Petek Temizliği 1000 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizliğinin faydaları başta verimli şekilde ısınma olmak üzere pek çok alanda görülür. Uzmanlar düzenli olarak peteklerin temizletilmesini tavsiye ederler. Yakıt tasarrufu, petek temizliği yaptırmanın faydaları ve petek temizliğinin ısınmaya faydası artık bilinmektedir. Temizlenen petekler ve sonrasında petek temizliği yapmanın faydaları ile ilgili bir çok şey zaten söyleniyor. Petek temizliği yapılırken başında durup  kalorifer petek kombi temizliğinin faydalarına şahit olabilirsiniz. Kombi petek temizleme, petek tesisat temizliği periyodik yaptırılmalıdır.

Petek temizliğinin ısınmaya faydası, petek temizliği ne işe yarar ve petek temizliği neden yapılmalı gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışalım. Petek temizliği yaptıranlar, petek kombi bakımı aynı şey mi veya petek temizliğinin zararları var mıdır gibi soruları rahatlıkla cevaplandırır. Petek temizliğinin faydası çoktur veya petek temizliğinin faydası yoktur diyebilmek için petek temizliğini yaptıranlardan sorup öğrenmek çok daha reel olur. Petekleri temizletmek ısıyı etkiler mi, petek temizleme faydalı mı gibi sorulara her daim evet demekteyiz.

Petek Temizliğinin Faydaları ve Petek Temizliği Yapmanın Faydaları

Petek temizliği ısınmayı engelleyen kirlenmenin giderilmesini sağlar. Petek temizliğinin faydaları arasında ısınma kalitesini arttırması, kombinin ömrünü uzatması ve yakıt giderini azaltması gibi oldukça önemli etkenler vardır. Petek temizliğinin ihmal edilmesi halinde kombi daha fazla zorlanacağı için sıkça arıza verecek, petekler yeterince ısınmayacak ve daha fazla yakıt tüketiminiz olacaktır.Petek temizliği ne gibi fayda sağlar, petek temizliği yaptıran var mı,  neden petek temizliği yaptırmalıyım soruları genelde olumlu cevap alır.

Bu yüzden petek temizliği son yıllarda herkesin yaptırdığı kalorifer tesisatı bakım işlemleri arasına girmiştir.

Petek temizliğinin faydaları göz önüne alındığında bu işlemin aksatılmaması gerektiği anlaşılacaktır. Kombi çalıştığında tesisattaki su ısınacaktır. Buna rağmen petekleriniz ısınmıyor ise petek temizliği yapılmalıdır. Peteklerde biriken çamur kalıntılarının, kireç tabakasının makine ile kimyasal kullanılarak temizlenmesi gerekir. Bu yöntem petekleri takıldığı gün gibi tertemiz yapacaktır. Sıcak suyun sirkülasyonu daha hızlı olacak, ısınma kesintiye uğramayacaktır. Ayrıca kombiniz daha rahat çalışacaktır.

Peteklerin bakımı periyodik olarak yapılır ise birden fazla faydası olacağını bilmeyebilirsiniz. Bunun için petek temizliği ile ortaya çıkan faydaları madde madde ele alalım.

  • Kombi içerisinden kirli, paslı geçmeyeceği için kombi daha sağlıklı çalışacak ve daha uzun ömürlü olacaktır.
  • Kombi arızaları ile karşılaşma durumunuz olmayacak hiç olmadık vakitte kombi arızaları ile uğraşmak durumunda kalmayacaksınız.
  • Kış ortasında soğukta kalma sorunu ortadan kalkacaktır.
  • Kalorifer petekleri, kombi düşük ayarda çalışsa da ısınma sorunu kalmayacaktır.
  • Kalorifer peteklerinin altı soğuk üstü ılık olmaz, peteğin her yeri eşit şekilde ısınır.
  • Kombi zorlanmadan çalıştığı için yakıt tüketimi de azalacak ve faturalar da düşük gelmeye başlayacaktır.
  • Yakıt tüketiminin azalması demek kombi sonrası kalorifer tesisatının ve kombinin çok rahat çalıştığını ortaya koyar.
  • Yılda bir defa küçük bir maliyete katlanarak sonradan ortaya çıkacak büyük maliyetli arızaların önüne geçmiş olursunuz.
Petek Temizliğinin Faydaları | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliğinin Faydaları | Uzmanlar Tesisat

İlaçsız Petek Temizliğinin Faydası Var mıdır?

Peteklerin suyunu boşaltmak ne işe yarar sorusuna direkt cevabı verelim. İlaçsız makinesiz sadece kalorifer peteklerinden suyu boşaltmak açıkçası hiç bir işe yaramaz. Kombi petek temizliğinin önemi,  petek temizliği gerekli mi, ilaçsız petek temizliği yapılır ise ne olur. Doğru adresten kalorifer petek temizleme hizmeti alındığında büyük fayda sağlanır.

İlaçsız peteklerin temizlenmesi ile peteklerin suyunu boşaltıp yeniden su doldurmak aynı şeydir. Burada cihaz kullanılır ise cihaz basınç yardımı ile bütün kirli tabaka çıkmaz. Bu açıdan boru yüzeylerinde katmanlaşan çamur tabakasını ilaç çözer. Kalorifer petek temizliği, tesisat temizliği ilaçlı cihazla yapılmalıdır.

Kış gelmeden insanlar üşümediği için böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmadığından ne petek temizleme talebi ne de petek temizliğinin faydaları çok gündeme gelmez. Oysa kış geldiğinde veya kışa hazırlık aşamasında petek temizleme hizmetini alan kişiler bu uygulamanın faydalarını çok iyi bilmektedir.

Benzer Gönderiler: