Petek Temizliği 892 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi Ayarı Yüksek Petekler ısınmıyor durumu, kalorifer ile ısınanlardan gelen şikâyetlerin başında gelir. Kombi petekleri ısıtmıyor, kombi çalışıyor petekler ısıtmıyor veya kombi çalıştığı halde petekler ısınmıyor ise uzman tesisatçıdan yardım almalısınız. Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor, peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz vb. sorular çok soruluyor.

Peteklerin ısınmaması yüzünden evlerini ısıtamadıklarını belirten kişiler bunu tek nedene dayalı düşünürler ise  çözemeyebilirler. Bu durumla ilgili bir kaç başlıkta durumu anlatmaya çalışalım.

Neden Kombi Ayarı Yüksek Petekler ısınmıyor? | Kombi Çalışıyor Petekler ısınmıyor.

Petekleri zamanında temizletirseniz kombi çalışıyor petekler ısınmıyor diye şikâyetine sebep olacak durum ortaya çıkmaz. Kombi bakımını düzenli olarak yaptırdığınızda kombi sağlıklı şekilde çalışır. Ancak petek temizliği yaptırmayı ihmal ederseniz kombi çalışsa bile petekler ısınmaz. Bunun nedeni peteklerde kirlenme, çamurlaşma olmasındandır. Tesisatın içinde dolaşan suda bulunan atıkların, çamur kalıntılarının ve kireçlenmenin etkisiyle peteklerde tıkanıklık olur. Kombinin ısıttığı su tıkanıklık nedeniyle peteklerde dolaşamaz. Bu nedenle peteklerde ısınma sorunu ortaya çıkar.

Kombi sıcak suyu veriyor ama petekleri ısıtmıyor, kombi evi ısıtmıyor, hiçbir petek ısınmıyor sorunlarında genelde  petek temizliği ile çözüm aranır.

  • Kombiyi yüksek derecede çalıştırdığınızda kombi yüksek ısıda sıcak suyu peteklere gönderir. Ancak petek kanalları tıkalı olduğu için sıcak su peteğin bütün kanallarında dolaşımda bulunamaz.
  • Alan büyük ise kombi en son peteğe çok uzak olduğu için sıcak su son peteğe gidene kadar ısı kaybeder bir de kirlilik var ise ısı iyice düşer.
  • Kalorifer tesisatında ara bağlantı dirsek sayısı çok fazla ise istenilen verim alınamaz.
  • Peteklerde ters bağlantı dediğimiz bağlantı şekli var ise petekler ısıtmaz.

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor veya kombi peteği ısıtmıyor ya da kaloriferler ısınmıyor ise bunun bir sebebi olduğu aşikardır. Bu açıdan doğru tesisatçıdan yardım alırsanız sorun çözülecektir.

Kombi Ayarı Yüksek Petekler ısınmıyor Ne Yapmalıyım? Petekler ısınmıyorsa yapılacaklar.

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise buna karşı petek temizliği yaptırarak önlem alabilirsiniz.  Petek temizleme işlemi sayesinde peteklerin içinde birikmiş kireç tabakası, çamurlaşma, tortu ve atıklar tamamen temizlenir. Petekleri ortalama iki yılda bir temizliğini yaptırırsanız  kış ortasında bu sorunu yaşamazsınız. Bir de peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır biliyorsanız bunun faydasını da görüsünüz.

Tabi bunlar petek kirliliğine dayalı ısınma sorunu için geçerlidir. Kombide sorun var ise bu sorunda giderilmeli, izolasyon sorunu var ise bu durum ortadan kaldırılmalıdır.

Kombi Ayarı Yüksek Petekler ısınmıyor

Kombi Ayarı Yüksek Petekler ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Hiçbir petek ısınmıyor ayrı kombi evi ısıtmıyor ayrı sorunlardır. Hiç bir petek ısınmıyor ise burada kombi ile ilgili bir durum vardır yada petek  vanalar kapalıdır. Kombi evi ısıtmıyor durumu da kombinin evin büyüklüğüne göre yeterli kapasitede olmadığı ile ilgili olabilir.

Kombi sıcak suyu veriyor ama petekleri ısıtmıyor, sıcak su akıyor petekler ısınmıyor ise kombi bakımı ve petek temizliği hizmeti alın. Kombide arıza olabileceği için önce arıza giderilerek sonra da petek temizliği yapılmalıdır.

Kombi Ayarı Kaçta Olmalıdır?

Kombi ayarı tamamen kullanıcı konfor ve ısı ihtiyacına göre değişir desek yanlış olmayacaktır. Bazı kişiler yüksek sıcaklığı severken bazıları düşük sıcaklığı sever. Yoğuşmalı kombi ile konvansiyonel kombi için olması gereken ayarlar farklıdır.

Normalde oda sıcaklığı, salon sıcaklığı, banyo sıcaklığı için olması gereken ısı değerleri farklıdır. Oda, banyo ve mutfak için için öngörülen 20 derece, salon için 15 derece civarındadır. Kombi ayarı  derece artırmak % 6 ya varan fazla yakıt tüketimi anlamına gelir. Boşa gide yakıt olmaması için oda termostatları önerilir.

Kombi kullanırken yapılan hatalar ısı performansını olumsuz etkiler ve peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır sorusunun cevabının gereğini yapmanız durumunda da ısı performansı artar. Kombi Ayarı Yüksek Petekler ısınmıyor ise sorunun nedeni belirlenip çözüm üretilmesi herkesin faydasına olacaktır.

Benzer Gönderiler: