Petek Temizliği 379 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Makinasız petek temizleme yapılacak ise en azından bunun bir petek temizliği olmadığı bilinmelidir. Evde pratik petek temizleme yapılır mı, makinasız petek temizleme işe yarar mı ya da evde radyatör temizleme yapılır mı sorularının hepsi aynı kapıya çıkar. Makineli ve ilaçlı petek temizliği yapıldığında ortaya çıkan olumlu ısınma farkı makinesiz uygulamadan beklenmemelidir. Profesyonel tesisatçı firmalar olması gerektiği gibi makineli ilaçlı kalorifer petek temizliğini yaparlar.

İlaçsız makinesiz petek temizleme sorusunu çoğu zaman evde petek temizliği nasıl yapılır sorusunu soran kişilerce sorulur. Kalorifer petekleri temizlenmeli mi, kalorifer petekleri temizlenecek ise motorsuz petek temizleme yapılır mı? Elbette suyun sirkülasyonunu basınçlı şekilde sağlayacak bir motora yani petek temizleme makinesine ihtiyaç vardır. Eğer petek temizleme makinesi olmadan yani makinesiz petek temizliğinden bahsediyor isek bu sadece kirli suyu boşaltmak olur.

Makinasız Petek Temizleme Yalanı

Makinasız petek temizleme işlemi istenen sonucu vermemektedir. Peteklerin içinde zamanla biriken kireç ve tortunun tam anlamıyla temizlenebilmesi için makinasız petek temizleme işlemi yeterli değildir. Makina peteklerin içindeki tortuların tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Makinasız petek temizleme yaptığını söyleyen servislere itibar etmemelisiniz.

Makinasız Petek Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Makinasız Petek Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Petek temizliği firmaları tarafından farklı yöntemlerle uygulanabilir. Ancak bu yöntemlerden en iyi olanı makineli cihazlı petek temizleme işleminin yapılmasıdır. Yani petekleri sökmeden temizlemenin yolu makinedir. Makinasız petek temizleme yapan İstanbul servisleri de bulunmaktadır. Makine olmadan petekler nasıl temizlenir bunu sizlere nasıl anlatıyorlar bilmiyorum. Fakat peteklerin makinasız temizlenmesi pek randımanlı olmaz ve peteklerin içindeki tortular istenen şekilde temizlenmez. Makine peteklerde kalan tüm tortuları, çapakları basınç itme gücü ile tesisat dışına iter.

Makinasız petek temizleme İstanbul servis arayışınız varsa bundan vazgeçmenizi öneririz. Ya da makine olmadan petekler nasıl temizlenir sorusunun yanıtının ne derece mantıklı olduğunu düşünmek gereklidir. Bu yöntemi kullanan servisler kalorifer peteklerini tamamen temizleyemezler. Sadece ilaçlı petek temizliği yapmak peteklerde biriken çamur ve tortuları temizlemez. Peteklerin içindeki kireç tabakası temizlenir, diğer atık maddeler peteklerde kalır. Sonuç olarak peteklerinizde yine ısınma sorunu yaşamaya devam edersiniz. Makinasız kalorifer petek temizleme hizmeti genelde ucuz olduğu için tercih edilir. Fakat aslında bu maliyeti ikiye katlar. Çünkü, bu hizmet ile beklenen ısı performansı yakalanamayacak ve yeniden makineli petek temizleme hizmeti alınması gerekecektir.

Neden Makineli Petek Temizleme Tercih Edilmelidir?

Petek kanallarında oluşan ve petek yüzeylerine yapışarak burada katman oluşturan kirli çamurlu tabakanın temizliği cihaz basıncı ve kimyasal ilaçla tam olarak temizlenir. Sadede ilaç kullanıldığında bu çamurlu tabakanın bir kısmı belki ilacın etkisi ile sıvı hale gelir ancak bu çamurlu suyunda cihazla tesisat dışına çıkarılması gereklidir. Diğer taraftan petek diplerine çöken parçacıklar da yine cihazın basıncı ile kalorifer tesisat dışına çıkarılabilir. Makinasız kalorifer petek temizleme yöntemi bu gerekçelerle sağlıklı olmayacaktır. Uzmanlar Tesisat olarak  Makinasız petek temizleme uygulamasının sonuç vermeyeceğini söyleyenlerdeniz.

Benzer Gönderiler: