Petek Temizliği 1564 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Doğalgaz petek vanası ısı ayarları, reglaj ayarı ile aynı şeyi ifade eden hizmettir. Petek vanaları nasıl ayarlanır, peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır, doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır? Kalorifer ile ısınanların, doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır bunu iyi bilmeleri gerekir. Bu vanalar doğru şekilde ayarlanırsa ortam sıcaklığı istenilen düzeyde olur. Reglaj ayarının yapılması için kalorifer peteği vanası ne tarafa açılır veya doğalgaz petek vanaları kapatılır mı sorularının cevabı bilinmelidir. Kombi kalorifer kapatma işinin reglaj ayarı ile  bir ilgisi yoktur yani peteğin her iki vanası da  tamamen kapatılamaz. Alt vanalar kısılarak bu ayar yapılır.

Doğalgaz petek vana ayarı yani petek vanası reglaj ayarı için kalorifer peteği alt vana ve üst vana ne şekilde ayarlanmalıdır. Bunu bilmeden doğalgaz petek vana reglaj ayarı yanlış yapılabilir. Reglaj ayarı yapacaksınız petek vanası dönmüyor ise bu durumda da reglaj ayarı yapılamaz.  Kullanılmayan peteği kapatma işi evin ısınmasında rol sahibi midir? Bir peteği kapatmak diğer peteklerin daha iyi ısınmasına faydası vardır ancak bir bütün olarak bakıldığında evin ısısına etkisi tartışılır.

 

Doğalgaz Petek Vanası ısı Ayarları - Petek vana ısı ayarı

Doğalgaz Petek Vanası ısı Ayarları

Doğalgaz petek vana ayarlama veya kalorifer petek vanaları ayarlama işi ısı dağılımını ne iyi şekilde yapmak  için yapılır. Kalorifer peteği alt vana ayarı, petek alt vana ayarı ile kombiye en yakın peteğin vanası kısılır en uzak peteğin vanası tam açılır. Petek üst vanaları tam açılır alt vanalardan istenilen ayar yapılır.

Doğalgaz Petek Vanası ısı Ayarları Neden Yapılmalıdır? Reglaj ayarı nedir?

Reglaj ayarı olarak bilinen doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır, konusunda doğalgaz ile ısınan herkes bilgi sahibi olmalıdır. Kombi ve kalorifer kullananlar ortamdaki doğalgaz petek vanalarını mutlaka ayarlamalıdır.

Kalorifer petek vanaları ile oynama yapılarak kombi petek ısı ayarı nasıl yapılır sorusunun cevabı ve uygulaması çok basittir.

Bu ve benzeri konularda bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

  • Kombiden çıkan sıcak su en yakın peteğe 55 derece ile gidiyor iken bir sonraki peteğe 50 derece ile ulaşır. Bu sistematik en son peteğe kadar devam edeceği için en son petek ısıtmaz. Petek vanaları ıs ayarları bunun için yapılır ve faydası da olur.
  • Petek vanaları ısı ayarları yapıldığı takdirde kombi daha verimli çalışarak ortamı istenilen sıcaklıkta tutacaktır.
  • Reglaj ayarı da denilen bu ayarlama sayesinde yakıttan tasarruf edileceğinden faturanızda da düşüş olacaktır.
  • Kombi çok yorulmadan çalışacak ve ısıyı en uzak noktada olan peteğe de ulaştıracaktır.
Doğalgaz Petek Vanası Isı Ayarları | Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz Petek Vanası Isı Ayarları | Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz petek vanası ısı ayarları  ve peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır?

Petekler kombiye yakın oldukça daha kolay ısınırlar, kombiden uzak olan peteklerdeki ısınma daha azdır. Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır, bunun için öncelikle peteklerin kombiye yakınlığı dikkate alınmalıdır. Kombi suyu ısıttığında sıcak suyun peteklerde dolaşması esnasında uzak peteklerde ısı kaybı meydana gelir. Bu oldukça doğaldır. Çünkü sıcak su belli bir mesafe kat etmektedir. Eğer doğalgaz petek vanaları doğru ayarlanırsa buna engel olabilirsiniz. Petekleri kombiye yakınlığına göre sırayla ayarlamalısınız. Yakın peteklerin vanalarını kısmalı, uzak peteklerin ise açmalısınız.  Daha sonra kombinizi çalıştırarak petekleri kontrol edebilirsiniz.

  • Kombiye en yakın peteğin vanası en kısık petek olmalıdır.
  • Bir sonraki peteğin vanası bir önceki peteğe göre biraz daha açık olmalıdır.
  • Bu şekilde en son peteğin vanası tam açılmalı ve sıcaklığın en son peteğe yönlendirilmesi sağlanmalıdır.
  • Reglaj ayarı da denilen bu ayarlamayı yaparsanız mutlaka faydasını görürsünüz.

Periyodik bakımları yaptırılan peteklerde petek vanalarında ısı ayarlaması işe yarar. Ancak hiç petek temizliği yaptırmadıysanız sadece bu ayarlama ile sonuca ulaşamazsınız. Doğalgaz Petek Vanası ısı Ayarları petek temizliğini yapan firma tarafından da yapılır.

Petek vanası nasıl açılır, petek vanası nasıl kapatılır ve petek vanaları nasıl ayarlanır konusunda sizde artık fikir sahibisiniz.

Benzer Gönderiler: