Petek Temizliği 934 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi ile ısınmayı tercih edenler petek hava yaptı kombi çalışır mı gibi sorularla çok meşgul olmak durumunda kalırlar. Petek havası nasıl alınır, kalorifer peteğin havası nasıl alınır veya kalorifer radyatör petek hava alma başlıklarında sorulan şey petek hava alma işidir. Petek havası alma veya kalorifer havası alma purjör anahtar ile ya da ucu düz tornavida ile alınır. Sosyal formlarda petek hava alma vanası diye duyduğunuz şeyde aslında bunu ifade eder.

Peteklerde oluşan havayı ya da peteklerde hava olduğunu anlamak ve sonrasında kalorifer peteği havası alma işlemi yapmak çözüm olacaktır. Petek havası alınmadan önce sorulan soru, kalorifer petek havası alınırken kombi açık mı olmalı kapalı mı? Bu sorunun cevabı açık kapalı fark etmez şeklinedir. Peteğin içinde hava var ise hava alırken, sıcak su geldi hava bitti mi ya da  soğuk su geldi hava bitti mi diye de merak edersiniz. Petek temizliği hava alma işi petek hava alma anahtarı ile petek hava alma tapasının olduğu yerden hava alınır.  Merkezi sistem petek havası eski tip petek hava alma işi de aynı şekilde yapılır.

Kombi çalışırken petek havası alınır mı? Evet alınır. Petek havası alınmadığı takdirde petekler ısıtır mı? Peteklerde hava olan kısımlarda ısınma sorunu yaşanır. Petek temizliğinin etkisi hava alma işleminin etkisi ile karşılaştırılamaz. Peteklerde oluşan hava yani  petek hava yapınca, kombi petek hava alma purjörü ile petek havası alınabileceği gibi ucu düz tornavida ile de petek havası alınır.

Petek hava yaptı ise bu durum kombinin çalışmasına engel olmaz. Ancak peteklerin üstleri ısınamayacağı için ısınma kalitesini düşürür. Peki kalorifer peteği havasını alırken nelere dikkat etmeli petek havası alınırken kombi açık mı olmalı? Kombi su basınç göstergesi dijital ise açık olmalı ki, su basıncını kontrol ederek su doldurmanız gerekir.  Ancak kombi su basınç göstergesi kombi kapalı iken de görülecek şekilde ise kombi kapalı da olabilir.

Petek Hava Yaptı Kombi Çalışır mı?

Petek hava yaptı ise bunu anlamanız zor olmaz. Ayrıca petek hava yaptı kombi çalışır mı diye endişe etmeyin. Bu durumda kombinin çalışmasında sorun olmaz. Ancak kombi pompası hava yaptı ise kombinin çalışması için pompanın havası alınmalıdır. Peteklerde hava olması ile kombi çalışmasının bağlantısı yoktur. Sadece peteklerin üst kısımları ısınmadığı için verimli bir şekilde ısınamazsınız.

Petek hava yapar ise bunu düzeltmek oldukça kolaydır. Peteklerden hava alma işlemini you tube den video izleyerek ta kolayca yapabilirsiniz. Siz peteklerde biriken havayı aldıktan sonra peteklerin üstü de ısınacaktır. Burada şöyle bir ayrıntıyı atlamayalım. Peteklerde hava oluştuğunda petek üstleri ısınmayacak ortam ısısı istenilen düzeyde olmayacaktır. Kombide ısınmayan ortamı ısıtmaya çalışacağından daha fazla yakıt tüketecektir. Doğalgaz faturası geldiğinde rakamın yüksek olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Tabi peteklerde oluşan havadan dolayı kombinin ortamı ısıtmak için durmadan çalıştığı aklınıza bile gelmeyecektir.

Petek Hava Yaptı | Uzmanlar Tesisat

Petek Hava Yaptı | Uzmanlar Tesisat

Kombi Çalışırken Petek Havası Alınır mı?

 Kombi çalıştığında petek havası alınabileceği için sırf petekten hava alınacağı için kombiyi kapatmak gerekmez.  Havlupan havasını alma işi kalorifer petekten hava alma işi ile aynı şekildedir. Peteklerin yana tarafında bulunan purjör tapasını düz tornavida ile saat yönünün tersine yani sola doğru su çıkıncaya kadar biraz çevirmeniz gerekir. Bu uygulamayı yapmadan önce yanınıza ucu düz tornavida, bir bez, birde kap almanızı tavsiye ediyoruz.

Petek hava alma yerine tornavidayı takıp sola doğru çevirdiğinde önce bir hava sesi duyacaksınız. Hava gelmeye başladıktan sonra bezi hazır edin, hava bitince su gelmeye başlayacaktır. Bez ile gelen suyu ilk aşamada alıp, sonrada suyu kaba alabilirsiniz. ilk açtığınızda hava gelmeden direkt su gelir ise bu petekte hava yok anlamına gelir. Bu durumda bile biraz su almayı ihmal etmeyin.

Hava alma işlemini bütün peteklerde yaptıktan sonra, kalorifer tesisatında su eksilmiş olacaktır. Bu  nedene dayalı, kombiden suyun basıncını kontrol ederek 1,5-2 bar arasına gelmesi için eksik suyu vanayı açarak tamamlayın. Bu uygulama tamamlandıktan sonra peteklerin üstleri daha iyi ısınacaktır.

Kalorifer peteğinden hava alma sık sık gerek duyuluyor ise kalorifer peteği otomatik hava alma purjörü taktırarak bu soruna çözüm getirilebilir. Panel peteklerde hava lama ile döküm petek hava alma işi aynıdır. Petek hava alma purjörü veya ucu düz tornavida olması yeterlidir. Petek hava yaptı ise artık ne yapacağınız sizde biliyorsunuz.

Benzer Gönderiler: