Petek Temizliği 426 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde hava sorunu yaşıyorsanız petek hava alma aparatı ile peteklerin havasını almalısınız. Petek hava alma anahtarı modeli çok önemli olmayıp petek havlupan hava alma işini yaparken kırılmaması gereklidir. Kalorifer radyatör petek havasını alma işi evde sizin de kolaylıkla yapabileceğiniz bir iştir. Petek hava alma anahtarı , havlupan petek hava alma ya da petek su hava alma aparatı diye de adlandırılır. Farklı petek hava alma modelleri, eski petek hava alma anahtarı satılmaktadır.

Petek hava alma anahtarı nerede satılır, kalorifer petek hava alma için bu anahtarı nereden bulabilirim. Bu anahtar nalburlarda, yapı malzemesi satan yerlerde bulunmaktadır. Petekte hava olduğu sürece peteğin yarıdan yukarı üst kısmı ısınmaz. Kalorifer peteklerinde havanın olduğu üst kısımlar soğuk kalır. Petek hava alma anahtarı, radyatör petek hava alma anahtarı ya da radyatör petek purjörü diye farklı isimlerle de ifade edilse hepsi aynı işi yapar. Peteğin havasını alma işlemi bu anahtarla ya da ucu düz tornavida ile yapılabilir.

Petek hava alma anahtarı, , petek hava alma vanası ve döküm petek hava alma purjörü aslında aynı şeyi ifade eden kelimelerdir. Petek havası nasıl alınır sorusunun cevabını kolaylaştıran, petek hava alma purjör fiyatı da gayet uygundur. Purjör anahtarı fiyatı, ortalama 5 TL ile 10 TL arasında bir fiyat ile satılmaktadır. Purjör anahtarın temini de kolay olup bu uygulamayı yapmak için tesisatçı çağırmanıza da gerek yoktur.

Petek Hava Alma Aparatı ya da Petek Hava Alma Anahtarı Neden Kullanılır?

Petek hava alma aparatı hava olan peteğin yan kısmında bulunan purjör tapasının açılması için kullanılır. Tapayı gevşetmek için bu aparatı kullanabilirsiniz. Aparatı genellikle nalbur malzemeleri satan yerlerden uygun fiyata alabilirsiniz. Petekler hava yaparsa bunu kendiniz de aparat sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak elinizde bu aparat yoksa tapayı açmak için düz tornavida da kullanabilirsiniz.

Petek Hava Alma Aparatı | Uzmanlar Tesisat

Petek Hava Alma Aparatı | Uzmanlar Tesisat

Ucu düz tornavida ile de kolay bir şekilde petek havasını alabilir ısının önünde engel olarak duran bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken petek hava alma paratını çevirirken yavaşça çevirmeniz ve hava geldikten sonra havanının tamamını atıncaya su gelinceye kadar bu işlemi yapmanızdır. Bu işlem öncesinde yanınızda bir kap ve bir bez bulunur ise olası su damlaması ve su fışkırması durumlarında etrafın batmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Kalorifer Havası Almak için Petek Hava Alma Aparatı Nasıl Kullanılır?

Petek hava alma aparatı peteklerin yan üst kısımlarında yer alan purjör tapasını açmak için kullanılır. Aparat küçük boyda olup rahatlıkla temin edilebilir. Purjör anahtarı nereden alınır diye soranlar için bu aparat internetten, nalburdan ve doğalgaz malzemesi satan yerlerden alınır.

 Tapayı saat yönüne aparatla kontrollü bir şekilde çevirebilirsiniz. Bu esnada tapadan çıkan hava sesini zaten fark edersiniz. Tapadan su çıkıncaya kadar bekleyin. Daha sonra tapayı aksi yöne çevirerek yeniden kapatın. Bu işlemlerden sonra kombinin su basıncı 1,5 barın altına düşmüş ise eksik suyu da kombi musluğundan tamamlayın. Petek Hava Alma Aparatı  başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen yazımızı beğenerek bize destek olun.

Benzer Gönderiler: