Su Kaçağı 2067 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Fayans arasından su çıkıyor gibi bir şikayetiniz varsa bunun başlıca nedeni tesisat borularındaki su kaçağıdır. Suyun fayanslardan sızması sizi ürkütmesin. Fayansların kırılması gerekmeden sızıntının nereden olduğu tespit edilebilir. Fayanslarda terleme oluyorsa, su sızıyorsa banyonuz nemli kalır. Bu sağlıksız ortam herkesi rahatsız edecektir. Bu açıdan böyle bir sorun var ise erken tespit ve tamir sizin için her açıdan faydalı olacaktır.

  • Fayans aralarından su çıkmasının nedenleri?

Tesisat borusunda patlak, çatlama olmasına bağlı su zeminden çıkar.

Derz aralarından su zemin altına girip farklı bir yerden fayans arasından çıkabilir.

  • Fayans derzlerinden su çıkarsa, fayanslardan su sızıntısı olur ise ya da  fayans altından su gelmesi durumunda cihazlı tespit yapılmalıdır.

Banyo fayans derz aralarından su kaçağı mı olur diye bir fikre sahipseniz bunu değiştirmek ancak benzer bir sorun ile karşılaşmanız ile olur.  Temiz su tesisatında sık görülen fayans altı su kaçağı, fayansın altından su çıkıyor, seramik altında su kaçağı gibi tablolar ile karşımıza çıkar.

Fayans kırmadan su kaçağı tespiti yapıldığında fayans aralarından alt kata su sızıyor tespiti yapıldıktan sonra, fayans arası derz dolgu çekimi ile tamir edilir. Fayans ve kalebodur arasından su sızıntısı her zaman derz dolgu kaynaklı olmayabilir. Bazen de boru patlar ve sızan su zemine nereden yol bulur ise oradan çıkar.

Fayansın Altından Su Çıkıyor | Fayans Arasından Su Çıkıyor

Fayanslarda su sızıntısı oluyorsa sorun büyümeden nedenini öğrenmelisiniz. Geciktiğiniz zaman fayansların kenarlarında rutubet oluşacaktır. Bu konuda bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Fayans altından geçen tesisat borularındaki kaçağın cihazla tespit edilmesi sayesinde hemen onarımı yapılabilir. Cihazla tam yer tespiti yapıldığı için fayanslar bundan zarar görmez. Ustalar fayansları kırmadan cihazla tam tespiti yaptıktan sonra tamirat için tek bir nokta açılır. Tek noktadan açılan yerden tesisat borusunda arızalı olan yer tamir edilerek su sızıntısının ortaya çıkaracağı sorunlar kökünden halledilmiş olur.

Fayans Arasından Su Çıkıyor | Uzmanlar Tesisat

Fayans Arasından Su Çıkıyor | Uzmanlar Tesisat

Bu şekilde hem evinizde rutubet oluşmasına engel olursunuz hem de gereksiz şekilde fayansların kırılmasına engel olursunuz. Fayans Arasından Su Çıkıyor sorununu önleyebilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi önce su sızıntısı tespiti yapılmalıdır. Tecrübeli bir tesisatçıdan yardım alırsanız fayanslar kırılmadan sızıntının yeri bulunur. Borunun darbe almış olması, bağlantı contasının eskimesi, aşınması su sızıntısına neden olabilir. Ustalar boruyu tamir ederek sızıntıyı keserler. Bu şekilde fayanslardan su sızıntısı da kesilmiş olur.

Eğer fayanslardan su sızıntısının nedeni tesisat borusundan sızan su değil ise bu defa izolasyon kaynaklı olup olmadığına bakılmalıdır. İzolasyon kaynaklı bir su sızması ara ara oluşan su sızıntılarında daha çok karşılaşılan bir sızıntı tipidir. Bu tip su sızmaları bodrum katlarda zeminden çıkan su kaynaklı olabilir, orta katlarda ise bu durum ile karşılaşma oranı yok denecek kadar azdır.

Fayanslardan Su Sızıntısı var Fayans Aralarından Su Sızıyor Ne Yapmalıyım?

Fayansın altından çıkan su ya da fayans aralarından alt kata su sızması, banyo derz arasından su sızması beklenmeyen zararlara neden olabilir. Balkon fayansı su sızdırıyor bundan haberdar değilseniz alt komşu sizi bir gün haberdar eder.

Banyo zaten nemli bir ortamın sürekli oluşabildiği bir ortam olup burada su sızması çok değil ise çoğu zaman fark edilmez. Banyodaki fayans arasından su sızıyor ise tesisat borusunda su sızıntı olma olasılığı çok yüksektir. Birde su kaçağının olduğu yerdeki tesisat borusundaki sızma muhtemelen çoktur. Bu durumda lütfen gecikmeden tesisatta oluşan su sızıntısını tespit ettirin.

Balkon fayans su sızdırıyor, banyo fayans arası su  sızıntısı slikonlu derz dolgu su geçirir mi gibi durumlar hakkında çokça yorum vardır. Derz dolgudan sızan su var ise fayansa arası derz için izolasyon yapmak yeterli olur. Derz dolgu da ustası tarafından sağlıklı yapılır ise su yine kesecektir.

Benzer Gönderiler: