Petek Temizliği 1102 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Doğalgaz petekleri ısıtmıyor ne yaptıysam ısınmadı gibi  problemler yaşanmaktadır. Buna benzer farklı şikayetleri de paylaşmış olalım. Kombi peteği ısıtmıyor, kombi çalışırken petek neden ısınmaz, kalorifer peteği ısınmıyor veya peteğin yarısı ısınmıyor. Bu şikayetlerin ekseriyetinde tıkanmış petekler olup petek temizliği ile bu sorunlar çözülür. Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor şikayeti de kombi arızasına bağlıdır. Bir de  petekler temizlendi ama ısınmıyor ya da bazı petekler ısınmıyor şikayetinde de petek temizliğinin tam yapılmamış olma ihtimali ön plana çıkmaktadır.

Kombinin sağlıklı çalışması ısınmanız için yeterli değildir. Doğal gaz petekleri de kombi bakımı yapıldığında temizlenmeli ve kontrol edilmelidir. Kombi petekleri ısıtmıyor, peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz, kombi çalışıyor ama petekler ısınmıyor, kalorifer peteği ısınmıyor. Bu tip sorunların cevabı ilaçlı cihazlı petek temizliğidir.

Kombi sıcak suyu veriyor ama petekler ısınmıyor veya kombi çalıştığı halde petekler ısınmıyor ise burada da kombi arızalı değil ise doğalgaz peteklerinin temizliği gereklidir. Petekler neden ısınmıyor, kombi petekleri ısıtmıyor,  kombi çalışıyor petekler ısınmıyor gibi sorular hep sorulmaktadır. Yukarıda bu sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Neden Doğalgaz Petekleri ısıtmıyor?

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa, doğalgaz peteği ısıtmıyor ise ve kalorifer peteklerde ısıtma sorunu var ise nedeni aslında bellidir. Bunun çözümü de kalorifer petek tesisat temizliğidir. Kombi musluk suyunu ısıtıyor ama petekleri ısıtmıyor ise bunun nedeni de kombi arızası olabilir. Havası alındığı halde ısınmayan petek için ister kombi 40 derece olsun ister 50 derece petekler ısınmaz.

Petekler neden ısıtmaz, kalorifer tesisatında ısıtma sorunu neden ortaya çıkar. Doğalgaz petekleri temiz olduğu sürece ısınma sorunu genelde  yaşanmaz. Ancak petek kirliliği dışında farklı etkenlere bağlı olarak peteklerde ısınma sorunu olabilir. Kombi sıcak suyu veriyor ama petekler ısınmıyor, petekler neden ısınmaz, peteklerin altı ısınmıyor.

  • Petek kanalları tıkandı ise petek kanallarında sıcak su tam olarak dolaşamaz. Sıcak suyun girmediği kanallar ısınmayacağı için elinizi vurduğunuzda bir kısım sıcak bir kısım soğuktur.
  • Peteklerde hava oluşumu olur ise peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk olur. Peteklerde hava olması durumunda peteğin alt tarafımı ısınır üst tarafımı ısınır. Petekte hava var ise peteğin alt sıcak üst soğuk olur.
  • Petekte hava yok ise peteğin altı soğuk üstü sıcaktır ki bu durumda petekler kirlenmiş olacağından petekler temizletilmelidir.
  • Petekler ısıtmadığında yukarıda sıraladığımız seçeneklerden hiç biri ile ilgili değil ise bir şey daha baktırmanız gereklidir. Peteklere gelen borulara ters bağlantı dediğimiz hatalı tesisat bağlantısı olabilir.
Doğalgaz Petekleri ısıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz Petekleri ısıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz petekleri ısıtmıyor ise peteklerde çamurlaşma olmuş yani kirlenmiş demektir. Kullanımdan dolayı zamanla peteklerin altında çamur birikmeye başlar. Bunun miktarı arttıkça doğalgaz peteklerinin kanalları daralmaya tıkanmaya başlar. Bu nedenle sıcak suyun peteklerin içinde dolaşımı engellenir. Petekler ısınmadığı için ortamı ısıtmaz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için zamanında petekleri temizletmelisiniz.

Kalorifer Doğalgaz Peteği Nasıl Isıtır?

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor yani doğalgaz petekleri ısıtmıyor bunun için ne yapabilirim diye bir uzmana danışabilirsiniz.

  • Peteklerin ısıtması için yapmanız gereken tıkalı kanalların açılmasını sağlamalısınız. Bunun için de doğalgaz peteklerinin temizlemesini sağlamalısınız. Peteklerin içinde biriken çamur ile diğer tortuların, kireç ve pasın temizlenmesi gerekir. Bu işlemde peteklerin sökülmesi gerekmez. Cihaz ve ilaçla petekler yerinde temizlenebilir. Peteklerin bakımını yapar, zamanında temizlenmesini sağlarsanız kış ortasında mağdur olmazsınız.
  • Eğer tesisatta ters bağlantı var ise petek temizliği de yaptırsanız, petek havalarını da alsanız ters bağlantı olan petekler ısınmaz. Tek çözümü ters hatalı bağlantının düzeltilmesidir. Bu yapılacak işlem kolay ve maliyeti yüksek değildir.
  • Peteklerde hava var ise peteklerin yan tarafında bulunan hava alam yerinden ucu düz tornavida ile hava alma işlemini yapabilirsiniz.

Bazı petekler ısınmıyor, petekler temizlendi ama ısınmıyor temizlik yapıldıktan sonrada bu sorular cevap bekliyor ise kalorifer petekleri tam olarak temizlenmemiştir. Diğer taraftan da temizlik iyi yapılmış ancak tesisatta ters bağlantı tarzı bir durumda var ise ısınmak için bu durumda çözüme kavuşturulmalıdır. Son petek neden ısınmaz sorusunda ise en son peteğe ısı en düşük sıcaklıkta gider. Birde kalorifer tesisatı kirli tıkalı ise ısı daha da düşer.

Benzer Gönderiler: