1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 2 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Su kaçağı, temiz su tesisatında, pis su borularında ya da kombi kalorifer borularında su sızması sonucu oluşan tesisat problemidir. Kameralı ve akustik cihazlarla evde oluşan su sızıntısı ve su kaçağını kırmadan bulma işlemine su kaçağı  tespiti denir. Su kaçaklarında çok geç kalmadan su kaçağı tespiti yaptırmanız her anlamda fayda sağlar. Su sızıntısı ve su kaçağı artık cihazlarla bulunduğundan hem kolay olmakta hem de kırma dökme olmamaktadır. Kırmadan su kaçağı tespiti, su kaçağı tespiti onarımı ve su sızıntısını kırmadan cihazla bulma becerisi usta ve cihaz ikilisi ile olur.

Su kaçağının tespit edilebilmesi için su kaçağı tespit ve onarım ustası arızayı su kaçağı arama cihazı ile arayıp bulmalıdır. Su tesisatındaki su kaçağı, kırmadan noktasal su kaçağı bulma uygulamasına imkan veren su kaçak tespit cihazı ile yapılmalıdır.

Cihazla su kaçağı tespiti demek bir dairede hem dinleme cihazı ile su kaçağı bulma hem de kameralı su kaçak tespiti demektir. Cihaz olmadan su kaçağı tespiti yapılması olanaksız olup kırma dökme demektir. Su kaçağı tespiti ve tamiri için elbette pratik uygulama imkanı veren teknolojik cihazlar kullanılmalıdır.

Neden Su Kaçağı Olur?

Neden su sızıntısı olur sorusu çok sorulan ve merak edilen sorulardandır. Su kaçağı hakkında sık sorulan soruları cevaplayarak durumu daha anlaşılır hale getirmeye çalışalım. Su kaçaklarını tek nedene bağlamak hayli yanlış olacaktır. Su kaçakları çok farklı nedenlerden oluşabilir. Dilerseniz su kaçaklarına neden olan durumları  tek tek ele alalım.

 • Su tesisat kaçağı tesisat montaj aşamasında tesisatçı hatasına bağlı olabilir. Tesisat ustası tesisat montajı yaparken temiz su borularında boruları birbirine bağlarken kullandığı kaynağı iyi yapmaz ise bağlantı noktalarından su kaçağı olur.
 • Su tesisatı montajı yapılırken fark edilmeden kullanılan defolu tesisat malzemesi de su kaçağına neden olur.
 • Pis su tesisatında pimaş borularının çatlak olması, su kaçağına neden olur. Tesisat yapılırken pimaş boruda çatlak olabilir veya sonradan pimaş bir darbe almış kırılmış olabilir.
 • Pimaş borularında olması gereken eğim verilmez ise pimaş boru içerisinde su kalacak ve zamanla bağlantı yerlerinden su sızması olacaktır.
 • Bazen de tesisat istenilen şekilde yapılmış iken inşaat aşamasında inşaatta çalışan diğer işçilerin dikkatsizliği sonrası tesisat darbe sonucu kırılabilmektedir. Ya da başka bir şeyin montajı yapılırken tesisat borusu delinebilmektedir. Bu durumda da bina yeni olmasına rağmen su sızıntısı olur.
 • Su tesisatı kaçağı bazen de kullanıcıların yaptığı yanlışlar sonucu ortaya çıkar. Somutlaştıracak olursak, gider tıkandığında sert bir cisimle müdahale edilen pimaş kırılabileceğinden su sızıntısı oluşacaktır.
 • Kombi tesisatında veya kalorifer tesisatında zamanla korozyona bağlı çürümeler veya borularda çatlama olmaktadır, bu durumda da su sızıntısı oluşur.
 • Eski demir boru tesisatında borularda delinmeler olabilmekte ve su sızmaları başlamaktadır.
 • Su kaçak olması yine kullanıcıların tıkanıklık olması durumunda kullandıkları yanlış kimyasallar pimaş borularını delmekte veya yakmaktadır. Bu durumda yine su sızıntısı kaçınılmazdır.
 • Şebeke suyundaki basınç çok fazla ani artışlar yaptığında da su kaçakları oluşabilir.
Su Kaçağı Tespiti | Uzmanlar Tesisat

Su Kaçağı Tespiti | Uzmanlar Tesisat

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

İstanbul geneli cihazlarla su kaçak tespiti ustaları ve kameralı su tesisatı kaçak bulma servisi , kameralı su kaçağı nasıl bulunur sorusuna en iyi cevabı sahada verir. Su kaçak servisi çalışanları kameralı cihazlarla ve akustik dinleme cihazları ile su kaçak tespiti yapar.

Su tesisatı kaçağı olduğunda şu çok iyi bilinmelidir, su kaçakları cihazla kırma dökme olmadan noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Su kaçaklarının nasıl bulunduğunu da madde madde sıralayalım.

 • Su tesisatı kaçağı olan yerde su damlamasının ya da su sızıntısının ara ara mı oluştuğu yoksa sürekli mi olduğu sorulmalıdır. Bu sorunun cevabı size kaçağın pis su tesisatından mı yoksa temiz su tesisatından mı kaynaklandığı hakkında bilgi verir.
 • Su tesisatı kaçağının pis sudan olduğunu düşünüyorsanız kamera ile pis su gider boruları olan pimaşlar görüntülenir. Kamera ile içeride kırık var mı, çökme var mı, conta kayması var mı görülür. Kamera ile bunlardan biri görülür ise muhtemelen su kaçağının kaynağı bulunmuş olur.
 • Pis su pimaş boru içi görüntülendikten sonra da temiz su tesisatı akustik dinleme cihazı ile dinlenir. Temiz su tesisatında kaçak olduğunda kaçağın olduğu noktaya uygulanan basınç kaynaklı ses oluşur. Cihazla tesisat dinlenerek bu çıplak kulakla duyulamayan bu ses noktasal bulunur.
 • Pis su veya temiz su tesisatı kaçağı dışında bir de kalorifer kombi tesisat kaçağı vardır. Bu tesisata kaçak var ise kombi sürekli su eksilterek arıza moduna geçecektir. Kombi basınç göstergesinden de görülebilen bu durumda su kaçağının kalorifer tesisatında olduğu söylenebilir. Ancak burada da atlanılmaması gereken, kombinin genleşme tankının havası bitmiş ise su alacak ve kombi arıza moduna geçecektir. Eğer genleşme tankının havası var ise burada bir sorun yok ise kimyasal ilaçla tamirat yapılır.

İstanbul kırmadan cihazla su kaçak tespiti ekipleri teknolojik cihazlar ile kırma dökme yapmadan su sızıntısı tespiti ve su kaçak tamiri işlerini yapar. İstanbul su tesisat kaçağı bulma servisi cihazla su kaçak tespiti ve  sızıntı bulma uygulamasını yaparken tesisat borularına ve etrafa zarar vermez.

Su Kaçağı | Uzmanlar Tesisat

Su Kaçağı | Uzmanlar Tesisat

Su kaçağı belirtileri nelerdir?

Evde ya da iş yerinde su kaçağı olduğunda çoğu zaman sizin fark edeceğiniz düzeyde değişiklikler belirir.

 • Normalde ödediğiniz faturanın çok üstünde fatura gelmeye başladıysa su sızıntısı olabilir.
 • Su sayacı su tüketimi olmadığı halde dönüyor ise bilin ki bir yerden su sızıyor.
 • Zeminde nemlenme ya da su damlacıkları oluşmaya başladıysa su sızıntısı olabilir.
 • Duvarlarda nemlenme küf ve koku olmaya başladıysa su tesisatı kaçağı olabilir.
 • Alt komşunuzun tavanında ıslanma ya da sarı renkli lekeler oluşmaya başladıysa su sızması olabilir.
 • Kombi sürekli su eksiltiyor ise kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir.

Demir Borularda Su Kaçağı Tespiti Yapılıyor mu?

Plastik borularda olduğu gibi demir borularda oluşan su kaçaklarında da su kaçağı olduğunda su çıktığı yerde basınç yapar. Bu basınç ses demektir ve Uzmanlar Tesisat olarak bu sesi akustik dinleme cihazı ile buluyoruz. Demir boruda ses yayılımı çok daha fazla olduğu için sesin tam olarak nereden geldiğini bulmak plastik boruya göre daha zor olsa da hassas cihazlarımız sayesinde demir boru su sızıntısını da buluyoruz.

Parke Altında Su Kaçağı Bulunabilir mi?

Parke altına su kaçağını bulmak zor olsa da hassas akustik dinleme cihazlar sayesinde su tesisat kaçağı bulunur. Eğer parke altında su kaçağının yeri noktasal bulunamaz ise parkelere sökülüp noktasal su kaçak tespiti yapılır. Zaten tamirat için parkeler yerlerinden çıkarılacağından bu husus sorun edilmemelidir. Kaldı ki, su alan parkelerin çıkarılıp kuruma işlemi yapıldıktan sonra tamirat sonrası yerlerine takılması en sağlıklı olanıdır.

Birden Fazla Patlak Su Borusu Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağının birden fazla olduğuna suyun farklı yerlerden çıktığına bakılarak karar verilmez. Çünkü, su kaçağın olduğu yerden yol bulabildiği her yere akar. Bu anlamda su kaçağının ya da su patlağının olduğu boru bulunup tamirat yapılır. Sonrasında da su jeti ile sisteme su basılıp her hangi bir düşüş olup olmadığına bakılarak bu süreç en sağlıklı şekilde tamamlanır. Bu işlem tüm patlak borular bulunan dek yapılır.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Yaptıktan Sonra Kırılan Yerin Onarımını Yapıyor Musunuz?

Su sızıntısı hakkında sık sorulan sorular arasında kırmadan su kaçak tamiri nasıl yapılır sorusuna da değinelim. Kırmadan su kaçağı tamiri denilirken aslında su kaçak tespitinin yerinin cihazla kırmadan tespit edilmesi anlatılmaktadır. Yer bulunduktan sonra arızalı yer açılıp tamiratı yapılır.

Onarım için seramik olan yer açılıp boru tamir edildikten sonra buranın kapatılması işleminin de yapılması gereklidir. Eğer müşteride benzer seramik var ise bu seramik yerine konarak  tamirat sonlandırılır. Eğer müşteride bu seramikten yok ise benzer seramik bulunduktan sonra tamirat işi tamamlanır.

Su Kaçağı Tamir Fiyatları

Uzmanlar Tesisat olarak cihazla su kaçağı tespiti ve tamirini yapıyoruz. Su kaçak tespiti sonrası yapılacak tamir için önceden fiyat vermek çok gerçekçi olmaz. Ancak sahada edindiğimiz tecrübe ve birikim dayalı bir fiyat politikamız elbette var. Su kaçağı temiz su borusunda ise tamir fiyatı 300 TL’den başlamaktadır. Burada tamir için alınacak malzeme ve işin zorluk derecesi tamir için nihai rakamı ortaya çıkarmaktadır.  Su kaçağı tamir fiyatları temiz su tesisatı için genelde 300 TL – 500 TL arasında olur.

Ancak atık su gider borularında yapılacak tamirat fiyatları yüksek olur çünkü, atık su gider borularında tadilat yapmak gerekli olur. Temiz su tesisatında olduğu gibi kaçağın olduğu yeri açıp arızalı yeri kesip ek yaparak arızayı giderme şansı olmaz. Atık su tamiratları genelde arıza olan tesisat hat borularının yenilenmesini gerektirir. Bu durumda pis su tamir fiyatlarının yüksek olmasına neden olur. Birde demir borunun tamiri vardır ki bu da plastik boruya göre daha pahalıdır. Su tesisatındaki su kaçakları, su kaçağının tespit edilmesi için profesyonel cihazlarla su kaçağı tespiti ile yapılmalıdır.

Evim sigortalı ne yapmam gerekir?

Evde su sızıntısı ya da su kaçağı olduğunda su kaçağının tespiti ve tamiri noktasında ve sigorta poliçe içeriği ve sigorta poliçeleri ön plana çıkar. Su tesisat kaçağı olduğunda sigorta firmanızı arayıp su kaçağının tespiti ve tamirini isteyebilirsiniz. Sigorta firması size anlaşmalı olduğu hasar tespit ve tamir servisini yönlendirecektir. Bu sayede sigorta firmanız su kaçağı tespiti ve tamirini yaparak sizi bu dertten kurtaracaktır.

 Durum çok acil olmasına rağmen sigorta firması geç müdahale edecek ise sigorta firmasından onay alıp bir tesisatçı çağırıp yaptırabilirsiniz. Bu durumda sigorta firması sizden fatura isteyecek ve ödeme yapacaktır. Burada önemli nokta sigorta firmasının onayı alındıktan sonra tesisatçı çağırmanızdır. Süreci sigorta firması ile yürütürseniz bir kaybınız olmaz diye düşünüyorum.

İstanbul kırmadan cihazla su kaçağı tespiti yapan su tesisatçısı, su kaçak tespitini ve su kaçak bulma işini profesyonelce yapar.