Petek Temizliği 4094 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Isınmayan petekler için petek temizliği kaç yılda bir yapılır diye merak edenler oluyor. Kaç yılda bir petekler temizlenir, petek temizleme kaç yılda bir yapılır, kalorifer petekleri ne kadar sürede bir temizlenir soruları aslında aynı şeyi ifade eder. Ortam sıcaklığının kesintiye uğramaması için petek temizlemenin belli aralıklarla yapılması gerektiği bir gerçektir. Burada zamanı belirlemek aslında genel bir değerlendirmeden öteye geçmez. Çünkü peteklerde kirlenme petek cinsine ve kalorifer tesisat boru ve malzeme türüne  göre değişkenlik gösterebilmektedir.

petek temizliği kaç yılda bir yapılır durumu kullanıma bağlı mıdır yoksa periyodik her yıl yapılmalı mıdır? Her yıl yapılır ise elbette çok daha iyi olur ama baktınız ısınmada sorun yok bu durumda da  iki yılda bir yapılmasında elbette sakınca yoktur. Kombi petek temizliği kaç yılda bir yapılır, sorusuna da aynı cevabı verebiliriz. Petek temizliği işe yarar mı, sorusu da çok sorulmakta olup bu hizmetin çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Kalorifer petekleri kaç yılda bir temizlenir ve radyatör petekler kaç yılda bir temizlenir için bazı petekler için yılda 1 kez bazıları için 2 yılda bir temizlik yapılmalıdır. Kaç yılda bir petekler temizlenir alüminyum petekler için daha kısa süreli iken panel petekler için daha uzun sürelidir. Kombi petekleri kaç yıl arayla temizlenir sorusu da aynı şeyi ifade eder ki bunun cevabı da aynıdır.

Kalorifer Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır?

Petekler kaç yılda bir temizlenir, kombi petek temizliği ne zaman yapılmalı soruları burada yanıt bulacak. Kalorifer Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır sorusunun yanıtı en sağlıklısı yılda bir defa olmalıdır. Ancak ben her yıl 250 TL verip petek temizliği yaptıramam diyorsanız 2 yılda bir mutlaka petek bakımını yaptırmalısınız. Eğer 2 yıldan fazla zaman geçtiği halde petek temizliği yaptırmazsanız iyice kirlenen bu su kombiye de zarar vermeye başlayacaktır. 200 TL vermekten imtina ederken büyük maliyetler sizi bekliyor olacaktır.

Petek temizleme zamanla peteklerde oluşan kirlenmenin giderilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır bunun yanıtı kullanıma bağlı olmakla birlikte genellikle iki yılda bir yapılması gerektiği şeklindedir. Bu aralıklarla peteklerin temizlenmesi halinde ısınma sorunları yaşanmaz. Kombi daha sağlıklı çalışır ve sizlere daha uzun süre hizmet eder.

Ayrıca doğal gaz giderleriniz gözle görünür oranda azalır. Kollektörden petek temizleme, mobil sistem petek temizliği uygulama için avantajdır. Kombiden petek temizliği denilen şey ise kombiden cihazın bağlanması ile yapılan temizliktir.  Petek temizleme nedir sorusu da sorulanlar arasındadır. Bu uygulamada da cihazın bir petekten bağlanıp kalorifer sisteminin temizlenmesidir. İşin özeti kombiden petek temizliği ile petek temizleme aynı şeydir.

Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır | Uzmanlar Tesisat

Kombi sonrası kalorifer tesisatında ve peteklerde dolaşan sıcak su şebekeden sürekli akan soğuk suyun her daim ısınıp peteklere gönderilmesi şeklinde değildir. Kombi sonrası kalorifer tesisatı ve peteklerde bulunan su sabit bir su olup tesisatta dolaşan sıcak su hep aynı sudur. Tesisatta sabit olan su kombiden ısınıp peteklere ulaşır peteklerde su soğuduğunda tekrar kombiye girip ısınıp tekrar peteklere ulaştırılan sabit sudur. Hal böyle olunca zamanla kireçlenme, çamurlaşma, paslanma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Düzenli olarak peteklerini temizleten kişiler kış aylarını sorunsuzca geçirir. Kombi ile daha rahat ısınır, peteklerde ısınma sorunu olmaz. Yakıt giderleri de azalır. Petek temizleme kaç yılda bir yapılır, bu konuda petek temizliğinin en geç iki yılda bir yapılması önerilir. Bu süreyi peteklerin ısınma performansına göre sizler de belirleyebilirsiniz. Daha önce gayet iyi ısınan petekler ısınmamaya başladıysa ya da ılık kalıyorsa temizlenme zamanı gelmiş demektir.

Kalorifer Petek Temizliği Zamanı Nasıl Belirlenir?

Petek ve kalorifer tesisat temizleme işi evde kombi petek temizleme işi istenildiği zaman yapılır ancak profesyonel petek temizliği gibi olmaz. Kalorifer petek temizliğinin hangi aralıklarda yapılacağı ile ilgili ortalama 1-2 yıl gibi süreler belirlenmiş olsa da aslında bu zamanı en sağlıklı siz belirleyebilirsiniz. Isınma anlamında sorun yaşamıyorum ben 2 yılda bir yaptırsam daha iyi olur diyorsanız doğru olan sizin için budur. Bir başkası ben ısınamıyorum her yıl bakım yaptırıp daha iyi ısınıyorum diyorsa bu durumda da doğru zaman 1 yıldır. Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır sorusunun birden çok cevabı olduğu aşikardır. Her yıl düzenli petek radyatör temizliği yaptırıp tasarruflu ısının.

Benzer Gönderiler: