Petek Temizliği 1268 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem petek ısınmıyor tarzı şikayetler ile yönetim olarak başınız ağırıyor ise çözümü elbette ilaçlı temizlik ve kazan dairesi bakımıdır. Daire sakinleri merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor ve merkezi ısıtma problemi yaşıyorum. Elimden bir şey gelmiyor der ise haklı çünkü, merkezi sistem evim ısınmıyor diyen kişi bireysel petek temizlik yaptırsa da faydasını görmez.

Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor, merkezi sistemde petekler ısınmıyor veya peteklerin altı ısınmıyor gibi şikayetlerinde çözüm bireysel daire petek temizliği olmayacaktır. Merkezi sistem ısınmayan petekler için yakıt tasarrufu merkezi sistemde ne kadar ön plana çıkar bu durum tartışılmaz bir konudur. Merkezi sistem petek havası alma ile ısınmayan peteklere çözüm üretilemez. Kazan dairesinden tüm ana kolonlar ve daire içi peteklerin temizliği gereklidir.

Kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor ise petek altları tıkandığından sıcak su sirkülasyon sağlayamaz ve petek altları ısınmaz. Merkezi sistem evde petek temizliği veya merkezi sistem petek temizliği bireysel gerçekleştirilemeyeceğini yukarıda ifade ettik.

Merkezi sistem petek ısınmıyor – Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor

Peteklerin bazıları ısınmıyor ya da kalorifer petekleri ısınmıyor durumu sistemin tamamen kirlendiğini, tıkandığını işaret eder. Tıkanan peteklerin kanalları iyice daralmış olduğundan sıcak su basıncı yani debisi düşmüştür. Yavaşlayan sıcak su sirkülasyonu nedeni ile sıcak su ısı kaybederek dolaşımda bulunur. Sıcak su debisi ve sıcaklığı düştüğü için kanala az bir miktar girdiği içinde o kanalı ısıtamaz. Siz peteğe elinizi vurduğunuzda da petek alt tarafı ile üst tarafı arasında hissedilir derecede sıcaklık farkını hissedersiniz.

Merkezi Sistem Petek ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Petek ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Merkezi sistem petek ısınmıyor evde battaniye ile oturuyoruz dediğinizde yönetim bu duruma çözüm bulmalıdır. Çünkü, kendi dairenizdeki petekleri temizletmiş olsanız bile ana hatta bağlandığınızda pek anlamı kalmıyor. Ana borularda sürekli sirkülasyon halinde olan kirli çamurlu su ana hatta bağlandığınız anda sizin peteklere dolacaktır. Bu açıdan merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor diye kendi dairenizi temizletmeniz çözüm olmayacaktır. Ana merkezden kalorifer peteklerinin temizliği, kazan dairesinin bakımı, pompa bakımları ve filtre temizlikleri yapılmalıdır. Ancak bu şekilde bütün dairelerdeki petekler temizlenerek ısınma sorunu çözülür.

Merkezi Sistem Isıtma Kazan Dairesi

Kazan dairesi merkezi sistemde kuruluş maliyeti yüksek olan ancak yüksek ısıda ısınmanızı sağlayan merkezi sistemin ana parçasıdır. Kazan dairesinde yanan ateş ana hat borularının dairelere taşıyacağı suyu ısıtır ve pompalarda bu sıcak suyu dairelere katlara basar. Sistem kurulurken projeye dayalı bütün hesaplamaları yapılır yeterlilik seviyelerine bakılır ona göre kazan dairesi kurulur. Kazan dairesinde pompalar yeterli güce sahip olmaz ise belli kata kadar sıcak su gittiği için üst katlarda ciddi sorunlar yaşanır. “Merkezi Sistem Petek ısınmıyor” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: