Petek Temizliği 1098 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

ısınmayan petekleri nasıl ısıtırım sorusu her daim kafaları meşgul etmiştir. Sürekli soru işaretlerine sebep olan, doğalgaz petek altları soğuk, kalorifer peteklerinin altı soğuk veya kalorifer petekleri ısınmıyor. Bu tarz sorunların hepsi petek temizliği ile çözülmeyebilir bazen de petek çapraz bağlantı sorunu olabilir. Isınmayan radyatörleri nasıl ısıtırım, peteklerin altı nasıl ısınır, petek vanaları ne tarafa açılır gibi soruların cevapları için uzaktan yardım alabilirsiniz.

Kalorifer tesisatı ile ısınmayı tercih edenlerin ısınmayan petekleri nasıl ısıtırım şeklindeki sorularına yanıt vermek ilk adımdır. Isınmayan peteklerin olası nedenleri arasında peteklerin kirlenmesi ağır basmaktadır.

Kalorifer petekleri ısınmıyor, ısınmayan petekleri nasıl ısıtırım?

Isınmayan radyatörleri nasıl ısıtırım için ilk kalorifer peteği çalışma prensibini bilmek gereklidir. Sıcak suyun petek kanallarında dolaştığını ve tıkalı bir yer olduğunda bunun gerçekleşmeyeceğini bilmek gereklidir.

 • Peteklerin ısınmama nedenleri arasında peteklerin kirlenmesi ve peteklerde hava olması en sık rastlanan nedenlerdir. Petek havası olduğunda peteklerin üst kısımlarının ısınmaması karakteristik belirtidir. Bu durumda petek havası alınır ise sorun giderilir.
 • Diğer taraftan eteklerin kirlenme sorunu varsa peteklerin alt kısımları ısınmaz ya da ılık kalır. Bu durumda petek temizliği yapılmadıkça sorununuzdan kurtulamazsınız.
 • Kalorifer petek tesisatında kullanılan boru çapı olması gerekenin altında ise petekler ısıtmaz.
 • Kalorifer tesisat montajı yapılırken boru eklerindeki kaynaklar hatalı ise petekler ısıtmaz.
 • Daire çok büyük ise kombi kombi yeterli değil ise petekler ısıtmaz.
 • Kombi istenilen özelliklerde olmasına rağmen bakımları yapılmaz ise petek ısı performansı düşer petekler ısıtmaz.
 • Petekler olması gerekenden küçük ebatta ise petekler ısıtmaz.
 • Bulunduğunuz yerde izolasyon yeterli değil ise petekler ısıtmak için yeterli olmayacağı için petekler ısıtmıyor görünür.
 • Kalorifer petek su girişleri istenilenden farklı ise ters bağlanmış ise petek ters bağlantı sorunu olarak adlandırılır ki, bu da ısınma da engeldir.
 • Petek kanalları ve kalorifer boruları kirlendi ve tıkandı ise petekler ısıtmaz.
 • Petek tesisatın meydana gelen ısınma sorunu, kalorifer tesisatında alt tarafı ısınmayan petekler evi ısıtmaz.

Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım diyenler yukarıda sıraladığımız önerilerimize kulak vermelidir.

Kalorifer tesisatında alt tarafı ısınmayan petekler evi ısıtmaz.

Isınmayan petekler için petek temizleme servisine danışabilirsiniz. Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım diye servise danışırsanız öncelikle petekleri kontrol eder ve petek havasına bakarlar. Burada bir sorun belirlenmediği takdirde sizlere petek temizliği yaptırmanızı tavsiye ederler. Bunun nedeni peteklerin kirlenmesi ve su sirkülasyonunu yapmaması nedeniyle ısınma sorunu yaşanmasıdır. Peteklerin alt kısmında biriken atıklar, tortu ve çamur kalıntıları ısınma sorunu yaşamanıza neden olmaktadır. Şimdi durumu özet halinde madde madde yazalım.

ısınmayan petekleri nasıl ısıtırım? - Petekler ne iyi nasıl ısınır?

ısınmayan petekleri nasıl ısıtırım?

 • Peteklerin üstü soğuk ise hava oluşumundan bahsedilebilir. Bu durumda petek havası alınmalıdır.
 • Peteklerin alt kısmı soğuk ise petek kanalları tıkandığı için sıcak su dolaşımda bulunamadığı için petekler ısıtmaz. Bu durumda da cihaz ve ilaç ile bütün kalorifer tesisat bakımı ve petek bakımı yapılmalıdır.
 • Tesisatta arızaya dayalı ısınma sorunu var ise tesisat kontrol ettirilmeli arıza çözülmelidir.
 • Kombi kaynaklı bir sorun var ise kombi bakımı gerekli ise kombi bakımı yaptırılmalıdır.

Isınmayan radyatörleri nasıl ısıtırım, peteklerde ısınma sorunu veya petekler ısınmıyor gibi sorunların çözümü için bize ulaşın. ısınmayan Petekleri Nasıl ısıtırım diye çözüm yolları arıyorsanız şu bilinmelidir. Çözüm arızanın kaynağına göre değişkenlik göstermekte olup, önce arıza belirlenmeli sonra çözüm ne ise o yapılmalıdır.

Benzer Gönderiler: