Petek Temizliği 577 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Alttan ısıtma tesisat temizleme normal tesisat temizleme işlemine göre daha sık yapılmalıdır. Bunun nedeni alttan ısıtma tesisatındaki kirlenmenin daha kısa sürede gerçekleşiyor olmasıdır. Yerden ısıtma borularının temizliği ya da alttan ısıtma boru temizliği sistemin yoğun bir çamur yapısı ile tıkandığı için yapılmalıdır.

Yerden ısıtma tesisat temizliği, veya alttan ısıtma tesisat bakımı diye bilinen bu uygulama yılda 1 defa yaptırılmalıdır.  Yerden ısıtma sistemlerinin temizliği, yüksek basınçlı makine ve ilaçla yapılmalıdır. Alttan ısıtma sistem temizliği sonrasında da alttan ısıtma havası nasıl alınır sorusu cevap bulmalıdır.

Yerden ısıtma diye de bilinen bu sistemin ısısı ayak sıcaklığına göre ayarlandığı için petekli sistemdekinden daha düşüktür. Bu nedene dayalı olarak alttan ısıtma tesisatında çamurlaşma çok daha hızlı oluşur. Alttan ısıtma tesisat temizleme ve yerden ısıtma sistemlerinin bakımı sık aralıklarla yapılmalıdır. Alttan ısıtma tesisat temizleme kendin yap deme şansımızda olmadığı için profesyonel tesisat temizleme hizmeti alın.

Alttan Isıtma Tesisat Temizleme veya Yerden ısıtma Tesisat Temizliği Neden Yapılır?

Alttan ısıtma tesisat temizleme tesisatta biriken çamurlaşmanın temizlenmesi ve ısınma veriminin arttırılması amacıyla yapılır. Çamurlaşma hızı alttan ısıtma tesisatında diğer ısıtma sistemlerine göre daha yüksektir. Bu yüzden kirlenen tesisatın ısı verimi düşer. Yaktığınız yakıt oranında ısınmanızı mümkün kılmak için alttan ısıtma sistem temizliğini ihmal etmeyin. Yerden ısıtma tesisat temizleme periyodik olarak yapılmadığı takdirde yakıt sarfiyatınız artar, ısınma kaliteniz düşer.

Yerden tasarruf etmenizi sağlayan, evin içinde daha dekoratif bir ısınma sunan alttan ısınma tesisatının diğer tesisatlara göre daha sık temizlenmesi hususuna dikkat edilmelidir. Yerden ısıtma borularının temizliği, yerden ısıtma temizliği ve bakımı çamurlaşmanın fazla olmasına bağlı sıklıkla yapılması tesisatın ömrünü uzatır.

Alttan ısıtma Tesisat Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Alttan ısıtma Tesisat Temizleme | Uzmanlar Tesisat

  • Bu sistemde çamurlaşma yoğunluğu çok daha sık ve çok daha hızlı olduğu için yılda bir defa temizlenmelidir.
  • Bu sistemde hissedilen sıcaklık, kalorifer peteklerle ısınan bir yere göre daha düşük olduğu için çamurlaşma yoğunluğu fazladır.
  • Alttan ısıtma sistemindeki boru metrajı çok daha fazla ve borulama sistemi fazlaca kıvrımlı olduğu olduğu için hatta çamurlaşmanın olması daha kolay olacaktır.

Yerden ısıtma havası nasıl alınır, yerden ısıtma kollektör ayarı nereden nasıl yapılır hususu önemli olduğundan bilinçli uygulama yapılmalıdır. Alttan ısıtma tesisat temizleme için en önemli şeyi tekrar edelim yüksek  basınçlı cihaz.

Alttan Isıtma Boru Temizliği ve Yerden Isıtma Sistemlerinin Temizliği Nasıl yapılır ?

Yerden ısıtma sisteminin temizlenmesi veya alttan ısıtma tesisat bakımı basıncı yüksek makine ile yapılmalı ve yerden ısıtma tesisat havası alma işlemi de atlanmamalıdır. Alttan ısıtma tesisat temizliği diğer kalorifer tesisatlarına oranla daha farklı şekilde temizlenir. Bu temizlik sırasında kullanılan cihaz da farklıdır. Sıcak suyun geçtiği boruların çaplarını daraltan çamurlaşmanın temizlenmesi için cihaz basınçlı hava vererek temizliğin yapılmasını sağlar. Tesisata belirli aralıklarla basınçlı hava veren cihaz çamurlaşmanın temizlenmesini sağlar.

Aşırı çamurlaşmanın olduğu yerleri normal düşük basınçlı bir cihazla temizleyemezsiniz. Basıncı yeterli olan cihaz bile bazı durumlarda tıkanan yerleri açma da zorlanır. Tam bu noktada hava devreye girer ayarlanan zaman aralıklarında tıkalı olan yere hava ile ani vuruşlar yapılarak çamurla tıkanan yerler açılır. Temizliğin sonunda tesisata koruyucu kimyasal da konularak çamurlaşma hızının azaltılması hedeflenir.

Özetle yerden ısıtma problemleri, yerden ısıtma borusu tıkanıklığı, yerden ısıtma temizleme makinası ve ilaçla yapılan temizlik ile ortadan kalkar. Alttan ısıtma tesisat temizleme ile tasarruflu ve sıcak bir kış geçirin.

Benzer Gönderiler: