Petek Temizliği 769 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız düşüncesi ile evde petekleri temizlemeye çalışırken ortalığı batırmayın. Petek sıcak su kanalları tıkandığında, evde petek tesisat temizleme yani makinesiz petek temizleme işe yaramaz çabanız karşılık bulmaz.

  • Kombi peteklerini evde nasıl temizlerim ve evde petek temizliği yapma yöntemleri kolay mıdır?

Evde kalorifer peteği temizleme işi için makine gereklidir oysa makine bizde olmadığından evde peteklerin kirli suyunu boşaltabiliriz. Bu da peteklerde katılaşan, çamurlaşan tıkanıklık nedeni şeyleri temizlemez.

  • Kalorifer peteğin iç temizliği ya da evde petek içi nasıl temizlenir?

Bu sorudan anladığımız petek ızgara aralarında biriken petek içlerinde biriken tozların temizliğidir. Bunun içinde yüksek basınçlı buhar makinesi gereklidir.

Petek temizliğinin özel yöntemlerle, cihazla ve ilaçla yapılması gerekir. Peteklerin gerek yapısı gerekse yapılması gereken uygulama cihaz olmadan gerçekleştirilemez. Bu açıdan bahse konu petek temizliğini kalorifer tesisatında ve peteklerde bulunan kirli suyu boşaltıp temiz su doldurmak diye biliyorsanız yanılıyorsunuz. Bu şekilde biliyorsanız yaptığınız işlem bir işe yaramayacak ve peteklerde hava oluşmasına neden olacaktır.

Petekleri kendim nasıl temizlerim,  evde kalorifer peteği temizleme, radyatör petek temizliği nasıl yapılır ve evde petek içi nasıl temizlenir. Bu sorular için evde yapabilceğiniz şeyler hep kısıtlı kalır. Çünkü bu sayılan işler ilaç ve cihaz ile yapılır ise sonuç alınır. Petek arası nasıl temizlenir sorusu içinde aynı cevabı vermek durumundayız. Petek toz temizliği de yüksek basınçlı buharlı cihaz ile yapılır ki maliyeti de yüksektir.

Evde Petek Temizliğini Kendimiz Nasıl Yaparız? Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim?

Petek temizliği uygulaması son yılların en fazla talep edilen ve faydalı görülen hizmettir. Bu sayede daha kolay ısınır, daha az yakıt tüketiriz. Ancak petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız diye düşündüğümüzde belki kendimizce bir çare bulabiliriz. Ancak bunu yapmak gerçekten peteklerin temizliğini yapmak olmadığını bilmelisiniz.

Çünkü petekleri kendimiz temizleyemeyiz. Nedeni, peteklerin yapısı, dar kanalları, yaptığı işlev buna izin vermez. Kaldı ki temizlik için özel bir cihaz ve kimyasal ilaca ihtiyacımız olacak. Bunların kullanımı da uzman işidir. Bu nedenle petekleri uzman bir tesisatçıya petekleri sökmeden temizletmenizi öneririz.

Petek Temizliğini Kendimiz Nasıl Yaparız | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliğini Kendimiz Nasıl Yaparız | Uzmanlar Tesisat

Evde petek temizliğini kendi imkanlarımız ile yapmaya kararlı isek öncelikle cihaz olamadan bu temizlikten çok büyük fayda beklenmemelidir. Çünkü yapabileceklerimiz kısıtlıdır, peteklerin siyah  suyunu boşalt ve yerine temiz su doldur. Bu şekilde yapılan temizlik ile kalorifer tesisatında ve petek kanallarında sürekli dolaşım halinde olan kaba pisliği temizlemiş olursunuz. Boru yüzeylerine yapılan çamurlu tabaka ve petek kanallarında oluşan kirli tabaka temizlenmiş olmaz. Sıcaklığın iletilmesinde bahsettiğimiz bu kirli tabaka büyük etkendir. Bu kirli tabaka tam olarak temizlenmeden nasıl tam olarak fayda sağlanabilir.

Petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız, bunun için elimizden geldiğince sizlere açıklamalarda bulunduk. Petek temizliği için deneyimli bir firma ile görüşmeniz daha doğru olur. Bu işlemi cihazla ve ilaçla yapan bir tesisatçı ile görüşmelisiniz. Bu yöntemle petek temizliği yapılırsa peteklerin sökülmesine gerek duyulmaz. Peteklerin hepsi tek bir noktadan temizlenir.

 Evde Petek içi Temizleme Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim

Öncelikli husus mutlaka yanınızda bir kap, bir bez olsun ki ani su akması durumunda ev batmasın. Petekleri temizlemek için kalorifer tesisatında boşaltma vanası var ise buradan kirli suyu boşaltırsınız. Sonra tesisatta kirli su bitene kadar bunu yaparsınız. Bu aşamadan sonra da kalorifer petek tesisatına kombi altında bulunan vanayı açarak yeniden su doldurursunuz. Sonra da kombi su basıncı 1,5 bar ile 2 bar arasına gelince vanayı kapatırsınız. Son olarak petek havalarını alıp işlemi bitirirsiniz.

Sonuç olarak kalorifer petekleri nasıl temizlenir, kalorifer petek temizliği radyatör temizliği için evde çözüm üretmek çok faydalı olmayacaktır. Petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız sorusunda evde petek temizliği yapabilir miyiz sorulmaktadır. Bu soruya yukarıda elimizden geldiğince cevap yazmaya çalıştık.

Benzer Gönderiler: