Su Kaçağı 984 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Zeminden su çıkıyor sorunu ile karşılaşıldığında ilk akla gelen şey tesisatta bir arıza olduğu yönündedir. Bu sıkıntılı durum eğer bodrum katta, zemin katta ise tesisat arızası dışında akla gelmesi gereken farklı durumların olduğu da göz ardı edilmemelidir. Su sızıntılarında hemen karar verip suyun nereden sızmakta olduğu ivedi belirlenmelidir. Aksi halde suyun verdiği zarar artacak olup geç kalınmadan müdahale edilir ise her açıdan karlı çıkarsınız.

İnşaat zemininden su çıkması, toprak zeminden su çıkıyor olması ya da  binanın temelinden su çıkıyor olması farklı bir durumdur. Bodrumdan su çıkıyor ise temeli su alan bina olabilir ki zaten bu gibi durumlarda genelde tesisat kaynaklı olmuyor. Temelden su çıkıyor ise zemin kattan su çıkıyor ise bodrumdan su çıkması halinde su sızıntı tespiti gereklidir. Aynı şekilde asansör boşluğundan su doluyor ve binanın temeli su alıyor ise tespit gereklidir. Bu gibi ifadeler ile karşılaştığınızda sorunun kaynağı ya zeminden su geliyordur yada tesisatta büyük bir su kaçağı vardır.

Neden Zeminden Su Çıkıyor? Neden Binanın Temeli Su Alıyor?

 Bu tür tesisat arızalarının temel nedeni borulardaki su kaçağıdır. Tesisatın botu hattında su sızıntısı olur ise dışarıya çıkan suyun zemini etkilemesi mümkündür. Bunun sebebini öğrenmek için cihazları kullanan bir tesisatçı çağırmalısınız. Böylece evinize de zarar verilmeden arızanın kaynağı sağlıklı olarak belirlenir.

Zemin katta oturanlar için zeminden su geliyor yakınmasının nedenleri arasında su tesisatındaki sızıntı ve zeminde topraktan gelen sızıntı vardır. Üst katlarda oturanlar için bu genellikle su tesisatından kaynaklanan su kaçağı yüzünden olur. Ancak kesin nedenin bulunması için cihazla su kaçağı tespiti yapılmalıdır. Bu şekilde zeminden gelen suyun nedeni kolayca belirlenir.

Zeminden Su Çıkıyor | Uzmanlar Tesisat

Zeminden Su Çıkıyor | Uzmanlar Tesisat

Zeminden su geliyor ise hemen suyun nereden geldiği tespit edilmelidir. Bunun için cihazla hizmet veren bir tesisatçıdan yardım almak yerine izolasyon işi yapan kişilerden yardım almak çözüm açısından daha isabetli olur. Çünkü zeminden su gelmesi durumunda tabanın izle edilip suyun ev sızması önlenmelidir. Tesisatçı su tesisatı kaynaklı su sızmalarında cihazla tespit yapar. Etrafı kırmadan çalışan ustalar su sızıntısını cihazla bulurlar. Daha sonra onarımı yaparak sorununuzu çözümlemiş olurlar.

Zeminin ıslanması sağlığınız açısından da olumsuz etkiler yapacağından bunu ihmal etmemelisiniz. Zeminde sürekli ıslaklık olduğunda eğer giderilmez ise  küf, nem olacak sağlıklı insanları bile hasta edecek düzeylere ulaşacaktır.

Zeminden Su Çıkıyor Bodrum Katı Su Basıyor Ne Yapmalıyım?

Bodrum kattan su çıkması halinde zemin kattan su çıkması halinde yağmur yağınca su çoğalmaktaysa bina temelden su alıyordur. Binanın zemininden su çıkıyor, bodrumdan su çıkıyor ise binanın altından su çıkması ile bu durum daha çok ortaya çıkmaktadır.

Zeminden su sızması durumunda  sizler ilk olarak çıplak gözle görünen bir şey var mı ona bakacaksınız. Eğer çıplak gözle görünen net bir şey yok ise profesyonel yardım almalısınız. Tesisatla ilgili bir arıza mı değil mi bunu anlamak için cihazla tespit yaptırırsınız. Eğer tesisatla ilgili değil ise izolasyon yapan bir yer ile görüşüp arızaya çözüm bulabilirsiniz. Binanın zemininden su çıkıyor, bodrum katı su basıyor ise su bina temeline zarar verir mi sorusunun cevabı elbette evettir. Temelden su çıkması, apartman altından su çıkıyor olması temeli su alan binanın ömrü elbette temelden gelen rutubet nem nedeni ile kısalır. Bu açıdan profesyonel yardım almak sizin için fayda sağlar.

Benzer Gönderiler: