Petek Temizliği 6935 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Son petek neden ısınmaz diye merak edenler için kombiye yakın olan peteklerin daha kolay ısındığını söyleyebiliriz. Kombiden uzak olan petekler için bir de kirlenme sorunu varsa ısınma sorunu daha da artacaktır. Petekler neden ısınmaz, son 2 petek ısınmıyor en son petek hiç ısınmıyor veya yeni takılan petek ısınmıyor gibi sorunların çözümü pratik uygulamalar ile sunulur. Kombi petek reglaj ayarı yaptım ancak yine de peteklerin bazıları ısınmıyor, en son petek hiç ısınmıyor veya merkezi petek ısınmıyor diyenlere rastlamak mümkündür.

En son petek hiç ısınmıyor ile kombiye uzak olan petek neden ısınmaz sorusu aynı sorudur. Bunun nedeni tıkalı olan petekler ve uzak mesafeye su sıcaklığının düşerek gitmesidir. Petekler ısınıyor ancak sonda olan petek buz ve petekler temizlendi ama sona doğru soğuk petekler içinde uzak mesafeye gelene kadar sıcak su soğuyor. Birde hat tıkalı ise hepten soğukluk hissedilir olur.

Son Petek Neden ısınmaz En Son Petek Hiç ısınmıyor

Çok Merak Ediyorum Son Petek Neden Isınmaz, kalorifer peteği neden ısınmıyor ve petek ve radyatör sorunları artık çözümü kolay olan sorunlardır.

Son peteğin ısınmaması genellikle kombiden çıkan sıcak suyun son peteğe ulaşıncaya kadar ısı kaybına uğraması nedeniyle olur. Kombi sizlerin ayarladığı ısıda suyu ısıtır. Sıcak suyun son peteğe ulaşıncaya kadar kat ettiği mesafede ısı kaybına uğraması normaldir. Ayrıca son petek neden ısınmaz diyenler aynı peteğin daha önceki ısınma performansına bakmalıdır. Bu petek daha önceden ısınıyor ise petekte kirlenme buna neden olabilir. Bu durumda petek temizleme işleminin yapılması önerilir.

Son Petek Neden ısınmaz | Uzmanlar Tesisat

Son Petek Neden ısınmaz | Uzmanlar Tesisat

Son petek neden ısınmaz, bu sorunu yaşayanlar öncelikle bunun sebebini merak edip çözüm ararlar. Sorun olağan şekilde kombiden çıkan sıcak suyun peteğe ulaşıncaya kadar ısı kaybetmesinden kaynaklanıyorsa farklı yollar ile bu sorun çözülebilir.  Eğer petekte kirlenmenin sonucunda bu sorun yaşanıyorsa mutlaka petekler temizletilmelidir.

  • Kombiden çıkan sıcak su örneğin 50 derece ile çıkış yapıyor ise en yakın peteğe 48 derece ile ulaşır.
  • Bir sonraki peteğe 46 derece ile ulaştığını ve bu durumun her petek uzaklığına göre devam ettiğini düşünün.
  • Sıcak su onca borudan geçtikten, onca dirsekten geçtikten sonra son peteğe ulaştığında ısı kaybetmiş olacaktır.
  • Sıcak suyun ısısı düştüğü için bu peteğin dışarıya ilettiği ısıda da düşüş demektir.
  • Isısı düşen petek için yıllık bakım olana petek temizliği de yapılmaz ise bu durumda ısı iyice düşecektir.
  • Kombi, evin büyüklüğüne göre takılmayıp, yetersiz kalır ise bu durumda da en uzak peteğe sıcak su sirkülasyonu tam gerçekleştirilemediği için ısınmada sorun olacaktır. Böle bir durumda ya kombiye ek pompa bağlatmalı ya da kombiyi daha güçlü kombi ile değişmelidir.

Petekler temizlendi ama ısınmıyor, havası alındığı halde ısınmayan petek ve kombiye uzak petekler ısınmıyor. Bu soruların aslında tek cevabı yoktur. Ancak biz burada durumu özetlemeye çalıştık.

Kombiye Uzak Olan Petek Neden ısınmaz Ben Bir Şey Yapabilir miyim?

Havası alındığı halde ısınmayan petek, petekler yarıdan aşığı ısınmıyor bir sorun olduğu aşikar olup çözümü için uygun yöntem kullanılmalıdır. En uzaktaki petek ısıtmadığında eğer petek bakımları tam ise kombi de yeterli güçte ise sizin yapabileceğiniz şey petek reglaj ayarıdır. Reglaj ayarı petek vanaları aracılığı ile ısıyı en son peteğe kanalize etmektir. Kombiye en yakın peteğin vanasını kısıp bunu son peteğe kadar belli oranlarda kırmak ile gerçekleşir. Bu durumda da en son peteğin vanası tam açılır.

Bu yazımızı”Son petek neden ısınmaz” tam olarak okuduysanız umarım faydalı olmuştur. Petekler neden ısınmaz ve kalorifer petekleri neden ısınmaz gibi soruların cevapları artık kafanızda belirmeye başlamıştır.

Benzer Gönderiler: