Petek Temizliği 619 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteği hava yapmış ise kalorifer peteğinin havasını alma işi yapılmadan petek ısınmaz. Kalorifer peteği hava yapmış ısınmıyor ise kalorifer peteğinin hava yapması durumunda peteğin üst tarafında ısınma sorunu olacağını ifade etmiş olalım. Evde petek temizliği hava alma işi, ucu düz bir tornavida ile kolay bir şeklide alınabilir. Yani, kalorifer peteği hava yapmış ise peteklerde oluşan havayı almak için usta çağırmaya lüzum yoktur. Merkezi sistem kalorifer hava alma işi, eski tip petek hava alma işi ve  döküm petek hava alma işi pek tabi evde yapılabilir.

Kalorifer petek havası alma işi petek hava yapınca alınır ısınmayan petek üst tarafı tekrar bu sayede ısınır. Otomatik hava alma purjorü  kalorifer peteği hava alma işlemini otomatik kendiliğinden yapsın diye uygun yere montajı yapılır ise rahat edersiniz. Peteğin hava yapmış olması,  kaloriferin havasını alma işlemi gerektirir. Özellikle peteğin hava birikmiş olan üst kısımları soğuk kalır. Bu durumda evinizde istenen ısınma kalitesi elde edilemediği gibi daha fazla yakıt tüketirsiniz.

Peteğin altı ısınmıyor ise petekten hava almanın faydası olmayacağını bilmenizi isterim. Petek hava alma anahtarı ile veya döküm petek hava alma purjörü ile petekten istediğiniz kadar hava alma işlemi yapın sonuç çok değişmeyecektir. Kalorifer tesisatı sürekli hava yapıyor, kalorifer havası nasıl alınır soruları sorulduğunda şunu sormak gereklidir. Peteğin üstü mü ısınmıyor ki petekten hava almaya çalışıyorsunuz.

Sürekli ben hava alma işiyle uğraşamam diyorsanız, otomatik hava atma cihazı , otomatik hava tahliyesi purjörü taktırmalısınız.  Döküm petek hava alma, panel petek hava alma ve alüminyum petek hava alma içinde aynı şey geçerlidir.

Kalorifer peteği hava yapmış ise kolayca peteğin havasını alabilirsiniz. Bu sorun sıkça yaşanmasa da kalorifer peteği hava yapmış ise mutlaka havasını almalısınız. Bunun için peteğin havasını servis çağırmadan alabilirsiniz. Kalorifer peteğinin havasını alarak ısınma sorunu çözebilirsiniz.

Kalorifer Peteği Hava Yapmış ise Petek Havasını Alırken Kombi Açık mı olmalı?

Kalorifer peteği hava yapmış ne yapabilirim, petek havası nasıl alınır diye telaş etmenize gerek yok. Hava yapmış olan peteğin yan tarafında bulunan purjör tapasını gevşeterek havasını alabilirsiniz. Peteklerden hava almak için purjör anahtarını kullanabilirsiniz. Peteğin havası alındıktan sonra hemen ısınmaya başladığını görebilirsiniz. Bu sorunu servis çağırmadan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kalorifer peteği hava yapmış | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer peteği hava yapmış | Uzmanlar Tesisat

Kombi açık mı olmalı kapalı mı olmalı kombi su basınç gösterge durumuna göre cevaplayalım. Bunu yaparken kombi üzerinde veya kombi altında su basınç göstergesi var ise kombi kapalı su doldurun. Eğer kombi üzerinde veya altında böyle bir gösterge yok ise kombiyi açın açıkken kombi ekranında barı gösterecektir. Buradan takip ederek kontrollü kombiye su basma işini yapınız.

Kalorifer peteğinin havasını alırken nelere dikkat etmeli?

Isınma yöntemi olarak en fazla tercih edilen kalorifer, kombi kullanımı herkese bazı sorumluluklar yüklemektedir. Kalorifer tesisatını, petekleri etkileyen sorunlara karşı bilinçli olmak gerekir. Peteğiniz hava yapmış olabilir, bu durumda servis çağırmak yerine bunu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Servisimize kalorifer peteği hava yapmış ne yapabilirim havayı nasıl alırım diye danışırsanız, ustalarımız sizlere yardımcı olacaktır.

  • Petek havasını almadan önce yanınıza bir kap, bir bez ve hava alabileceğiniz düz tornavida alın.
  • Petek havasını alacağınız peteğin hava alma yerini sola doğru çevirirken ani ve hızlı çevirmeyin. Yavaş yavaş çevirerek açın su gelinceye kadar bekleyin.
  • Önce hava sesini duymanız gerekirken direkt su gelir ise bu petekte hava olmadığı anlamına geldiği için işlemi sonlandırın.
  • Peteklerden hava aldığınızda su da geldiği için kombiden eksilen su kadar su doldurmayı unutmayın.

Kalorifer peteği hava yapmış” başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: