Petek Temizliği 916 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor sorunu genel anlamda peteklerin kirli olmasından kaynaklanır. Sıcak su  akıyor petekler ısınmıyor, kombi sıcak suyu veriyor veya kombi çalışıyor petekler ısınmıyor gibi sorular çoğaltılabilir. Kombi musluk suyunu ısıtırken petekler soğuk, kombi çalışıyor ama ısıtmıyor ve kombi kalorifer petekleri ısıtmıyor gibi bir çok soru da sorulmaktadır.

Kombi sıcak suyu veriyor ama petekleri ısıtmıyor gibi sorunlar ortamın ısınmasına da engel olur. Bazı durumlarda spesifik durumlarla da karşılaşmaktayız. İşin temelinde petek bakımı ve kombi bakımının yapılmıyor olması yatmaktadır. Periyodik bakımları yapılan yerlerde bu sorun ile karşılaşmak düşük ihtimaldir.

Neden Kombi Suyu ısıtıyor Petekleri ısıtmıyor?

Kombi ile ısınanlar sadece kombi bakımı yaptırmakla sağlıklı bir şekilde ısınamazlar. Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor veya sıcak su akıyor petekler ısınmıyor gibi önemli bir sorunla karşı karşıya kalabilirler. Kombi bakımının yanında petek temizliğinin de düzenli olarak yaptırılması gerekir. Petekler tesisatın içindeki suyun kireçlenmeye neden olması, içindeki tortular ve çamur kalıntılarının etkisiyle zamanla tıkanmaya başlar. Petek kanalları tıkandığında kombi suyu ısıtmış olsa da sıcak su tesisatta dolaşamaz ve uyun sirkülasyonu engellenir.

Kombi Suyu ısıtıyor Petekleri ısıtmıyor

Kombi Suyu ısıtıyor Petekleri ısıtmıyor

Kombiyi ayarladığınız derecede tesisattaki su ısınabilir. Ancak kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor diye şikayet edebilirsiniz. Çünkü zamanında petek temizleme hizmeti almamış olabilirsiniz. Peteklerin altında biriken tortular, çamurlaşma gibi etkiler, kireçlenme peteklerin içinde sıcak suyun dolaşmasına, peteklerin ısıyı yaymasına engel olur. Kombi ne kadar sağlıklı çalışsa da petekleri aynı oranda ısıtamaz. Bazen de kombide bulunan üç yollu vana arızalanmakta yani bu parçanın değişmesi gerekmektedir.

Kombi petekleri ısıtmıyor ne yapmalıyım?

kombi sıcak su çalışıyor kalorifer çalışmıyor veya sıcak su akıyor petekler ısınmıyor ise yapılması gerekenler bilinmelidir.

  • Tıkanan petek kanalları ilaç ve cihaz kullanılarak açılmalı, sıcak su sirkülasyonunu sağlayan kombinin de bakımı yapılmalıdır.
  • Kalorifer tesisatı yapılırken peteklerde ters bağlantı dediğimiz hatalı uygulama var ise bu durum düzeltilmelidir.
  • Kombi ekranından petek ısı ayarlarını ilgilendiren düğme kontrol edilmeli, eğere çok düşük ayarda ise derece yükseltilmelidir.
  • Petek vanalarından ısı ayarlamaları yapılarak ısınma maksimum olarak sağlanmaya çalışılır.
  • Peteklerin önü ve üstü açık tutulmalıdır.
  • Petekle duvar arası izle edilerek ısı kaybının önüne geçebilirsiniz.
  • Kombi ile direkt ilgili olan durumlarda da 3 yollu vana bozuldu ise mutlaka değişimi gereklidir. Sürekli bakımı yapılan kombilerde bu durum çok olmaz. Hiç bakımı yapılmamış kombilerde kombi parça arızaları çok daha fazla olmaktadır.

Kombi musluk suyunu ısıtıyor ya da  kombi sıcak suyu veriyor ama petekleri ısıtmıyor ise burada petek temizliği gerekli olabilir. Kombi kalorifer devreye girmiyor veya petekler ısınmıyor sıcak su gelmiyor ya da kombiyi açtım petekler ısınmıyor ise bu durumda kombi de sorun olabilir.

Senede 1 defa yaptıracağınız kombi bakımı ve kalorifer tesisat bakımı sizi bir çok maliyetten korur. Bu açıdan bu konuyu önemsemenizi tavsiye ediyorum. Kombi Suyu ısıtıyor Petekleri ısıtmıyor sorunu için temelde tesisatın bakımlarının yaptırılması ile bu sorunun önüne geçilecektir. Kombide arıza olması durumunda kombi petekleri ve suyu ısıtmıyor durumu ortaya çıkar.

Benzer Gönderiler: