Petek Temizliği 4983 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer tesisatı sorunlarından biri kalorifer peteği delindi şikâyetidir. Alüminyum peteklerin delinmesi, döküm petek delindi veya kalorifer peteği su kaçırıyor gibi sorunlarda kalıcı çözüm sunacak tesisatçılardan yardım alın. Kalorifer peteği delindi ise sürekli su sızar ve radyatör delik kapatma ve delinmiş olan peteklerin tamirini gerekli kılar. Kalorifer radyatörünün delinmesi, delinmiş olan peteğin tamiri yapılmadığı takdirde ilgi petek kullanılamaz. Delinmiş olan peteklerin tamiri, kalorifer petek deliği kapatma kimyasalı ile yapılamaz.

Kalorifer peteği delinmesi normal bir durum olamayıp, peteğe dışarıdan müdahale edilmiş ise ile petek delinebilir. Alüminyum peteklerin delinmesi durumu da ya çok uzun yıllar kullanılmış ya da dışarıdan darbe almış olması gereklidir. Döküm petek delindi demek için tek seçenek dışarıdan darbe almalı ki delinsin .panel petek delindi ise petek çürümüş ya da dışarıdan darbe almıştır.

Her petek cinsi için farklı bir sebep olabileceği için bu konuda bir uzmana danışılarak soruna çözüm bulunması gerekir. Delik kalorifer peteğini tamir etmek yerine bence yeni petek alınıp takılması daha sağlıklı olacaktır. Delinmiş kombi peteği için değişim kalorifer petek tesisatı için tamirat gereklidir.

Neden Kalorifer Peteği Delindi?

Kalorifer peteği delindi sorununu yaşıyorsanız bunun ısınmanızı da olumsuz etkileyeceği söylenebilir. Kalorifer peteği kalitesiz olursa, delinen yerde aşırı korozyon meydana geldiyse delik onarımı yapılsa bile başka yerden aynı sorunu yeniden yaşama olasılığınız yüksektir. Delik radyatör nasıl tamir edilir, kalorifer peteği delinirse ne olur bu sorunlar sık rastlanılan durumlar olmadığından her tesisatçı çözüm sunamaz.

Kalorifer Peteği Delindi - Delinen petek tamir edilir mi?

Kalorifer Peteği Delindi

  • Kalorifer peteğinin delinmesi için herhangi bir darbe alması gerekir.
  • Peteklerde imalat hatasının olması durumunda petek yerine takılıp kullanılmaya başlandığında fark edilir.
  • Peteğin çok eskimiş olması halinde korozyona bağlı petek delinebilir.

Bu nedenle kalorifer peteği delinenler mutlaka bunun sebebini öğrenmeli ve buna göre önlem almalıdır. Çünkü delinen kalorifer peteği tesisattaki suyun eksilmesine dolayısıyla ısınma sorunu yaşanmasına neden olur.

Kalorifer peteği delindi ise nasıl tamir ettirilir?

Delinen peteğin tamiri özellikle paneller için zor olup yeni petek almak daha iyi olacaktır. Tamir ettirseniz maliyet anlamında çok büyük kazanım elde etmeniz zor olup aynı peteğin farklı yerinde de delinme olma durumu da olabilir.

Kalorifer tesisatınızda kalitesiz peteklerin kullanılması halinde delinme daha yaygındır. Bu durumda peteklerin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Evinize kalorifer tesisatı yaptırırken uzmanlara danışmanız bu duruma maruz kalmanıza engel olacaktır.

  • Kalorifer peteği delinmesi halinde bir uzmana danışmanız gerekir.
  • Peteklerdeki delinme alüminyum peteklerde daha fazla yaşanır.
  • Eskiden daha fazla kullanılan döküm peteklerde delinme sorunu daha az olur.
  • Panel peteklerde bu sorun döküm peteğe nazaran daha fazla olur.

Tesisat ilk yapıldığında hem kalorifer boruları hem kombi hem de petekler bilinen marka alınmalı ve kaç yıl garanti verdikleri de bu açıdan sorulmalıdır. Garanti bitmeden petek delinir ve bu delinme kullanıcı hatası dedikleri şey olmaz ise petek garanti kapsamında yenisi ile değiştirilir. Bu açıdan en baştan önlem almalı petek delindiğinde ne yapılabileceği bilinmelidir. Kişi petek delindiğinde ne yapacağını bilir ise panik yapmadan yapması gerekeni yaparak sorunu daha hızlı çözüme kavuşturur.

Benzer Gönderiler: