Petek Temizliği 1270 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteği toz temizliği buharlı cihazla petek ızgara aralarında kümelenen tozların, tüylerin temizlenmesidir. Petek aralarının temizliği, sararan peteklerin temizliği, petek tozu temizleme makinesi ile yapılabilir. Kalorifer peteği tozlarının temizliği suyla evde temizlendiğinde aynı sonucu almak zordur ve uygulama alanı kısıtlıdır. Kalorifer peteği tozu petekler ile ısınanlar için ayrı bir sorundur. Bu tip temizliğin çok geçmişi olmayıp bunun için bilinirliği de azdır. Sağlıklı ısınma adına petek dışı toz temizliğini her yıl yaptırmanızda büyük fayda vardır.

Petek tozu temizleme yapılırken kalorifer peteğin arkasındaki duvar da toz kir birikintisi de buharla temizlenir. Buharlı petek temizliği ile kalorifer aralarındaki tozu kim temizler sorusunun yanıtı nettir. Yüksek basınçlı buharlı  doğalgaz petek temizliği cihazı olan ve işi bilen kişi temizler. Her petek modeli için petek tozu temizleme mümkün olmayabilir. Evde petek içi temizleme işi yaparken sararmış petekleri temizleme yaparken bunu net görmüş olursunuz.

Kalorifer Peteği Toz Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Kalorifer peteğinin ızgara aralarından gözle göremediğimiz tozlar olsun, evde kedi ve köpek besliyor isek onların tüyleri olsun petek içine dolar. Petekler ortamın tozundan her zaman etkilenir ve buna müsaittir. Özel bir yapıya sahip olan peteklerin tozunu temizlemekte kolay olmaz. Daha doğrusu kalorifer peteklerinin tozunu kendi başınıza temizleyemezsiniz. Peteklerde biriken tozlar ısındığında ortamda uçuşmaya başlar.

 • Isınan peteklerin ızgara aralarında bulunan tozlar sıcak vurunca hareket edip soluduğumuz havaya karışır. Gözle göremediğimiz tozları soluyarak allerjik hasta olabiliriz.
 • Kalorifer peteklerinde oluşan tozlar özellikle çocuklar ve yaşlıları rahatsız eder. Bu anlamda evde çocuk ve yaşlı var ise lütfen petek toz temizliğini yaptırın.
 • Evde hayvan besliyor iseniz petek toz temizliği daha da önem kazanmaktadır. Bu durumda mutlaka periyodik toz temizliği yaptırarak sağlıklı ortamların oluşmasına katkıda bulunun.
 • Petek içlerinde toz yoğunlaşınca burada mikrobik canlılarda üremeye başlayacağından durum daha da vahim bir hal almadan temizlik yaptırılmalıdır. Mite böcekleri için bu tür ortamlar çok uygundur.
Kalorifer Peteği Toz Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteği Toz Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Bu yüzden kalorifer peteği nasıl temizlenir, bunu bilmeniz gerekir. Belirli aralıklarda peteklerin tozunu temizletmelisiniz.

Kalorifer Peteği Toz Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer peteği tozu nasıl temizlenir sorusu petekleri sökmeden temizleme şeklinde uygulama ile cevap bulmalıdır. Evde pratik petek temizleme, makinasız petek temizleme, evde petek temizleme nasıl yapılır sorularının cevabı temizlik anlamında sınırlı kalır.

Temizlik özel bir cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Kalorifer peteği düşündüğünüz gibi suyla temizlenmez. Cihaz peteği basınçlı kuru buhar yöntemini kullanarak temizler. Peteğe yüksek basınçla püskürttüğü kuru buhar biriken tüm tozları temizleyerek peteğin yeni gibi olmasını sağlar. Bu uygulama yapılırken petek altlarına bez takılır, petek içlerinden temizlenen tozlar bu bezlerde toplanır. Evin ortamı tozlardan arındığı için bir anda değişir, sağlıklı bir şekilde nefes almaya başlarsınız.

Petek araları toz temizliği, evde petek temizleme, sararan kalorifer petekleri için evdeki imkanlar yetersiz kalabilir. Evde kendi çabanızla yapacağınız temizlik kısıtlı kalır. Çünkü, petek iç kısmında kalan çoğu yere ulaşamaz buraların tozunu temizleyemezsiniz. Kalorifer Peteği Toz Temizliği için profesyonel petek toz temizleme hizmeti alın. Kalorifer Peteği Toz Temizliği hakkında bilgi almak için servisimize danışabilirsiniz.

Buharlı Kalorifer Petek Arası Toz Temizliğinin Faydaları

Kalorifer petek toz temizliği petek içi tesisat temizliğinden farklı olup petek toz temizliği sağlık açısından gerekli olan temizliktir. Bunu en başından ifade etmiş olalım ve petek toz temizliğinin faydalarını sırası ile yazalım.

 • Kalorifer petek dışı tozu temizleme ile petekler yandığında hareket eden tozların solunum yolu ile bizleri hasat etme durumu ortadan kalkar.
 • Petekleri ilk yaktığımızda alışılmışın dışında hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasının önüne geçilir.
 • Petek ızgara aralarında yanıp duvarda ve perdelerde is yapmasının önüne geçilir.
 • Kalorifer tozlarının oluşturduğu hijyen olmayan ortamda bakteriler ürer ve mite böcekleri oluşmaya başlar. Petek toz temizleme ile bakteri ve mite böcekleri tamamen temizlenir.
 • Petek aralarının tozları temizlendikten sonra petek araları dezenfekte edilmiş olur ve hijyen sağlanmış olur.

Evde Kalorifer Petek Tozları Nasıl Temizlenir?

Makinasız petek toz temizliği olur mu sorusuna verdiğimiz cevap aynı zamanda evde petek toz temizliği yapılır mı sorusuna cevap olur. Petek tozu temizleme işinde buharlı makine olması tam temizlik için gereklidir. Peki evde kalorifer peteği toz temizliği yapacak olan kişi bunu nasıl yapmalıdır?

 • Önce petek ızgara aralarına ulaşmak için petek üst kapağını çıkarmak gereklidir.
 • Petek altlarına bez açılarak temizlik aşamasında çıkan toz ve kirlilik bu bezde toplansın.
 • Petek üst kapağını çıkardıktan sonra uzun bir sopa ve sopanın ucuna bir bez takılarak çıkmaması için bantlanmalıdır.
 • Petek ızgara aralarındaki toz ve kirliği iyi temizlemek adına temizleme sopasının ucundaki beze temizliği iyi yapabilmek için temizleyici bir sıvı sıkabilirsiniz.
 • Petek ızgara aralarında temizliği tüm petek aralarında aynı şekilde yapmalısınız.
 • Sonrasında petek ızgara aralarında paslanma olmaması adına iyice kurulama yapılır.
 • Petek altındaki bezde toplanan kirlilik ve toz bu bezde toplandığı için etrafta kirlenmez.

Kalorifer Toz Temizliği Ne Kadar ve Petek Toz Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Petek toz temizleme veya petek dışı toz temizliği ile petek içi kalorifer tesisat temizliği aynı hizmetler değildir. Genelde fiyatlar bu iki hizmet arasında karışıklıklara neden olur. Petek toz temizleme fiyatı ortalama petek başı 100 TL olup petek büyüklüğü veya küçüklüğü dikkate alınmaz. Petek tozu temizliği yapılacak petek sayısı dikkate alınarak fiyatlama yapılır.(2022)

Petek toz temizliği fiyatını belirleyen şey ne peteklerin çok kirli olması ne de petek büyüklüğü veya küçüklüğüdür. Petek arası toz temizleme fiyatını belirleyen şey petek sayısıdır.

Kalorifer Petek Toz Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Petek içi tesisat temizliği ısınma sorunu olduğunda ya da  genelde kış ayı girmeden yapılarak ısınma sorununun önüne geçilir. Kalorifer peteği toz temizliği için ise bir zaman aralığı olmayıp ne zaman temizlik yapacağınıza elbette siz karar verirsiniz. Ancak petek aralarında bulunan tozlar petekler ısındığında sıcağın etkisi ile hareket edip ortama karıştığı için kış gelmeden petek içi tesisat temizliği ile beraber yaptırılabilir. Bu sayede hem iki hizmeti aynı anda alıp maliyet açısından avantaj sağlanır hem de tek elden iki hizmeti almış olursunuz.

Kalorifer Petek Toz Temizliği için Niye Sizi Tercih Etmeliyim?

 • Uzmanlar tesisat olarak petek tozu temizleme işini tesisatçılar arasında ilk yapan firmadır.
 • Süreci en başından beri yöneten ve bu süreçte tecrübe edinen petek toz temizleme servisi bu işi her yönü ile tam yapar.
 • Kullandığımız petek dışı toz temizleme makinelerinin basınç değeri bu işi için yeterli olan profesyonel cihazlardır.
 • Petek tozu temizleme işini yapan tesisatçılarımız aynı zamanda da petek içi tesisat temizliğini de yapar. Bu sayede aynı ekipten her iki hizmeti de alarak hem fiyat hem de zaman kaybınız olmaz.
 • Petek tozu temizleme işi zaman kısıtlaması olmadan müşteri memnuniyet odaklı yapılır ve temizlik tam gerçekleşmeden servis adresten ayrılmaz.
 • Petek toz temizleme işi bitince servis formu kesilerek ne iş yapıldığı ne kadar ücret alındığı ve hangi tarihte hangi ustanın bu işi yaptığı imza altına alınır.

Kalorifer peteği toz temizliği için profesyonel yardım aldığınızda gerçek toz dışı temizleme işi yapıldığını sizde görmüş olacaksınız.

Benzer Gönderiler: