Petek Temizliği 965 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi ile ısınmayı tercih edenler petek hava yapınca kombiyi kapatalım mı vb. soruları servisimize sormaktalar.  Yoğun sorular bu soruya detaylı cevap aramak adına bizde bu yazıyı yazma gereği duyduk. Kalorifer tesisatı ile ısınanların merak ettiği petek havası alma, peteklerin hava yapması durumunda sıcak su hareketi olumsuz etkilenir.

  • Kalorifer petek havası alınırken nelere dikkat edilmelidir? Kalorifer petek havası alınırken su gelinceye dek hava alma işine devam edilmelidir.
  • Peteklerin havası ne zaman alınır? Peteklerin üstlerinde ısınma sorunu olduğunda havanın sıcak su dolaşımına engel olduğu bilinmelidir. Bu durumda petekten hava alınması gereklidir.
  • Havası alındığı halde ısınmayan petek için ne yapılmalıdır?  Kalorifer peteğinden hava aldınız hal ısınmıyor ise petek tıkalı olduğu için petek temizliği yaptırılmalıdır.

Petek hava yapınca kombi çalışır ama petek ısınmaz, peteğin havasını alma işini biliyor isek anında çözüm üretebiliriz. Peteklerin havasının alınması evde kolayca yapılacak bir işlemdir. Peteklerde oluşan hava yani kalorifer peteğin havası petek üstlerinin soğuk kalmasına sebebiyet verir.

Petekte hava olması kombinin çalışmasına engel olmaz ancak ısınma kalitesini düşürdüğünü en baştan iletelim. Kalorifer peteğin havası nasıl alınır, peteklerde hava olunca peteklerin üstü ısınmaz, kalorifer havası alma, en etkili kalorifer havası alma yöntemlerine değinmeye çalışacağız.

Petekte hava olunca petek üst tarafı ısınmaz, petek hava yapar ise kombi çalışır ancak petek üstleri ısınmaz. Petek havası alınırken kombi açık mı olmalı, petek havası nasıl alınır merak konusudur.

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır, en etkili kalorifer peteği hava alma işlemi petek havası bitip su gelinceye kadar yapılan hava alma işidir. Her petek modelinde hava oluşur çünkü hava oluşumu peteklerin marka modeli ile ilgili değildir

Petek Hava Yapınca Kombi Çalışır mı?

Kalorifer peteği hava yapmış,  petek havası alınırken kombi açık mı olmalı, kombide hava var ise ne yapmalı, kalorifer peteğin havasını alırken nelere dikkat etmeli bunlar hep merak edilmiştir.

Petek hava yaptı ise bunu anlamanız zor olmaz. Ayrıca petek hava yapınca kombi çalışır mı diye endişe etmeyin. Bu durumda kombinin çalışmasında zorun olmaz. Ancak kombi pompası hava yaptı ise kombinin çalışması için pompanın havası alınmalıdır. Peteklerde hava olması ile kombi çalışmasının bağlantısı yoktur. Sadece peteklerin üst kısımları ısınmadığı için verimli bir şekilde ısınamazsınız.

Petek hava yapar ise peteklerden hava alma işlemi oldukça kolay olup evde kimseden yardım almadan bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Petek Hava Yapınca | Uzmanlar Tesisat

Petek Hava Yapınca | Uzmanlar Tesisat

Petek hava yapınca kombi çalışır mı endişesine de kapılmayın. Peteklerin yana tarafında bulunan purjör tapasını düz tornavida ile saat yönünün tersine doğru su çevirdiğinizde petekte hava var ise hava sesi gelmeye başlayacaktır. Hava bitip su çıkıncaya kadar havanın tamamen çıkmasını bekledikten sonra su gelmeye başladığında yavaşça düz tornavida ile açtığınız yönün tersine çevirerek kapatın. Bu şekilde petekte oluşan hava alınmış olur.Hava alma işlemi bittikten sonra unutulmaması gereken şey kombide su basıncının düşeceğidir. Petekten su çıkınca su eksilmesi gayet doğal olup, kombi altındaki vanadan su doldurabilirsiniz.  Bu arada havlupandan hava alma ile petekten hava alma arasın da fark yoktur.

Su doldururken kombiden suyun basıncını kontrol edilerek 1,5-2 bar arasına gelmesini bekleyip su doldurma işlemini yapabilirsiniz. Kalorifer peteğin havasını alırken nelere dikkat etmeli, havlupan havası nasıl alınır bu sorularınıza umarım cevap bulmuşunuzdur.

Petek Hava Yapınca Petek Vanalarını Kapatalım mı?

Peteklerde hava olduğunda, peteklerde oluşan havayı yani tesisatta ve peteğin içinde hava olduğunda bu havayı petek hava alma anahtarı ile alırız. Eski tip petek hava alma aparatları farklı olsa da bir şekilde hava alınabilir.

Petek hava yaptığında peteğin üst kısımları ısınmayacaktır. Bu durumda petekte hava olduğu anlaşılır ve petek havası alınır. Peteklerden hava alma aşamasında petek vanalarının kapanmasına lüzum yoktur. Peteklerden hava alırken kombi kapatılır mı sorusu da çokça sorulmaktadır.

Peteklerde oluşan hava sıcak su dolaşımına engel olduğu için peteklerin üst kısımlarında sıcak su dolaşımı olmaz. Çünkü hava petek üstlerinde birikir ve sıcak suyun bu kanallarda dolaşımına izin vermez. Biriken hava alınırken peteğin vanalarının kapatılmasına gerek olmaz. Diğer taraftan kombinin de kapatılması gerekmez.

Kalorifer peteği otomatik hava alma aparatı taktırılır ise hava alma derdinizde ortadan kalkar.  Havlupan hava alma işlemi de peteklerden hava alma işlemi ile aynıdır. Peteklerin havası alınmaz ise ne olur, havadan dolayı homojen ısınma olmayacak ve petek üstleri ısınmayacaktır.  Kalorifer peteği otomatik hava alma aparatı var ise etek hava alma anahtarına ihtiyaç duymazsınız.  Hava alma yeri de petek hava alma vanası üst vananın diğer tarafındadır.

Petek hava yapınca  neler yapılmalı veya petek kombi açık mı kapalı mı olmalı konusu netlik kazandı umarım. Yazımızı faydalı bulduysanız lütfen yorum bırakın veya beğenin.

Benzer Gönderiler: