Petek Temizliği 1005 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi ve merkezi sistem kombi kullanımında kalorifer petekleri ses yapıyor şikayeti ile her zaman karşılaşılabilir. Peteklerden zaman zaman tıklama sesi geliyor, kalorifer peteğinden ses geliyor ise bu duruma bağlı petekten ses gelme nedeni araştırılır. Bunun olması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Kalorifer peteği sesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir. Malzeme kaliteli değil ise kalorifer peteği arızalı ise kalorifer boru içinde korozoyon kireçlenme var ise ses olabilir. Bazı durumda tesisatta hava olması bazı durumda tesisatın kirli olması gibi farklı nedenler ile de ortaya çıkabilir. Yine petekte su şırıltısı, doğalgaz peteğinin içinden su sesi gelmesi gibi petekten gelen sesler rahatsızlıklara neden olacağı için çözüme kavuşması gereken bir sorundur. Petekten su sesi gelmesi, kalorifer peteği ses yapıyor olması geneli itibari ile mekanik  sorun teşkil etmeyen durumlardır. Kalorifer peteğinden ses geliyor olması petekten ses gelmesi durumu tehlikeli mi sorusuna yanıt bu şekildedir.

Neden Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor? Peteklerden tık tık ses gelmesi | 

Kalorifer peteklerinin ses yapmasının nedenleri arasında peteklerin kirli olması en fazla rastlananlar arasındadır. Bu sorun bireysel kombi kullanıcılarında petek temizliği yapılarak kolay bir şekilde çözümlenebilir. Ancak merkezi sistem kullanıcılarında herkesin petek temizliği yaptırması gerekir. Bunun dışında kalorifer petekleri ses yapıyor diyenlerin peteklerine bakması gerekir.

Döküm petekleri ses yapıyor- Peteklerden ses geliyor

Döküm petekleri ses yapıyor

Kalorifer peteği ses yapıyor, petekten ses geliyor, kalorifer peteğinden gelen tık tık sesleri, petek vanasından ses gelmesi, kaloriferden gelen tık sesinin farklı sebepleri olabilir.

  • Kalitesiz olan petekler ısındıkça genleşeceği için ses sorunu yaşanabilir.
  • Bu etkenlerin dışında peteklerde hava olması da peteklerde ses yapma sorununu ortaya çıkarabilir.
  • Termostatik vana arızası gibi nedenler de peteklerde ses sorununa yol açabilir.
  • Boru içinde korozyon ve kireçlenmeye dayalı ses gelebilir.
  • Tesisat malzemesinin kalitesiz olmasına dayalı ses olabilir.

Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor ise Peteklerden Ses Gelmesi Nasıl Önlenir?

Kalorifer petekleri ses yapıyor ise öncelikle bunun nedeni belirlenmelidir. Daha sonra neden göre kirli petekler temizletilmeli, peteklerin havası alınmalı, arızalı termostatik vana değiştirilmelidir. Belirttiğimiz gibi merkezi sistemde işlemler her dairede yapılmalıdır.

Bu sorunların giderilmesi bireysel kombi kullanımında daha kolay ve kısa sürede ortadan kaldırılabilirken merkezi sitem da daha zor ve maliyetli olur.

Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor - Peteklerden çok ses geliyor

Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor

  • Kombi olan dairede peteklerden gelen ses vana göbekleri bozuk ise vana değiştirilir.
  • Petekler ve kalorifer tesisatı kirli ise ilaçlı cihazlı temizlik yapılır.
  • Eğer peteklerde hava var ise hava alınarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Bireysel kombi olan sistemde yapılacak her ne ise tek başınıza karar alıp peteklerden gelen sese çözümü hızlı üretebilirsiniz.

Peteklerden gelen ses için, Merkezi sistemde  ortak çözüm yollarının üretilmesi gerekir. Merkezi sistemde kazan dairesinden hem kazan bakımları düzenli yapılmalı hem de dairelerde bulunan peteklerin ilaç ve cihazla temizlenmesi gereklidir. Merkezi sistemlerde şu olay oluyor. Peteklerden ses gelen ve bundan rahatsız olan daire sakini ne gerekiyor ise yapılsın bekler. Ancak böyle bir sorunu olmayan kişi çıkacak maliyete katlanmak istemez. Tam bu noktada çözüm için atılan adımlar boşa gider. “Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: