Petek Temizliği 595 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer tesisat temizleme peteklerin içinde biriken kireç kalıntılarının, tortu ve çamurlaşmanın temizlenmesi amacıyla yapılması gereken bir işlemdir. Kalorifer peteği, kalorifer petek temizliği, petek temizleme kimyasalı, kalorifer petek yıkama aynı uygulamayı ifa eder. Petekler sökülmeden kışı tasarruflu ve sıcak geçirmek için kombi sonrası kalorifer borularının ve peteklerin temizliğine petek temizliği denir. Kalorifer tesisat temizliği, petek yıkama tesisat yıkama işi için petek temizleme  makinesi ve petek temizleme ilacı gereklidir. Evde petek temizleme, doğalgaz peteği yıkama işi içinde bunlar gereklidir.

Radyatör tesisat temizleme makine ile ilaç ile yapılmalıdır. Kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre, radyatör temizliği yapılır ise ona göre ilaç kullanır ve gerekli zaman ayrılır ise  kalorifer tesisat temizleme iyi sonuç verir. Tesisatta dolaşan kirli su profesyonel tesisat temizleme uygulamaları ile  temizlensin ki, kalorifer tesisat temizliği ile sorunsuz ısının.

Neden Kalorifer Tesisat Temizleme Önemlidir?

 • Belirli aralıklarla kalorifer tesisat temizleme işleminin yapılması ile kış ayında arıza olmadan sağlıklı  ısınmayı kolaylaştırır.
 • Ayrıca kombi çalışırken zorlanmayacağı için sık sık kombi arızaları ile karşılaşmaz, kombinin ömrünü uzatırsınız.
 • Bu etkenlerin dışında kışın doğalgaz tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.
 • Kombi zorlanmadan tesisattaki suyu ısıttığı için harcadığı yakıt miktarı da azalmış olur.
 • Kış ortasında kalorifer tesisatında ve kombide arıza oluşma olasılığı düşer.
 • Kombi tasarruflu ısıtma ayarında ortamı ısıtır.

Bu nedenle periyodik olarak iki yılda bir tesisat temizliğinin yapılması önerilir.

Kalorifer Tesisat Temizleme Nasıl Yapılır?

Kalorifer tesisat temizliği veya yerden ısıtma ve tesisat temizleme ilaçlı ve makineli uygulama ile yapılmalıdır.

Kalorifer Tesisat Temizleme - Petek temizleme

Kalorifer Tesisat Temizleme

Kalorifer tesisat temizliği petek temizleme makinesi ve petek temizleme kimyasalı kullanarak, deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

 • Bu işlem sırasında peteklerin sökülmesine gerek kalmaz. Cihaz genelde havlupan sökülerek buradan tesisata bağlantı yapılarak temizlik yapılır.
 • Petek temizleme makinesinin banyo peteğine bağlanmasından sonra tesisata verilen özel kimyasal, suyla birlikte tesisatı dolaşarak peteklerle birlikte boruları, bağlantı vanalarını kısaca tüm kalorifer tesisatını kireçten temizler.
 • Tesisatın içinde biriken çamur ve diğer tortular da makinenin filtresiyle tutularak dışarıya alınır.
 • Petek temizliği yapılırken ilaç mutlaka kullanılmalıdır. Bazı durumlarda tesisatın çok eski ve dayanıksız olduğunda ilaç kullanılmayabilir.
 • Peteklerin bakımı yapılırken cihaz mutlaka olmalıdır. Cihazın basınç değeri de istenilen seviyede olmalıdır.
 • Petek bakımı, petek temizliği yapıldıktan sonra da peteklerde biriken hava alınmalıdır. Havalar alındıktan sonra da petek ısı ayarları vanalardan yapılmalıdır.

Radyatör temizliği yapıldıktan sonra, kalorifer tesisatı temizleme, petek temizliği, bu işlemlerin ardından tesisat temizliği tamamlanmış olur. İşlemler bittikten sonra kombi ile ilgili, tesisatla ilgili merak edilen ne var ise petek temizleme servis çalışanlarına sorulup bilgi edilmelidir. Bilinçli kullanılan kombi kalorifer tesisatı her daim daha sağlıklı ve uzun ömürlü çalışır. Periyodik bakımlarda yapılınca sorun çıkarmayan ve tasarruf etme fırsatı veren sisteme sahip olursunuz .

Evde doğalgaz petek temizliği, petek temizleme fiyatları çok yüksek olmuş olsa düşünülebilir. Fakat kalorifer petek temizleme fiyatları gayet uygun olup evde petek temizleme çabasına girmeyi gerektirecek bir durum yoktur. Kalorifer Tesisat Temizleme hizmetini uzmanından almak büyük önem teşkil eder.

“Kalorifer Tesisat Temizleme” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen sayfamızı beğenin veya yorum bırakın.

Benzer Gönderiler: