamına gelir.
 • Petek havasının alınması kalorifer tesisatının sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Petek havası kombi çalışmasını olumsuz şekilde etkiler ve sıkça arıza vermesine neden olabilir.
 • Hava oluşumuna bağlı ayrıca pompa görevini yapamadığı için kombinin ısıttığı suyun peteklerdeki sirkülasyonu tam anlamıyla gerçekleşmez. Bu evinizin ısınmaması anlamına gelir.

Petek havasını kombi çalışırken ya da kombi kapalı iken rahatlıkla alabilirsiniz. Petek havası alınırken kombi açık mı olmalı, bu konuda endişe duyulmasına gerek yoktur.

Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı? Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

Petek havası alırken kombiniz çalışır halde ya da kapalı halde olabilir. Bu petek havası alınırken kombi açık mı olmalı diye soranlara yanıt olacaktır.  Bu durumda peteğin yanındaki purjör tapası saat yönünün tersine bir tornavida ya da anahtar ile çevrilerek alınabilir. Tapayı su çıkıncaya kadar çevirmeniz havanın alınması için yeterlidir.

 • Petek havası almak çok kolay bir iş olup evde petek havası alam uygulamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Evde petek hava alma purjörü olmayabilir ancak düz bir tornavida her evde vardır. Düz tornavida ile peteklerde oluşan hava kolaylıkla alınır.
 • Aşama aşama petek havasını alamaya çalışalım. Önce düz tornavida ve bir kap veya bez yanımızda bulunduralım.
Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı? - Tesisat hava alma

Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı?

 • Düz tornavidayı peteğin üst kısmında genelde solda olan hava alma yerine takarak saat yönünün tersine çok yavaş bir şekilde çevirelim.
 • Tornavidayı çevirdikçe hava sesi gelmeye başlayacaktır. Siz bu durumda hava bitip su gelinceye kadar işleme devam edin.
 • Su gelmeye başlayınca çok birazda su alın çünkü, suyun içinde de kabarcıklar şeklinde hava vardır.
 • Bu aşamadan sonra açtığınız yönün tersine çevirerek hava lama işlemini bitirin.

Kombi çalışırken petek havası alma işlemi bittiğinde kombiye su takviyesi işini unutmayın. Çünkü hava alma aşamasında kalorifer tesisatından su eksilecektir.

Petek havası alınırken hangi vana kapatılır, havlupan hava alma işlemi yapılırken de aynı şekilde mi uygulama yapılır.

Yukarıda bahsi geçen hava alma uygulaması çok basit bir iş olup bunun için usta çağırmanıza gerek yoktur. Petek havası alındıktan sonra da kombide u eksilmesi olursa kombiye de lütfen su doldurun. Su doldurma 1,5 bar -2 bar arsında olmalıdır. “Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: