Petek Temizliği 910 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteğin iç temizliği, peteğin içinde biriken ve tıkanıklığa neden olan çamurun, atıkların, kirecin temizlenmesi için yapılan bir uygulamadır. Petek içi tesisat temizliği ise petek temizleme makinesi ile temizleme yöntemi ile yapılır. Kalorifer peteği temizliği, ve peteklerin içi nasıl temizlenir ve kastedilen petek içi temizliği neyi ifade eder. Bu ısınma ilgili sorunları ortadan kaldırmak için yapılan temizliği ifade eder. Kalorifer peteği temizliği ile peteklerin içi temizlenir ve tıkalı petek kanalları açılarak sıcak su dolaşımı rahat gerçekleşir. Evde petek temizliği yapmak isterseniz unutmayın ki, makine ve ilaç olmadan petek temizliği yapılmış olmaz.

Petekleri ısınmayan kişiler kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır diye araştırma yapmaya başlayabilir.  Evde kalorifer petek iç temizliği, kalorifer peteği iç temizliği ve petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız soruları artarak devam ederken aynı oran çözüm yolları da çoktur. Bu temizlik sırasında kalorifer peteğin sökülmesi ya da sökülmemesi, temizliğin kolay olup olmaması gibi etkenleri öğrenmek isteyebilirler. Petekleri sökmeden temizleme yani istenilen düzeyde verimli pratik petek temizleme ilaçlı cihazlı yapılan petek temizliğidir.

Petek araları temizliği ise toz temizliği olup petek iç temizliği boru ve petek su kanallarının temizliği değil petek dış temizliğidir. Evde yapılacak olan petek içi toz temizliği şu şeklide olabilir. Kalorifer peteğinin aralarını, peteğin önünü sabunlu suyla yıkarsınız veya farklı bir temizleme şekli ile temizlersiniz. Bu şekilde petek temizleme işi petek aralarının toz temizliğidir. Sararan kalorifer peteği temizliği de bu temizliği gerektirir.

 Cihazla Kalorifer Peteğin iç Temizliği ve İlaçlı Cihazlı Kalorifer Petek iç Temizliği

Kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır, bunun yapılma nedeni hakkında kalorifer kullananların çeşitli soruları olmaktadır.

  • Kalorifer peteği iç temizliği ile kalorifer petek temizliği, doğalgaz petek temizliği, tesisat temizliği, petek bakımı diye ifade edilen uygulamalar aynı hizmeti ifade eder.
  • Kalorifer petek iç temizliği profesyonel petek temizleme cihazı ve petek temizleme ilacı ile yapılır.
  • Petekler yerlerin sökülmeden uygun bir yerden cihaz tesisata bağlanarak temizlik, bakım yapılır.
  • Etraf kirlenmez, ön hazırlık gerekmez, genelde banyoda bulunan havlupan sökülerek cihaz buradan tesisata bağlanır.
  • Önce tesisatta oluşan çamurlu su alınır.
  • Sonra kimyasal ilaç cihaz içine boşaltılıp tük tesisatta dolaştırılır, ve petekler kimyasal ilaç ile tek tek yıkanır.
  • Kombi tesisattan ayrılır, temizlik aşamasında ilaçlı su kombi içerisine girmesin ve olası bir sorun yaşanmasın.
  • Kombi filtresi de petek bakımı yapılırken temizlenir.
  • Petek reglaj ayarları yapılır.
  • En son kombi çalıştırılıp sistem test edilir.
Kalorifer Peteğin iç Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteğin iç Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Bu temizliğin aksatılmaması halinde yakıt tasarrufu başta olmak üzere, ısınma verimi, tesisatın ömrünün uzaması gibi pek çok faydası olacaktır. Kalorifer peteği kirlendi ise mutlaka temizlenmelidir. Kalorifer peteği iç temizliği nasıl yapılır, bu temizlikte cihaz ve ilaç kullanılırsa kalorifer peteklerinin sökülmesi yukarıda da bahsettiğimizi üzere söz konusu değildir.  Petekler yerinde rahatlıkla temizlenir. Cihaz sayesinde petek içinde toplanmış çamur gibi atıklar, ilaç sayesinde petekleri etkileyen kireç tabakası ve pas sorunu giderilir. Kalorifer peteği temizliği, tesisat temizliği yapıldıktan sonra petekler daha kolay ısınacaktır. Petekler temizlendikten sonra oluşan havanın alınması da gereklidir.

Peteğin havası alınırken kombi açık mı olmalı diye soruda akla gelmektedir. Hava alma aşamasında kombi açık olabilir. En etkili kalorifer petek hava alma yöntemi, kalorifer peteği havası alma işlemi, kalorifer peteğinin havasını nasıl alırız soruların cevabı da doğru verilmelidir. Petek havası, petek hava alma vanası, petek hava alma purjörü, petek hava alma anahtarı diye ifade edilen aletlerle yapılır.

Evde Kalorifer Peteğin iç Temizliği Yapılabilir mi?

Kalorifer peteğinin aralarının tozlarının temizliği ya da  doğalgaz peteği içi toz temizliği ve kalorifer petek tesisat iç temizliği kombi petek tesisat temizleme işi için makine şarttır. Evde petek içlerinin temizliği, kalorifer peteği suyu temizleme işi makine olmadan yetersiz kalmaktadır.

Petekleri kendim nasıl temizlerim diyorsanız, kalorifer petek bakımı için evde yapabileceklerimiz sınırlıdır. Evde yapılabilecek şey, sistemde bulunan kirli suyun boşaltılıp temiz su doldurulması olur. Petek hava yapmış ise petek havaları alınabilir. Bunun dışında yapılabilecek işler için yani petek temizliği için ilaç ve cihaz gereklidir. Birde tabi bu işin nasıl yapıldığını, cihazı nereye nasıl bağlayacağımızı, ilacı ne kadar kullanacağımızı bilmemiz gereklidir. Kalorifer Peteğin iç Temizliği yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: