Petek Temizliği 1077 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde hava sorunu yaşıyorsanız, petek hava alma anahtarı ile peteklerin havasını kolaylıkla alabilirsiniz. Peteklerde hava olduğu sürece peteklerin yarıdan yukarısı ısınmaz. Havanın olduğu üst kısımlar soğuk kalır altlarda bu soğukluk oluşmaz. Böyle bir durum oluştuğunda peteklerde hava olma olasılığı çok yüksektir. Radyatör petek havlupan hava alma işi evde kolay yapılabilecek bir iş olup düz tornavida ile bu işlem yapılır. Petek hava alma anahtarı nerede satılır diye de sorarsanız her yerde bulunabilecek bir malzemedir.

Bu hizmeti araştırırken, purjör anahtarı, petek hava alma vanası ve petek havası nasıl alınır sorusunun cevabında kilit kelimelerdir. Netten bakıldığında, petek hava alma anahtarı çeşitleri, petek hava alma anahtar modelleri ve petek hava alma aparatı ile ilgili bir çok veri bulabilirsiniz. Petek havlupan hava alma anahtarı ile hava alma purjörü anahtarı ile ya da petek tapasından hava alma ile yapılır.

Petek hava alma anahtar modelleri aramak yerine en kullanışlı purjör anahtarı, petek radyatör havlupan hava alma anahtarı alınarak bu iş kolayca yapılır. Döküm radyatör hava alma anahtarı ayrıca satılmaz yani petek hava alma anahtarı ile havlupandan da hava alırsınız döküm petekten de hava alırsınız alüminyum petekten de alırsınız. Kalorifer peteği havasını alırken nelere dikkat etmeli bunlarda bilinmelidir. Kollektör hava alma purjörü kullanılarak da kollektörden hava alma işlemi yapılır. Diğer taraftan kalorifer peteği otomatik hava alma takıldıysa bütün bunlara gerek kalmadan sistem havası otomatik boşalır.

Neden Petek Hava Alma Anahtarı Kullanılır?

Petek Hava Alma Anahtarı hava olan peteğin yan kısmında bulunan purjör tapasından kolaylıkla hava alınabilmesi için kullanılır. Tapayı gevşetmek için bu aparatı kullanabilirsiniz. Petekler hava yaparsa bunu kendiniz de petekten hava alma anahtarı sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak elinizde bu aparat yoksa tapayı açmak için düz tornavida da kullanabilirsiniz.

Petek Hava Alma Anahtarı peteklerin yan üst kısımlarında yer alan purjör tapasını açmak için kullanılır. Anahtar küçük boyda olup rahatlıkla temin edilebilir. Tapayı saat yönünün tersinde yani sola çevirerek hava alabilirsiniz. Bu esnada tapadan çıkan hava sesini zaten fark edersiniz. Tapadan su çıkıncaya kadar bekleyin. Daha sonra tapayı aksi yöne çevirerek yeniden kapatın.

Petek Hava Alma Anahtarı | Uzmanlar Tesisat

Petek Hava Alma Anahtarı | Uzmanlar Tesisat

Bu işlemlerden sonra kombinin su basıncı 1,5 barın altına düşmüş ise eksik suyu da kombi musluğundan tamamlayın. Eğer kombide eksilen su tamamlanmaz ise bu defa kombi arızaya geçip çalışmayacaktır. Yapılacak şey çok basit kombi altında bulunan su doldurma vanasından su doldurma işlemini yaparak tesisattaki su seviyesini yeniden 1,5 bar üzerine getirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kombi arızadan çıkıp aktif olacaktır. Petek havasını alırken bu nokta atlanmadan hava alma işlemi tamamlanıp olumlu sonuçları izleyebilirsiniz.

Petek Hava Alma Aparatı veya Purjör Anahtar Nerede Satılır?

Bu anahtarı genellikle nalburlardan, yapı malzemeleri satan yerlerden uygun fiyata alabilirsiniz. Peteklerden hava almak için kullanılan küçük ve cazip bu tesisat malzemesini bulmakta ve almakta çok zorlanmazsınız. Çoğu tesisatçı da bu malzeme bulunur. Hatta tanıdığınız tesisatçı var ise onlardan bile talep edebilirsiniz. Hava almada kullanacağınız bu malzeme plastik olur ise çabuk deforme olur. Oysa demir,  prinç malzemeden olur ise uzun zaman kullanabilirsiniz.

Petek hava alma anahtarı temini için nalburlar, yapı marketler yerine netten alacaklar için söylüyorum. Netten alışveriş yapıyorsanız bunu nette kolaylıkla bulup alabilirsiniz. Kargo ücreti bu malzemeden fazla olacağı için alışveriş yaptığınızda bunu da yanına eklerseniz daha karlı çıkarsınız.

Benzer Gönderiler: