Petek Temizliği 1089 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi ayarladığım sıcaklıkta suyu ısıtıyor ama kalorifer petekleri buz gibi diyenler mutlaka petek temizliği yaptırmalıdır. Kalorifer petekleri ısınmıyor,  kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor ve petekler neden ısıtmaz kafamıza takılan sorulardandır. Peteklerin ısınmaması petek kanallarının tıkalı olmasından ve peteklerin kirlenmiş olmasından kaynaklanır. Kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor, önceden ısınan petek şimdi buz gibi hiçbir petek ısınmıyor. Havası alındığı halde ısınmayan petek için bir şeyler yaptım hava aldım, pis suyu boşaltıp doldurdum yine aynı.

 Petek kanalları tıkalı ise kombi çalışsa da petekler buz gibi olmasa da çok ısınmaz. Bazı petekler ısınmıyor, petekler buz gibi, kalorifer peteği ısınmıyor derdine çözüm kısa sürede getirilmektedir. En son petek buz gibi, havası alındığı halde ısınmayan petekte de aynı şekilde yapılacak uygulama ile sorun çözülür.

  • Petekler buz gibi ise sorun kombi kaynaklı olabilir.
  • Kombiye uzak petekler ısıtmıyor ya da peteklerin alt kısmı buz gibi, ise kalorifer tesisatında kirlenme vardır.
  •  Kalorifer peteği ısınmıyor ya da  evde ısınmayan petek için yapılması gereken ilaçlı cihazlı petek temizliğidir.
  • Petekler temizlendi ama ısınmıyor ise kombi kaynaklı ya da iyi temizlik yapılmamıştır.

Kalorifer Petekleri Buz Gibi Kalorifer Peteği Neden ısınmıyor?

Önceden ısınan petek şimdi buz gibi, peteklerin bazıları ısınmıyor, petekler buz gibi ise bunun bir sebebi peteklerin kirlenmiş olmasıdır. Peteklerde zamanla biriken atık maddeler, peteklerin alt kısmında oluşan çamurlaşma, kireç tabakası, pas tortuları mutlaka temizlenmelidir. Bu atıklar sıcak suyun geçtiği petek kanallarında tıkanıklığa neden olur. Kalorifer peteklerinin altı neden ısınmaz sorunun kaynağı da budur. Kombinin ısıttığı su petek kanallarında dolaşamadığı için peteklerin buz gibi soğuk kalır ısınmaz. Bu durumda evinizin ısınmasını petek bakımını yaptırmadan beklemeyin.

Diğer bir neden ise, kombi kapasitesi oturduğunuz ev için yeterli değildir. Ev büyük ise 20.000kw üzeri bir kombi takılmalıdır ki istenilen düzeyde petekler ısıtsın. Kombiyi değiştirme durumu yok ise kombiye ek sirkülasyon pompası takılır ise faydası olacağını düşünmekteyiz. Böyle bir durum var ise Mühendislik firmalarında bulunan mühendislerden bilgi almanız her açıdan fayda sağlayacaktır.

Diğer bir husus ise peteklerin bulundukları yerin büyüklüğü dikkate alınarak petek büyüklüğü seçilmelidir. Bu doğru yapılamaz ise petekler ortamı ısıtmada yetersiz kalacaktır. Son petek neden ısınmaz gibi bir soru sorma gereği duyacaksınız.

Kalorifer Petekleri Buz Gibi | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Petekleri Buz Gibi | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteği ısınmıyor Petek Temizliği Yaptırsam Isınır mıyım?

Petekler buz gibi kalıyorsa bunun ilk akla gelen nedeni, kirliliktir.  Petek kanalları tıkalı ise  kombi sağlıklı çalışsa bile petekleri ısıtamazsınız.  Peteklerde suyun içinde bulunan kirecin etkisi, pas oluşması, çamur katmanının dipte toplanması kanalların tıkanmasının en önemli nedenidir. Peteklerin ısınabilmesi için temizlenmesi gerektiği açıktır. Petek temizleme hizmeti alarak bu sorunu aşabilir istediğiniz gibi ısınabilirsiniz. Petekleri de kombi bakımı yaptırdığınız gibi belirli aralıklarla temizletmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede kışın buz gibi peteklerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Burada Kalorifer Petekleri Buz Gibi ve bu durum zamanla ortaya çıktı diyorsanız yukarıda önerdiğimiz kalorifer petek temizliği ile bu sorun çözülür. Ancak petekler oturmaya başladığımızdan beri var diyorsanız burada tesisatta ters bağlantı dediğimiz hatalı montaj bu durumun nedeni olabilir.

Sonuç olarak kalorifer peteklerinin bakımı her yıl yaptırılmalıdır. Kombi bakımının tek başına faydası olmadığı gibi petek temizliğinin de tek başına faydası olmaz. Kombi ve petekler ortamın ısınmasında beraber etkili olurlar.

Petekler temizlendi ama ısınmıyor, bazı petekler ısınmıyor, son petek neden ısınmaz, kalorifer petekleri buz gibi demeyin. Kış ortasında soğukta kalmamak için mutlaka petek kombi bakımlarını yaptırın.

Benzer Gönderiler: