Su Kaçağı 775 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Üst Kattan Su Akıyor ise su akıntısı, su sızıntısı bazen yan dairenin üst katından bazen de  üst kattaki komşunuzun tesisatından kaynaklanabilir. Üst kattan su akması durumunda üst kat komşu ile anlaşmak en kısa çözümdür. Üst komşu ile anlaşmak derken üst kat komşunun bu konuda anlayışlı olup ivedi tesisatçı çağırması gerektiğidir.

Üst kat komşunuza durumu iletin eğer sorun çıkarıp üst kattan alt kata su sızıntıları benim sorunum değil benim dairemden su gelmiyor diyor ise sorun var demektir. Üst kattan su damlıyor şikayeti üzerine anlaşma sağlanamaz ise bu konuda Yargıtay Kararı bulunmaktadır.

“Yargıtay Emsal Kararı Şöyle: Üst komşudan/kattan su sızıntısı, su akması nedeni ile zarar oluşturan ev sahibi tazminat ödeyecek!” şeklindedir. Üst kat komşudan su kaçağı veya üst kattan akan su hangi daireden akıyor ise o daire sorunu çözmekle yükümlüdür. Üst kattan alt kata su sızıyor konusunda ne yapılacağı bellidir.

Eğer üst katın tuvaletinden su akıyor ise hemen komşunuzu ikaz etmelisiniz. Büyük olasılıkla üst kat komşunuzun tuvaletinde tıkanıklık veya su kaçağı gibi bir sorun var demektir. Bu durumda komşunuzun bir tesisatçı çağırarak, Su kaçağı tespit cihazı ile kırmadan su kaçağı tespiti yaptırmalıdır.

Aksi halde sizin tavanınızda sarı lekeler oluşmaya başlar, kabarıklıklar olur ve rutubetten eviniz zarar görür. Ayrıca bu durum hiçte hijyen olmayan durumlara ve görüntü kirliliğine neden olur. Zaman kaybetmeden tuvalette oluşan tıkanıklığın açılması veya su kaçağının cihazla bulunması gerekir. Beklenen her dakika zararınızda artacaktır. Üst kattan gelen su sızıntısı için komşunuz adım atmıyor ise üst komşu su arızasını gidermiyor ise sorun su kaçağından daha büyük demektir.

Üst Kattan Su Akıyor Üst Kattan Alt Kata Su Sızıyor Nereye Şikayet Ederim?

Üst Kattan Su Akıyor | Uzmanlar Tesisat

Üst Kattan Su Akıyor | Uzmanlar Tesisat

Üst kattaki komşudan su sızıntısı, üst kattan daireme su sızıyor, akan banyo tavanına rağmen üst komşum hiç ilgilenmiyor. Eğer üst kattan sızıntı var ve siz bunu üst kattaki komşunuza bildirdiğiniz halde bir önlem almıyor ve umursamıyor ise yapılması gerekenler elbette vardır.

 • Belediye’ye mi gitmeliyim?

Üst Kattan Su Akıyor ise çözüm için Belediye aracı olur mu? Hayır Belediye’ye  gitmek bu noktada çözüm olmayacaktır. Çünkü Belediye daire içi sorunlarla ilgilenmediğini söyleyecektir.

 • Sigortanız var mı?

Ev sigortalı ise ve 3. Kişilerden gelecek zararları karşılama ibaresi var ise sigorta eksperi gelip bakacak ve çözüm üretecektir. Üst komşunuza da eğer bir daha aynı durum olur siz çözüm bulmazsanız bir çözeriz ve size fatura ederiz denilecektir. Bu durumda üst komşunuzda kendisine düşeni yapacaktır.

 • Sitede Oturuyorsanız:

Site yöneticisine gidip durumu anlattığınızda bu duruma site yönetimi bir çözüm bulacaktır.

 • Bütün yollar denendi üst komşu inat etti ne yapacağım?

Notere gidin ve durumu anlatarak bir ihtarname gönderin. İşin ciddiyetini komşunuz anlar ise durum çözülür.  Böyle de çözülme ise son çözüm Sulh Hukuk Mahkemesine  Şikayet edin.

Üst Kattan Alt Kata Su Akıyor ve Üst Kattaki Komşudan Su Sızıntısı Tespiti

Üst kattan su sızıntı var nereye şikayet ederim? | Uzmanlar Tesisat

Üst kattan su sızıntı var nereye şikayet ederim? | Uzmanlar Tesisat

Üst kattan su damlıyor, üst kattan alt kata su damlaması, üst katın tuvaletinden su akıyor ise komşunuzda hiç endişe etmesin. Tıkanıklık var ise kırmadan kolayca tuvalet tıkanıklığı açılacak, su kaçağı var ise de cihazla tam yer tespiti yapılacaktır.  Eğer cihazla tıkalı tuvalet açan bir tesisatçı çağırırsanız, tıkanıklık robot yardımıyla konforlu bir şekilde açılır, akustik cihazla da su tesisat kaçağı yeri bulunur.

Evlerimizde tesisattan kaynaklanan su akıntılarının çeşitli nedenleri olabilir. Eğer pis su giderlerinden akıntı oluyorsa, bunun kaynağı tıkanıklık sorunu veya eğimsiz yapılan pimaş gider tesisatıdır. Temiz su giderlerindeki akıntılar ise temiz su kaçağından meydana gelir.

 • Tavandan sürekli su damlıyor ise bu temiz su tesisat kaçağıdır.

Temiz su tesisatı kaçağının nedenleri:

 1. Tesisat yapılırken hatalı kaynak olabilir.
 2.  Şebeke suyunda bulunan basın hatalı yapılan kaynağın olduğu yeri açar ve buradan su sızıntısı olur.
 3. Tesisat malzemesinin hasarlı olması ve bunun fark edilmeden kullanılması ile sonradan ortaya çıkar ve su sızıntısı ortaya çıkar.

Temiz su tesisatı tamiri:

Temiz su tesisatı kaçak tespiti akustik dinleme cihazı ile noktasal bulunur ve sadece burası açılarak boru tamir edilir.

 • Tavandan akan su değil de ara ara su sızması şekilde oluyor ise ve tavanda sararma var ise bu pis su kaçağıdır.
Üst kattan su sızıntısı tespiti ve tamiri | Uzmanlar Tesisat

Üst kattan su sızıntısı tespiti ve tamiri | Uzmanlar Tesisat

Pimaş borularında su sızıntısı oluşması ve pis su kaçağının nedenleri:

 1. Tesisat yapım aşamasında gereken eğim verilmedi ise boru içlerinde su kalacak ve zamanla bağlantı noktalarında sızma yapacaktır.
 2. Pimaş gider borusu tıkandığında yine boruların ek yerlerinden  su sızıntısı oluşacaktır.
 3. Pimaş borusu dışarıdan darbe aldığında kırılabilir veya çatlayabilir ki, bu durumda da su sızıntısı oluşacaktır
 4. Pis su kaçağı sızıntısı tamiri: Pis su kaçağı borusunun tamiri için arızanın olduğu yer açılarak yapılamadığı için borunun tamamının çıkarılıp değiştirilmesi ile olur. Bu da tadilat anlamına gelir ki, pis su kaçağı bu açıdan hem maliyetli hem de uğraştırıcıdır.

Odanın Tavanından Su Akması

Eğer banyo veya tuvalet tavanından değil de odanın tavanından su akıyor ise bu kalorifer tesisat kaçağı olabilir. Üst kattan su damlaması, üst kattan su akması ya da üst kattan alt kata su sızması rahatsızlık verici bir durumdur.

Kalorifer tesisat kaçağı tamiri:

 1. Kalorifer tesisat kaçağı olduğunda çok sonra fark edilebilir çünkü, burada kapalı devre çalışan sistemde çok yüksek bir basınç olmadığından su çok yavaş sızar. Kalorifer su kaçakları hiçbir yer açılmadan kimyasal ilaç uygulaması ile kapatılır.

Üst alt kata akan su sızıntısı olması durumunda daireye üst kattan su akıyor olması durumunda yapılacak şey ivedi tesisatçıdan yardım almak olmalıdır. Üst Kattan Su Akıyor ise su sızıntısının kaynağı cihazlarla net bulunup hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Uzmanlar Tesisat bu anlamda profesyonel cihazlar ve tecrübeli ustalar ile hizmet sunuyoruz.

Benzer Gönderiler: