Su Kaçağı 764 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Bodrum katı su basıyor, bu sorun genellikle binanın zemininden kaynaklanmaktadır. Nadir olarak su tesisatından kaynaklanan durumlar da olabilir. Eğer binanın yapımı sırasında gerekli önlemler alınmamış ise bodrum kattan su çıkma sorunu yaşanabilir. Zemin katı su basması, bodrum katının su alması veya bodrum katına su sızıyor olması su sızıntısı sorununa işaret eder.

Bodrum katı su basıyor ne yapmalıyım, bodrum katı lağım suyu basıyor ise kanalizasyon ve atık su arızasının giderilmesi gerektiği ortadadır. Temelden su çıkıyor, bodruma katında yağmur suyu sızma sorunu var ise burada izolasyon sorunu olma ihtimali yüksektir. Yağmur yağdığında bodrumda su birikiyor, bodrumdan su çıkıyor olması bodruma su sızıyor şıkkını güçlendirir. Bina temelden su alıyor durumu daha çok zeminle ilgili izolasyon ile aşılması gereken bir sorundur.

Neden Bodrum Katı Su Basıyor ve Bodrumdan Su Çıkıyor?

Bodrum katta su çıkıyor ise nedenlerden bir tanesi binanın zemininden çıkan kaynak suyu olabilir. Böyle bir durum yoksa su tesisatında tıkanıklık sorunu olabilir. Bu konuda detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Sorun tesisattan kaynaklanıyor ise bunu gidermek kolay olabilir. Ancak zemin kaynaklı sorunlarda inşaat aşamasında iken çözüm bulunması gerekirdi.

  • Bodrum katta su çıkması zeminin su alması ile ortaya çıkabilir.
  • Binanın bitişiğinde olan başka bir yerden su birikmesi ile su çıkabilir.
  • Şebeke suyu borusunda çökme,kırılma gibi nedenlerden sızan su zeminden çıkabilir.
  • Ana hat tıkanıklığı yaşandığında bodrum kat rögara en yakın tesisat olduğu için su sızması, su geri gelme sorunu buralarda yaşanabilir.
  • Bodrum katta bulunan temiz su tesisatında oluşan arızadan dolayı su sızıp zeminden çıkabilir.
  • Bodrum kattan çıkan su sorunu genelde inşaat aşamasında zeminden su çıkması durumunda gereken önlem tam olarak alınmadığından zamanla bu su zemine çıkabilmektedir.
  • Bodrum katta çıkan su sorunu küf, koku, nem, rutubet gibi durumları ortaya çıkardığından sağlığımızı da riske eder.

Bina temelinden su çıkması,  evin altından su çıkması sonucu su basmasına çözüm kalıcı olmalıdır.

Bodrum Katı Su Basıyor | Uzmanlar Tesisat

Bodrum Katı Su Basıyor | Uzmanlar Tesisat

Zemin Katı Su Basıyor Ne Yapmalıyım?

Bodrumu su basması, bodruma bir yeden su sızıyor olması yani bodrum katı su alıyor olması izolasyonla ilgili de olabilir. Bodrumu lağım suyu bastı ise bu durumda bir tesisat arızası var demektir. Ters dubleks su basması, bina temelinden gelen su zeminden bodruma su doluyor olması yine benzer kaynaklıdır.

Zemin katta su çıkıyor ise belirttiğimiz gibi bunun sebebine göre hareket etmekte yarar vardır. Su tesisatındaki tıkanıklıktan kaynaklanan sorunlarda firmamız tarafından en uygun çözüm önerisi getirilecektir. Tıkanıklığın açılması bu sorunu çözümleyecektir. Zeminden kaynaklanan bir durum olursa çözüm daha maliyetli olacaktır. Yapım aşamasında zemine kuyu yapılmış olsaydı, suyun kuyuda toplanması sağlanabilirdi. Daha sonra kuyudaki su pompa ile rögara ya da pimaş boruya akıtılabilirdi.

Sorun temiz su tesisatı kaynaklı ise veya pis su tesisatı kaynaklı ise bu durum profesyonel çözüm sunan firmalar tarafından belirlenir. Böyle bir sorun tespit edildiğinde çözüm hem daha kolay hem de maliyet düşük olacaktır. Oysa sorun tesisat kaynaklı değil de zeminden çıkan su kaynaklı ise hem çözümü zor hem de maliyetli bir arıza sizi bekliyor olacaktır. Bodrum katı su basıyor önce asıl sebebi bulunmalı sonra da gerekli tamiratlar yapılmalıdır.

Benzer Gönderiler: